Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za rok 2019 otrzymali Abhijit Banerjee, Esther Duflo oraz Michael Kremer.
Nagrodę Sveriges Riksbank w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla w 2019 r. przyznano Amerykanom „za eksperymentalne podejście do walki z globalnym ubóstwem”.
„Ich badania pomagają nam walczyć z ubóstwem” – Królewska Szwedzka Akademia Nauk
Badania przeprowadzone przez tegorocznych laureatów znacznie poprawiły naszą zdolność do walki z globalnym ubóstwem. W ciągu zaledwie dwóch dekad ich nowe podejście eksperymentalne przekształciło ekonomię rozwoju, która jest obecnie kwitnącym obszarem badań.
Jednym z najpilniejszych problemów ludzkości jest ograniczenie globalnego ubóstwa we wszystkich jego postaciach. Ponad 700 milionów ludzi nadal utrzymuje się z bardzo niskich dochodów. Każdego roku około pięciu milionów dzieci poniżej piątego roku życia umiera z powodu chorób, którym często można było zapobiec lub wyleczyć je za pomocą niedrogiego leczenia. Połowa dzieci na świecie nadal opuszcza szkołę bez podstawowych umiejętności czytania i liczenia.
Tegoroczni Laureaci wprowadzili nowe podejście do uzyskiwania wiarygodnych odpowiedzi na temat najlepszych sposobów walki z globalnym ubóstwem. Krótko mówiąc, obejmuje to podzielenie tej kwestii na mniejsze, łatwiejsze do opanowania pytania – na przykład najskuteczniejsze interwencje w celu poprawy wyników edukacyjnych lub zdrowia dzieci. Wykazali, że na te mniejsze, bardziej precyzyjne pytania często najlepiej jest odpowiedzieć poprzez starannie zaprojektowane eksperymenty wśród osób najbardziej dotkniętych.
W połowie lat 90. Michael Kremer i jego koledzy wykazali, jak potężne może być to podejście, wykorzystując eksperymenty terenowe do przetestowania szeregu interwencji, które mogłyby poprawić wyniki szkolne w zachodniej Kenii.
W wyniku jednego z badań ponad pięć milionów indyjskich dzieci skorzystało ze skutecznych programów korepetycji w szkołach. Innym przykładem są duże dotacje na profilaktyczną opiekę zdrowotną, które zostały wprowadzone w wielu krajach.
To tylko dwa przykłady tego, jak nowe badania pomogły już w zmniejszeniu globalnego ubóstwa. Mają również duży potencjał, by poprawić jakość życia najbiedniejszych ludzi na całym świecie.
O Nagrodzie Nobla
Nagrody Nobla przyznawane są od 1901 roku. Alfred Nobel ufundował to prestiżowe wyróżnienie.
Instytut Karolinska w Solnie pod Sztokholmem złożony z wybitnych profesorów wybiera laureatów w każdym roku.
Nagrody Nobla przyznawane są z dziedzin: fizjologii lub medycyny, fizyki, chemii, literatury, ekonomii oraz za zasługi dla społeczeństw i ludzkości, czyli Pokojowa Nagroda Nobla.
Laureaci otrzymają po 9 milionów koron (prawie milion euro).
Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla
Podczas ceremonii wręczenia Nagrody Nobla 10 grudnia laureaci otrzymują: dyplom Nobla, Medal Nobla i dokument potwierdzający kwotę Nagrody Nobla. Każdy dyplom Nobla jest unikalnym dziełem sztuki, stworzonym przez czołowych szwedzkich i norweskich artystów i kaligrafów. Medale Nobla są wykonane ręcznie z niezwykłą precyzją i wykonane z 18-karatowego złota pochodzącego z recyklingu.
Od 1926 r. ceremonia odbywa się w sali koncertowej w Sztokholmie. Król Szwecji przekazuje nagrodę laureatowi.