ŚWIAT

Premier Japonii Fumio Kishida w Kijowie. „Będą kolejne sankcje na Rosję”

Wspólne oświadczenie ws. partnerstwa między Ukrainą a Japonią

Wspólne oświadczenie w sprawie specjalnego globalnego partnerstwa między Ukrainą a Japonią

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Japonii Fumio Kishida spotkali się na szczycie w Kijowie 21 marca 2023 r. w związku z niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresją Rosji na Ukrainę. Przywódcy potwierdzili niezachwianą solidarność między Ukrainą a Japonią i omówili merytorycznie szeroki wachlarz zagadnień, w tym stosunki dwustronne. Dostrzegając ogromny potencjał współpracy dwustronnej między Ukrainą a Japonią, przywódcy postanowili podnieść te stosunki do poziomu specjalnego partnerstwa globalnego i złożyli następujące oświadczenie.

„Solidarność w przeciwdziałaniu agresji Rosji na Ukrainę

1. Przywódcy zdecydowanie potępili bezprawną, nieuzasadnioną i niesprowokowaną agresję Rosji na Ukrainę. Przywódcy wyrazili powszechną opinię, że agresja Rosji na Ukrainę podważa samą podstawę porządku międzynarodowego opartego na rządach prawa, jest rażącym naruszeniem podstawowych zasad zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych, w szczególności zasad suwerenności i integralności terytorialnej, i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa, pokoju i stabilności nie tylko w przestrzeni euroatlantyckiej, ale także w regionie Indo-Pacyfiku i poza nim.

2. Przywódcy wyrazili wspólne przekonanie, że brutalne zajęcie terytorium lub jednostronna próba zmiany granic uznanych przez społeczność międzynarodową przy użyciu siły lub przymusu jest niedopuszczalna i nie może być usprawiedliwiona.

3. Przywódcy podkreślili, że pozostaną w pełni zaangażowani w politykę nieuznawania próby nielegalnej aneksji terytoriów ukraińskich przez Rosję. Rosja musi natychmiast zaprzestać działań wojennych oraz natychmiast i bezwarunkowo wycofać wszystkie siły i aktywa z całego terytorium Ukrainy.

4. Przywódcy zgodzili się, że pełne przywrócenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową ma kluczowe znaczenie dla światowego pokoju, stabilności i bezpieczeństwa. Japonia wysoko oceniła wysiłki Ukrainy na rzecz przywrócenia sprawiedliwego i trwałego pokoju oraz wyraziła poparcie dla wysiłków prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na rzecz realizacji jego formuły pokojowej.

5. Przywódcy w najostrzejszych słowach potępili masowe ataki Rosji na ukraińską ludność cywilną i infrastrukturę krytyczną, w tym obiekty energetyczne.

6. Przywódcy zgodzili się, że utrzymanie i zaostrzenie sankcji wobec Rosji jest niezbędne do powstrzymania rosyjskich wysiłków wojskowych i wyrazili nadzieję, że państwa trzecie nie będą uchylać się od tych środków i je podważać.

7. Przywódcy podkreślili, że zbrodnie wojenne i inne okrucieństwa nie powinny pozostać bezkarne. Potwierdzili swoje zobowiązanie do postawienia wszystkich sprawców przed wymiarem sprawiedliwości zgodnie z prawem międzynarodowym.

8. Przywódcy potępili rosyjskie groźby użycia broni jądrowej jako poważnego i niedopuszczalnego zagrożenia dla pokoju i bezpieczeństwa społeczności międzynarodowej oraz podkreślili, że użycie przez Rosję broni jądrowej spotka się z jednoznacznym międzynarodowym potępieniem i zdecydowaną reakcją. Przywódcy podkreślili, że 77-letni rekord nieużywania broni jądrowej nie powinien być niszczony przez Rosję.

