W nocy z 12 na 13 lipca w miejscowości Malec w powiecie oświęcimskim wybuchł pożar w hali produkcyjnej przetwórstwa spożywczego.
Jak podkreślają strażacy, pożar jest dynamiczny. Obecnie działania gaśnicze Straż prowadzi z wykorzystaniem 50 pojazdów i 200 strażaków.
Na miejsce udali się wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Arkadiusz Kielin, starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński. Akcją dowodzi komendant powiatowy PSP w Oświęcimiu bryg. Ryszard Dudek. W działania włączy się Inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz Ochrony Środowiska.
Teraz na miejscu pożaru odbyła się odprawa z udziałem wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara, zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Arkadiusza Kielina, starosty oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego. Podczas odprawy podsumowano dotychczasowe działania gaśnicze. Wojewoda rozmawiał także z burmistrzem Kęt, wójtem Osieka i właścicielem firmy.
W związku z tym, że cały czas trwa akcja gaśnicza, Straż Pożarna apeluje o nieotwieranie okien w okolicy i niezbliżanie się do miejsca pożaru.
Pożarem objęte są 2 hale (kompleks) produkcyjne przetwórstwa spożywczego.
Działania gaśnicze prowadzi na chwilę obecną ok. 50 zastępów straży pożarnej, w tym SGRChem – Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego.
Zadysponowano również robot gaśniczy COLOSSUS (zdalnie sterowany pojazd do gaszenia pożarów i likwidacji zagrożeń CBRNE).
Po burzach w Małopolsce
Kolejne popołudnie i kolejna noc z dynamiczną pogodą. Wczoraj w godzinach 15.30 do 17.00 front burzowy przechodził głównie nad zachodnimi powiatami województwa. PSP interweniowała łącznie 236 razy, z czego 210 w powiecie oświęcimskim.
W różnym stopniu zostały uszkodzone dachy na 24 budynkach, w tym w miejscowości Brzezie dach na basenie został zerwany na powierzchni 20×15 m.
W nocy z 12 na 13 lipca zjawiska atmosferyczne przebiegały spokojniej. PSP odnotowała ok. 40 zgłoszeń; najwięcej w powiatach krakowskim i wadowickim (po 10 zgłoszeń), z pozostałych powiatów pojedyncze zgłoszenia. Prowadzone działania polegały głównie na usuwanie wiatrołomów i udrażnianie przepustów.
Łącznie od godz. 12.00 12 lipca do godz. 5.00 13 lipca Straż otrzymała 275 zgłoszeń, z czego 231 dotyczyło powiatu oświęcimskiego.
Rano łączna szacunkowa liczba klientów pozbawionych dostarczania energii elektrycznej wynosiła ok. 3,4 tys.
Także na dziś prognozowane są intensywne zjawiska pogodowe. 15 małopolskich powiatów jest objętych ostrzeżeniem IMGW II stopnia o burzach. Burzom będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 55 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie może wystąpić grad.
Polska. SKUTKI FRONTU ATMOSFERYCZNEGO
Wczoraj, w związku z frontem burzowym PSP na terenie kraju odnotowała ogółem 2 973 interwencje (najwięcej: woj. śląskie – 511, łódzkie – 489, lubuskie – 358, wielkopolskie – 345 i mazowieckie – 304). Działania głównie polegały na udrażnianiu szlaków komunikacyjnych z wiatrołomów. Zginęła 1 osoba (m. Otmuchów, woj. opolskie, mężczyzna znaleziony w przepuście z wodą), a 1 została ranna (m. Jaworzynka, woj. śląskie, konar spadł na przyczepę kempingową, mężczyzna doznał urazu głowy).
Odebrano 93 zgłoszenia do zerwanych lub uszkodzonych dachach, najwięcej w woj. małopolskim (43). ✓ Od północy do godz. 6:00, 13 lipca PSP odnotowała 740 zdarzeń (najwięcej: woj. mazowieckie – 318, łódzkie – 133 i śląskie – 90), uszkodzonych lub zerwanych zostało – 12 dachów.
Awarie energetyczne (wg stanu na godz. 5.30, 13 lipca) – ogółem około 58 tys. odbiorców bez prądu (najwięcej: woj. łódzkie – 25,9 tys., mazowieckie – 16,7 tys., śląskie – 9,6 tys. odbiorców).