POLSKAŚWIAT

Premier Mateusz Morawiecki i Parlament Europejski w sprawie Ukrainy

Wojna Rosja - Ukraina

Przewodniczący Parlamentu i liderzy grup wydali poniższe oświadczenie w sprawie ataku militarnego Rosji na Ukrainę i ogłosili zwołanie nadzwyczajnej sesji plenarnej na przyszły wtorek.

Delegacja Parlamentu Europejskiego podczas wizyty na Ukrainie (fot. PE)

„Dziś rano przewodnicząca Roberta Metsola zwołała Konferencję Przewodniczących Parlamentu Europejskiego, aby omówić reakcję na inwazję Rosji na Ukrainę.

Odbyła się wymiana poglądów z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą Von der Leyen.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (fot. Dati Bendo/European Union)

Konferencja Przewodniczących w najostrzejszych słowach potępiła rosyjski atak na Ukrainę. Ukraina jest niepodległym i suwerennym narodem, a jej integralność terytorialna nie podlega negocjacjom. Ta inwazja jest nieuzasadniona i nielegalna. Stanowi zagrożenie dla stabilności w Europie i w regionie, a także dla porządku światowego opartego na ustalonych zasadach. Atak wymierzony jest w nasz model społeczeństwa demokratycznego. Nie może pozostać bez odpowiedzi.

Pozostajemy niezłomni w naszej jedności, w naszej determinacji i w naszej odpowiedzi na niesprowokowaną rosyjską agresję. Parlament Europejski popiera bezprecedensową europejską i międzynarodową reakcję, w tym nowe, bardzo surowe sankcje, które spowodują, że Kreml poniesie odpowiedzialność za swoje działania.

Konferencja Przewodniczących wyraziła pełną solidarność i wsparcie dla Ukrainy i jej mieszkańców.

Uzgodniono, że nadzwyczajna debata plenarna zostanie zorganizowana we wtorek 1 marca 2022 r.”

Premier Mateusz Morawiecki (fot. KPRM)

Sejm. Premier Mateusz Morawiecki ws. rosyjskiej agresji na Ukrainę

„Dzisiejszy poranek 24 lutego 2022 roku przejdzie do historii jako dzień, w którym Rosja wybrała wojnę.

Dzień ten przejdzie do historii jako dzień, kiedy jedno państwo w Europie zaatakowało drugie bez najmniejszych powodów, które mogłyby uzasadnić agresję. To barbarzyństwo musi spotkać się ze zdecydowanym odporem całego wolnego świata.

Dzisiaj, trzeba to podkreślić z całą moca, Ukraina walczy nie tylko o swoją własną niepodległość i wolność, ale walczy również w imieniu całej Europy – o wolność całej Europy.

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak dobrze widać ryzyko zagrożenia rosyjskiego z naszej perspektywy i wiemy też, że do niedawna nie było to tak widoczne na zachodzie Europy. Dziś Europa mówi coraz bardziej po polsku i coraz lepiej rozumie zagrożenia.

Jesteśmy w fazie rozmów, aby wypracować najdalej idące sankcje wobec Rosji, bo tylko one są w stanie powstrzymać kolejne akty agresji.

Dzisiaj Polska jest krajem w pełni bezpiecznym. Nasze służby i wojsko są podniesione w stan podwyższonej gotowości. Nasze podjęte działania służyły wzmocnieniu obronności. Właściwym okazało się powołanie Komitetu ds. bezpieczeństwa i obronności.

Komitet ds. bezpieczeństwa i obronności wypracował ustawę o obronie Ojczyzny i bardzo proszę, aby ta ustawa, która w najbliższym czasie trafi pod obrady Sejmu, aby była jak najszybciej procedowana. Ona jeszcze bardziej umocni nasze bezpieczeństwo.

Nie jesteśmy zaskoczeni tym, co dzisiaj się dzieje. Już w listopadzie i grudniu rozmawiałem z wieloma przywódcami europejskimi, przestrzegając przed tym, co może nastąpić i tym, co się właśnie dzieje. Te ryzyka dzisiaj się materializują.

Władimir Putin wybrał drogę terroru i chce złamać Europę terrorem. Od naszej zdecydowanej odpowiedzi zależeć będzie również to czy będziemy w stanie przywrócić integralność terytorialną Ukrainy.

Ten poranek zmienił wszystko – spowodował, że demony II wojny światowej na powrót odżyły. Napaść i agresja stały się faktem, a niewinni ludzie giną tuż za naszą wschodnią granicą.

Nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Polska jest częścią najpotężniejszego sojuszu militarnego – jest tym członkiem NATO, który uświadamia ryzyka związane z tą sytuacją i dzisiaj te ryzyka są właściwie ocenione przez wszystkich partnerów z NATO” – powiedział w Sejmie premier Morawiecki.

– Nasze działania idą w dwóch kierunkach. Po pierwsze wdrożenie możliwie mocnego pakietu sankcji. Takiego pakietu, który będzie w skuteczny sposób odstraszał od kolejnych działań i da nadzieję na przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy.

Drugi kierunek działań to wzmocnienie wschodniej części NATO i UE. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi odpowiednikami w NATO, USA, UK i z innymi sojusznikami, by w najkrótszym możliwym czasie wschodnia flanka NATO była jeszcze bardziej wzmocniona.

Już dziś jest tutaj ponad 6 tys. żołnierzy paktu północnoatlantyckiego. To znaczące wzmocnienie naszej flanki.