9. Przywódcy wyrazili głębokie zaniepokojenie trwającym zajęciem i militaryzacją przez Rosję elektrowni atomowej Zaporoże. Tylko całkowite wycofanie rosyjskich wojsk i sprzętu z terenu stacji może zaradzić tej sytuacji. Japonia wyraziła poparcie dla wysiłków Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zmierzających do wzmocnienia bezpieczeństwa jądrowego na Ukrainie, w szczególności poprzez stałą obecność ekspertów MAEA i zaprzestanie wszelkich działań wojennych na terenie elektrowni i wokół niej, a także na otaczającej ją infrastrukturze .

10. Przywódcy podkreślili znaczenie inicjatywy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego „Zboże z Ukrainy”, a także dalszej realizacji Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, za pośrednictwem ONZ i Turcji, oraz „Ścieżek Solidarności” między Ukrainą a UE .

11. Przywódcy potępili ciągłe wykorzystywanie przez Rosję manipulacji informacjami i kampanii dezinformacyjnych na całym świecie w celu zrzucenia winy.

Współpraca w ramach przewodnictwa Japonii w Grupie Siedmiu (G7)

12. Prezydent Wołodymyr Zełenski wyraził głęboką wdzięczność za aktywne przywództwo Japonii, która przewodniczy G7, w szczególności za zwiększenie zobowiązań członków G7 w zakresie pomocy finansowej i gospodarczej do 39 mld USD, uwzględniając potrzeby rządu Ukrainy. Przywódcy pozytywnie ocenili zorganizowanie wideokonferencji przywódców G7 24 lutego z inicjatywy Japonii i potwierdzili gotowość do koordynacji działań w kontekście przygotowań do szczytu G7 w Hiroszimie w dniach 19-21 maja.

13. Premier Fumio Kishida powiedział, że jako kraj sprawujący prezydencję w G7 Japonia będzie wspierać jedność G7 we wdrażaniu surowych sankcji wobec Rosji i udzielaniu wsparcia Ukrainie, wykorzystując międzynarodowe formaty, takie jak Spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych G7+ w sprawie wsparcia sektora energetycznego Ukrainy oraz międzyresortowa platforma koordynacyjna darczyńców z Ukrainy.

Rozszerzenie współpracy bilateralnej

14. Przywódcy stwierdzili, że Ukraina i Japonia mają bogatą historię współpracy, przyjaźni i wzajemnej solidarności. Podkreślili, że Ukrainę i Japonię podzielają wspólne podstawowe wartości, takie jak wolność, demokracja, praworządność, poszanowanie prawa międzynarodowego i praw człowieka. W związku z tym przywódcy potwierdzili zamiar wzmocnienia zaangażowania na rzecz promowania wolnego i otwartego porządku międzynarodowego opartego na rządach prawa.

15. Biorąc pod uwagę ubiegłoroczne obchody 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Ukrainą a Japonią, przywódcy uznali, że oba kraje mają znaczny potencjał do dalszego rozszerzania dwustronnego partnerstwa w wielu dziedzinach, w tym w stosunkach handlowych i gospodarczych, rozwoju infrastruktury, „zielonej „transformacji, współpracy naukowej i kulturalnej, a także kontaktów międzyludzkich.

16. Prezydent Zełenski podziękował Japonii i jej mieszkańcom za ich stałe wsparcie dla Ukrainy. Zapowiedziana już przez Japonię pomoc finansowa, humanitarna i inna w łącznej wysokości 7,1 mld USD uratowała życie wielu ludziom na Ukrainie i zainspirowała tych, którzy bronili swojego kraju przed agresją i walczą o przywrócenie sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie. Premier Fumio Kishida wyraził niezachwiane poparcie Japonii dla Ukrainy i potwierdził, że Japonia stoi po stronie Ukrainy i jej mieszkańców.

17. Japonia potwierdziła swoje zobowiązanie do udziału w powojennej odbudowie i odbudowie Ukrainy. Przywódcy zgodzili się, że sektor prywatny musi odgrywać ważną rolę w procesie odbudowy i odbudowy. Przywódcy podkreślili również, że proces ten powinien stać się szansą na dalsze rozszerzanie współpracy między oboma krajami. Ponadto przywódcy zwrócili uwagę na rolę G7, w tym grupy ambasadorów, w promowaniu koordynacji w obszarach takich jak reforma sądownictwa, działania organów ścigania oraz walka z korupcją na Ukrainie, co powinno stanowić podstawę wiarygodnego i stabilnego stanowiska -odrodzenie wojenne Ukrainy.

