Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przybyłym z wizytą do tego kraju premierem Japonii Fumio Kishidą.
Zełenski zaznaczył, że z radością wita w Kijowie prawdziwie potężnego obrońcę porządku międzynarodowego i wieloletniego przyjaciela Ukrainy.
„Symboliczne jest to, że dziś – w rocznicę rozpoczęcia wyzwolenia ziem ukraińskich – premier składa swoją pierwszą wizytę na Ukrainie. I zaczął to od Buczy. Bardzo to doceniamy” – powiedział szef państwa podczas spotkania z z Fumio Kishidą.
Wołodymyr Zełenski podkreślił znaczenie aktywizacji globalnego przywództwa już teraz w celu ochrony celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych oraz bezpieczeństwa międzynarodowego w ogóle.
„Rosyjska agresja na Ukrainę i trwający porządek międzynarodowy wywołały zagrożenia i ryzyka, jakich świat nie widział od dziesięcioleci. Aby różne narody w różnych częściach świata nie musiały przez dziesięciolecia cierpieć z powodu okrutnych konsekwencji rosyjskiej agresji, takich jak destabilizacja stosunków międzynarodowych, chaos społeczny, a nawet wywołany masowy głód, współpracujemy z naszymi partnerami” – powiedział.
Zełenski podziękował Fumio Kishidzie za znaczące wsparcie Ukrainy w ramach: bezpieczeństwa, gospodarczego, politycznego, sankcjnego i humanitarnego.
Podczas spotkania w Kijowie omówiono starania Rosji o nasilenie agresywnych działań. W tym kontekście strony omówiły pilne potrzeby Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa i uzgodniły kontynuację dialogu w sprawie rozszerzenia współpracy w zakresie bezpieczeństwa.
Rozmówcy zwracali również uwagę na dalsze naciski sankcji na Federację Rosyjską w celu agresji.
„Japonia zastosowała 18 pakietów sankcji przeciwko rosyjskiej agresji, a nowe pakiety sankcji powinny kontynuować tę ścieżkę przywracania globalnego bezpieczeństwa i zmniejszania potencjału rosyjskiego terroru. Sankcje powinny być szybsze niż zdolność Rosji do ich dostosowania” – przekonuje prezydent Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski podziękował też Japonii za gotowość do współpracy w realizacji punktów ukraińskiej formuły pokojowej, która jest jedynym kompleksowym i realistycznym planem powstrzymania rosyjskiej agresji i przywrócenia pełnej mocy Karty Narodów Zjednoczonych, przywrócenia bezpieczeństwa Ukrainie, jak a także całej Europy i świata.
Ponadto, jak zaznaczyła głowa państwa, ich kraj wysoko sobie ceni wsparcie Japonii dla światowych wysiłków na rzecz utworzenia specjalnego trybunału w sprawie zbrodni rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Zełenski i Kishida rozmawiali o interakcji w ramach przewodnictwa Japonii w Grupie Siedmiu. W szczególności prezydent Ukrainy poinformował, że przyjął zaproszenie szefa japońskiego rządu do udziału online w zaplanowanym na maj szczycie G7 w Hiroszimie.
Podczas negocjacji strony osobno skupiły się na zaangażowaniu Japonii w odbudowę Ukrainy, co stwarza duże możliwości współpracy. Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że od 24 lutego 2022 roku pomoc Japonii w dziedzinie odbudowy sięgnęła ponad 7 miliardów dolarów.
„Przywództwo Japonii w realizacji Planu Szybkiej Naprawy oraz w powojennej odbudowie Ukrainy z pewnością wytyczy nowe kierunki rozwoju zarówno naszego, jak i japońskiego społeczeństwa, a także ukraińskiej i japońskiej gospodarki. Dziś zasugerowałem, aby Japonia skupiła się na wspieraniu naszych placówek medycznych i ożywieniu niektórych sektorów gospodarki. To branża motoryzacyjna, „zielona” transformacja, w szczególności produkcja urządzeń wodorowych i baterii litowych, w której Japonia jest jednym z liderów technologicznych” – powiedział szef państwa.
Według niego Ukraina jest również zainteresowana wsparciem Japonii dla procesu humanitarnego rozminowywania.
Wołodymyr Zełenski powiedział, że po negocjacjach podpisano wspólne oświadczenie w sprawie szczególnego globalnego partnerstwa między obydwoma krajami.
„Ten dokument odzwierciedla zarówno nasze wartości, których razem bronimy, jak i aspiracje, które jeszcze nie zostały zrealizowane” – powiedział.
Prezydent podkreślił, że Ukraina i Japonia osiągnęły najbardziej znaczące stosunki od ponad 30 lat, ale to tylko podstawa tego, co można osiągnąć w przyszłości.
„To oczywiste, że partnerstwo między Ukrainą i Japonią wzmacnia globalne bezpieczeństwo i przynosi czas, kiedy w końcu będziemy mogli przywrócić pokój i zagwarantować stabilność życia Ukraińcom i wszystkim narodom świata” – powiedział Wołodymyr Zełenski.
Ze swojej strony premier Japonii podkreślił solidarność z Ukrainą. Wysoko cenił odwagę i cierpliwość narodu ukraińskiego, który staje w obronie swojej ojczyzny i wolności.
„Japonia będzie nadal wspierać Ukrainę, dopóki pokój nie powróci do jej pięknej ziemi” – powiedział Fumio Kishida.
Szef japońskiego rządu zaznaczył, że agresja Rosji podważa wszelkie fundamenty porządku światowego i narusza normy prawa międzynarodowego.
Zdaniem Fumio Kishidy Japonia współpracuje z Ukrainą w sprawie wprowadzenia sankcji wobec Federacji Rosyjskiej.
Premier podkreślił, że od ubiegłego roku jego kraj udziela Ukrainie pomocy humanitarnej i finansowej, która w szczególności ma na celu wsparcie sektora energetycznego, rolnictwa i rozminowywania. Ponadto Japonia planuje zapewnić środki na dostawy nieśmiercionośnej broni za pośrednictwem funduszu powierniczego NATO.