Wojna za naszą wschodnią granicą budzi niepokój w wielu obszarach, ale stan naszej gospodarki jest dobry. Nasz budżet jest w bardzo dobrym stanie. Nie jest to czas, żeby martwić się kondycją naszej gospodarki – tu jesteśmy bezpieczni.

Działania, które rozpoczęliśmy pół roku temu, były działaniami, które przewidywały, co się stanie. Podjęliśmy odpowiednie decyzje dot. granicy polsko-białoruskiej. Dziś wyraźnie widać, że tamte działania były częścią zaplanowanej operacji na Kremlu.

Jestem przekonany, że Polska jest dzisiaj bezpieczna w ramach tego najsilniejszego sojuszu militarnego na świecie, jakim jest Pakt Północnoatlantycki.

Chcę też zwrócić się do obywateli Ukrainy. Szanowni Państwo, drodzy sąsiedzi i ci, którzy już w Polsce znaleźliście swój dom i ci z Was, którzy prawdopodobnie do Polski przybędą – nie zostawimy Was w potrzebie, jesteśmy razem z Wami.

Polska jako jeden z pierwszych krajów podjęła działania na rzecz wsparcia Ukrainy w zakresie działań humanitarnych i pomocy humanitarnej i będziemy to kontynuować. Będziemy przyjmować uchodźców i pomagać rannym, jeżeli będzie taka potrzeba.

Obserwujemy wojnę o charakterze konwencjonalnym, ale też wojnę o charakterze hybrydowym – jest to wojna informacyjna, propagandowa. A w tym Rosjanie są bardzo dobrzy.

Rosjanie potrafią używać wszelkiego rodzaju fake newsów, ataków hakerskich, ataków cybernetycznych na infrastrukturę krytyczną, na media społecznościowe. Warto, żeby wszyscy zdali sobie z tego sprawę, że to narzędzia w rękach Putina – dodał premier.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek (fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu)

Oświadczenie Marszałek Sejmu w związku z rosyjską agresją na Ukrainę

W czwartek, 24 lutego, marszałek Sejmu Elżbieta Witek wygłosiła oświadczenie ws. rosyjskiej agresji na Ukrainę, w trakcie którego poinformowała, że Sejm będzie pracował w stanie nadzwyczajnym, a harmonogram trwającego posiedzenia Izby został zmieniony.

– Wczoraj Sejm przyjął uchwałę potępiającą działania prezydenta Putina na Ukrainie. Dzisiaj obudziliśmy się w innej rzeczywistości. Mamy wojnę i w związku z tym musimy na to zareagować. Przed chwilą odbyło się nadzwyczajne Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów. Mieliśmy jednolite stanowisko, za co chciałam wszystkim serdecznie podziękować. Dzisiejsze posiedzenie będzie wyglądało inaczej niż planowaliśmy. Nie będzie informacji bieżącej, bo ona miała dotyczyć spraw zagranicznych. Minister Spraw Zagranicznych i wiceministrowie są bowiem zajęci tym, co się wydarzyło na Ukrainie. Rozmawiałam z premierem Morawieckim i ok. 14.00 odbędzie się wystąpienie w Sejmie jego wystąpienie – mówiła Marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek podkreśliła przy tym, że Sejm pracuje w stanie nadzwyczajnym i posłowie zostali poinformowani, że powinni pozostać na miejscu na wypadek, gdyby trzeba było nagle zwołać posiedzenie. – Jesteśmy gotowi do pracy w każdym czasie. Czekamy na ustawę o obronie ojczyzny. Teraz dokładnie widzimy, jak niezwykle jest potrzebna i że to odpowiedni czas na jej przyjęcie. Bardzo poważnie ją traktujemy. W tej chwili toczą się prace doprecyzowujące pewne zapisy. Chciałabym, żeby posłowie mieli czas, aby się z nią zapoznać i przyjąć w konsensusie. Myślę, że tak się stanie, bo wszyscy mamy świadomość, że taka ustawa jest nam teraz bardzo potrzebna – zaznaczyła Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu stwierdziła też, że po spotkaniu Konwentu Seniorów jest optymistycznie nastawiona do współpracy z opozycją. – Wszyscy mamy świadomość z jak trudną sytuacją się mierzymy. Jest deklaracja wszystkich klubów i kół, że chcą współpracować. Bardzo na to liczę i dostrzegam wolę współpracy ze strony rządu i opozycji – powiedziała Elżbieta Witek.

Jednocześnie Marszałek Sejmu poinformowała, że pozostaje w stałym kontakcie z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefańczukiem, a Polska od dłuższego czasu przygotowuje się do przyjęcia ukraińskich uchodźców. Dodała przy tym, że w związku z nową rzeczywistością przygotowywana jest kolejna uchwała Sejmu wspierająca Ukrainę i potępiająca rosyjską agresję.

Siły Zbrojne RP monitorują sytuację na Ukrainie

Wojsko Polskie pozostaje w stanie podwyższonej gotowości od kilku tygodni w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie. Dziś, w związku z agresją rosyjską, minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o wprowadzeniu kolejnego stopnia gotowości w wydzielonych jednostkach wojsk operacyjnych i wojsk obrony terytorialnej. Żołnierze będą zobowiązani do pozostania w nich. Zostały także cofnięte decyzje o urlopach i wyjazdach służbowych. Decyzja o wprowadzeniu kolejnego stopnia gotowości jest działaniem standardowym w takich sytuacjach.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button