18. Ukraina z zadowoleniem przyjęła gotowość Japonii do wsparcia ochrony i zachowania obiektów dziedzictwa kulturowego Ukrainy dotkniętych wojną.

19. Przywódcy podkreślili znaczenie współpracy dwustronnej z udziałem mechanizmów Oficjalnej Pomocy Rozwojowej (ODA) dla skutecznego wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego Ukrainy, w tym wspierania bezpieczeństwa jądrowego, instytucji medycznych i kulturalnych.

Współpraca na arenie regionalnej i międzynarodowej

20. Przywódcy wyrazili wolę pogłębienia współpracy na arenie międzynarodowej, w szczególności w kontekście przewodnictwa Japonii w G7 w 2023 r. oraz niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2023-2024.

21. Przywódcy wyrazili chęć ścisłej współpracy, aby Rada Bezpieczeństwa ONZ była bardziej reprezentatywna, legitymizowana, skuteczna i reagowała na realia społeczności międzynarodowej w XXI wieku.

22. Uznając nierozłączność bezpieczeństwa euroatlantyckiego i bezpieczeństwa Indo-Pacyfiku, przywódcy potwierdzili swój zamiar współpracy na rzecz wspierania i wzmacniania wolnego i otwartego porządku międzynarodowego, opartego na rządach prawa oraz zgodnie z celami i zasadami zawartymi w Karty Narodów Zjednoczonych jako ważnych partnerów, którzy podzielają podstawowe wartości i zasady, takie jak wolność, demokracja i rządy prawa. W związku z tym prezydent Wołodymyr Zełenski wysoko ocenił przyjęcie japońskiej strategii bezpieczeństwa narodowego, w tym fundamentalne wzmocnienie zdolności obronnych i wzmocnienie wysiłków dyplomatycznych.

23. Przywódcy zgodzili się współpracować na rzecz stworzenia wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku, sprzyjającego włączeniu społecznemu i opartego na rządach prawa.

24. Przywódcy potwierdzili kluczowe znaczenie poszanowania prawa międzynarodowego, w szczególności Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS) wraz z jej postanowieniami dotyczącymi obowiązku rozstrzygania sporów środkami pokojowymi, a także poszanowania wolności żeglugi i przelot.

25. Przywódcy wyrazili poważne zaniepokojenie sytuacją na Morzu Wschodniochińskim i Południowochińskim i zdecydowanie sprzeciwili się wszelkim jednostronnym próbom zmiany status quo przy użyciu siły lub przymusu. Przywódcy podkreślili także znaczenie pokoju i stabilności w rejonie Cieśniny Tajwańskiej jako nieodzownego elementu bezpieczeństwa i dobrobytu społeczności międzynarodowej. Opowiedzieli się za pokojowym rozwiązaniem problemów w rejonie cieśniny.

26. Przywódcy zobowiązali się do współpracy na rzecz utrzymania i wzmocnienia reżimu NPT, promowania rozbrojenia i nierozprzestrzeniania broni jądrowej oraz kontroli zbrojeń.

27. Przywódcy zdecydowanie potępili opracowywanie przez Koreę Północną broni jądrowej i rakiet balistycznych, w tym wystrzeliwanie międzykontynentalnych rakiet balistycznych (ICBM), z naruszeniem odpowiednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ (RB ONZ). Przywódcy potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz pełnego wdrożenia odpowiednich rezolucji RB ONZ oraz całkowitego, weryfikowalnego i nieodwracalnego zniszczenia całej północnokoreańskiej broni masowego rażenia (BMR) i pocisków balistycznych zgodnie z odpowiednimi rezolucjami RB ONZ. Przywódcy podkreślili znaczenie natychmiastowego rozwiązania problemu porwań.”
(president.gov.ua)

Poprzednia strona 1 2
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button