Bezpieczeństwo w kontekście ataków hybrydowych ze strony Białorusi i Rosji na granice państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także sytuacja na Ukrainie w dobie toczącej się rosyjskiej agresji.
Były to główne tematy rozmów prezydentów Polski i Finlandii, tj. Andrzeja Dudy i Alexandra Stubba.
Wizyta robocza prezydenta Finlandii Alexandra Stubba w Polsce jest pierwszą od czasu zaprzysiężenie na urząd głowy państwa.
W czasie spotkania w Pałacu Prezydenckim przywódcy Polski i Finlandii odbyli rozmowy „w cztery oczy”, a także przewodniczyli rozmowom plenarnym delegacji.
Andrzej Duda przypomniał, że w ubiegłym roku Finlandia została oficjalnie członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Bardzo byśmy chcieli rozszerzać współpracę z fińskimi siłami zbrojnymi, dlatego zapraszałem Pana Prezydenta do rozważenia, by zwiększyć udział fińskich żołnierzy w misjach sojuszniczych na naszym terytorium – mówił.
Podkreślił, że chodzi m.in. o zaangażowanie w międzynarodowe ćwiczenia wojskowe „Dragon” i „Anakonda”, a także współpracę w ramach sojuszniczo–ukraińskiego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO – Ukraina (JATEC), które powstało w Bydgoszczy.
– Chcielibyśmy współpracować jak najbliżej i zwiększać interoperacyjność między naszymi siłami zbrojnymi oraz wymieniać się doświadczeniami – podkreślił Andrzej Duda.
Prezydent zwrócił uwagę, że nasze kraje mierzą się z presją nielegalnej migracji ze strony Białorusi i Rosji. Od 2021 roku na polsko–białoruskiej granicy dochodzi do prób nielegalnego przedostania się na terytorium naszego kraju. Natomiast Finlandia od końca ubiegłego roku prowadzi działania na granicy fińsko–rosyjskiej, mające na celu powstrzymanie tego procederu. – Rozmawialiśmy o tym zagrożeniu oraz jaka polityka powinna być w tym zakresie prowadzona – wskazał Andrzej Duda.
Podkreślił, że Polska i Finlandia prowadzą wspólną politykę w kontekście agresywnych działań ze strony Rosji. – Mówimy w tych kwestiach jednym głosem – i to jest bardzo ważne oraz wymieniamy się doświadczeniami w ważnych sprawach dotyczących bezpieczeństwa – podsumował.
Otwarcie Narady Kierowników Placówek Zagranicznych RP 2024
Naradę polskich kierowników placówek zagranicznych zainaugurował panel z udziałem Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego oraz prezydenta Finlandii Alexandra Stubba.
– „Polska i Finlandia mają podobne spojrzenie na szereg obecnych wyzwań polityki zagranicznej. Ale przede wszystkim dzielimy odpowiedzialność za pokojową i pomyślną przyszłość naszego regionu i naszych obywateli” powiedział Minister Radosław Sikorski podczas panelu z udziałem Prezydenta Finlandii Alexandra Stubba, gościa honorowego tegorocznej narady. „Z przyjemnością gościmy tutaj Pana Prezydenta, ponieważ tylko z najbliższymi i najsilniejszymi partnerami i sojusznikami – takimi jak Finlandia – możemy zmienić skomplikowany świat, w którym żyjemy” dodał w swoim wystąpieniu Sikorski. Dzisiejsze wystąpienia to najważniejszy punkt tegorocznego spotkania polskich ambasadorów, konsulów generalnych oraz kandydatów do objęcia tych stanowisk, które odbywa się w dniach 9-19 września w Warszawie.
???? Jesteśmy zaszczyceni, że możemy gościć pana Prezydenta, ponieważ tylko z najbliższymi i najsilniejszymi partnerami oraz sojusznikami – takimi jak Finlandia – możemy dokonać zmian w tym skomplikowanym świecie.
| Min. @sikorskiradek otwierając panel z prezydentem ???????? @alexstubb https://t.co/cqC8oOVzSA
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ???????? (@MSZ_RP) September 10, 2024
Prezydent Finlandii Alexander Stubb wziął udział w wydarzeniu zabierając głos podczas dyskusji panelowej, pt. „Bałtycka szachownica: bezpieczeństwo w dobie roszad”. W trakcie wystąpienia mówił, iż „Finlandia i Polska mają ze sobą wiele wspólnego. Jesteśmy członkami i sojusznikami UE, dzielimy wspólnie Bałtyk. Sytuacja bezpieczeństwa zbliżyła nas do siebie bardziej niż dotychczas”. „Wojny toczy się na polu bitwy, ale tak naprawdę wygrywa się je w domu” dodał. Stubb podkreślił jak istotne jest zapobiegnięcie rozlewowi konfliktu, w czym geopolityka Morza Bałtyckiego i zaangażowanie Polski i Niemiec są wyjątkowo istotne. Prezydent Alexander Stubb zaznaczył także, że członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO jest wypadkową rosyjskiej agresji i ten krok znacznie wzmocnił nie tylko bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego, ale także i całego Sojuszu. Podkreślił także znaczenie Arktyki w geopolitycznej rozgrywce.
Minister Sikorski podkreślił, że Polskę i Finlandię łączy nie tylko wspólne w wielu kwestiach stanowisko wobec międzynarodowych wyzwań, ale także odpowiedzialność wobec utrzymania pokoju i niezakłóconego rozwoju w regionie. W osiągnięciu tego celu ogromne znaczenie ma region Morza Bałtyckiego, który ponownie stał się miejscem geopolitycznej rozgrywki i znajdujemy się w decydującym momencie historii. Jak dodał, wspólnie mierzymy się z szeregiem zagrożeń hybrydowych. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że nikt nie rozumie sytuacji w naszym regionie tak jak my sami i nikt nie ma lepszych rozwiązań dla postawionych przed nim wyzwań.
W tym otwarciu uczestniczył także Szef Rady Ministrów Donald Tusk, który przypomniał, że „zgodnie z porządkiem konstytucyjnym rząd odpowiada za polską politykę zagraniczną”. Dodał, że „partnerzy, z którymi współpracujemy to rozumieją”. Premier Tusk w trakcie swojego wystąpienia odniósł się do nadchodzącego Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. „Prezydencja będzie podlegała nowej ustawie kompetencyjnej ze szkodą dla Polski” skomentował. Tusk zapowiedział także odbycie konsultacji ze wszystkimi sąsiadami Niemiec w sprawie decyzji o kontrolach granicznych niemieckiego MSW.
Program tegorocznej Narady obejmuje przede wszystkim tematy z agendy polskiej polityki zagranicznej i przygotowania do Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. Przewidziane są również spotkania z przedstawicielami rządu i MSZ, a także gośćmi zagranicznymi. Uczestnicy będą mieli także okazję wziąć udział w specjalistycznych szkoleniach dostosowanych do specyfiki ich pracy w określonych regionach świata.