We wtorek pierwszą od 15 lat oficjalną wizytę w Polsce złożył prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa.
Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że wizyta odbywa się przed drugą w tym roku, ważną częścią sezonu politycznego, ponieważ we wrześniu i październiku planowany jest szereg bardzo istotnych, międzynarodowych spotkań.
W pierwszej połowie października odbędzie się w Porto spotkanie przywódców państw Grupy Arraiolos, którego gospodarzem jest Marcelo Rebelo de Sousa.
– Rozmawialiśmy o sytuacji w Polsce, o rosyjskiej agresji na Ukrainie oraz o uchodźcach przebywających w Polsce, a także presji migracyjnej, hybrydowej ze strony reżimu białoruskiego – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent zwrócił uwagę, że wschodnia granica Polski „nie jest to tylko granica Polski, ale także granica sojuszu NATO, Unii Europejskiej i strefy Schengen”.
– Nasz obowiązek strzeżenia tej granicy nie jest tylko naszym obowiązkiem jako Polaków, którzy strzegą własnego terytorium. My strzeżemy także bezpieczeństwa NATO i państw członkowskich Unii Europejskiej, realizując nasze sojusznicze obowiązki”– powiedział Duda. Zaznaczył, że sytuacja przy granicy jest bardzo trudna ze względu na obecność najemników grupy Wagnera.
Andrzej Duda wskazał także na „konieczność realizacji stałej polityki sankcji wobec Rosji i podejmowania wszelkich działań w celu przymuszenia Rosji do zaprzestania agresji i do opuszczenia międzynarodowo uznanych terytoriów Ukrainy, zaprzestania okupacji Ukrainy”.
Tematem rozmowy była również współpraca gospodarcza pomiędzy Polską a Portugalią. – Wyraziłem radość ze zwiększających się obrotów gospodarczych między naszymi krajami. One wzrosły w ubiegłym roku o 13 proc. i przekroczyły już 3 mld euro – powiedział prezydent.
Podczas spotkania Duda w uznaniu znamienitych zasług w rozwijaniu współpracy między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Portugalską odznaczył Orderem Orła Białego prezydenta Republiki Portugalskiej. Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa odznaczył prezydenta Rzeczypospolitej Wielkim Łańcuchem Orderu Infanta Henryka.
Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Portugalii
Bezpieczeństwo oraz dwustronna współpraca gospodarcza i handlowa były w głównymi tematami rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą. Politycy spotkali się 22 sierpnia 2023 r. w Warszawie, aby omówić bieżące kwestie dwustronne i sytuację międzynarodową.
Rozmowy o bezpieczeństwie Polski są priorytetem
Szef polskiego rządu i prezydent Portugalii rozmawiali o sytuacji bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Polska jest dziś bezpieczna, dzięki sile swojej armii, ale także dzięki współpracy ze swoimi sojusznikami. Najnowszymi kwestiami w tym zakresie są ustalenia z lipcowego szczytu NATO w Wilnie – dalsze wzmacnianie naszego regionu Europy jest dziś jednym z priorytetów Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Politycy rozmawiali także o perspektywach współpracy w sektorze obronnym. Polski przemysł zbrojeniowy ma do zaoferowania najnowocześniejsze technologie i sprawdzone rozwiązania, których eksport wspiera naszą gospodarkę.
Polska gospodarka zyskuje na handlu z Portugalią
Polsko-portugalska współpraca dwustronna w polu gospodarki i handlu jest bardzo dobra. Polska od lat odnotowuje dodatni bilans handlowy w obrocie towarowym z Portugalią, który stale wzrasta od 2018 r. W 2022 r. dodatnie saldo obrotów towarowych na korzyść Polski osiągnęło najwyższy jak dotychczas poziom. Premier Mateusz Morawiecki zachęcił jednocześnie do dalszych inwestycji na polskim rynku, dzięki którym będzie więcej miejsc pracy.
Liderzy rozmawiali także o bieżących kwestiach unijnych. Omówiono rozwiązania w zakresie polityki migracyjnej i azylowej Unii Europejskiej oraz planowane rozszerzenie wspólnoty. Polska ma niezmienne stanowisko w kluczowych kwestiach, gdzie najważniejsza jest obrona interesów Polski i jej obywateli.