TRÓJMIASTO

Pożar hali magazynowej w porcie Gdańsk

Trójmiasto

W sobotę 14 lipca przed godz. 17.00 do stanowiska kierowania Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku wpłynęła informacja o pożarze hali magazynowej w porcie Gdańsk.

W działaniach udział biorą:

• 46 zastępów PSP i OSP,
• Zakładowa Straż Pożarna,
• 3 statki Morskiej Straży Pożarnej,
• 1 statek z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa,
• Sztab Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
• Grupa Operacyjna KG PSP.

W wyniku pożaru zawaleniu uległ częściowo dach hali. Łączna powierzchnia pożaru 6500m2. Obroniona została druga część hali oraz budynek sąsiadujący z pomieszczeniami biurowymi.

W związku ze zdarzeniem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do użytkowników sieci telefonii komórkowych SMS – ALERT „Nie korzystaj z kąpieli wodnych na terenie plaży w Gdańsku Brzeźnie z uwagi na możliwe zanieczyszczenie wody w związku z pożarem w porcie”.

Na miejsce przybyli zastępcy komendanta głównego PSP nadbryg. Józef Galica oraz st. bryg. Grzegorz Szyszko z grupą operacyjną KG PSP.

O godz. 2.00 z soboty na niedzielę pożar został opanowany! W działaniach udział bierze ponad 140 strażaków.

Działania mogą potrwać jeszcze kilka najbliższych godzin. Trwa dogaszanie.

Pożar hali magazynowej w porcie Gdańsk (fot. mł. asp. Łukasz Rutkowski)

– Jestem na bieżąco informowany o przebiegu akcji gaśniczej w porcie w Gdańsku. Płonie hala w porcie wewnętrznym. Na szczęście na tę chwilę nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Ogień nie zagraża infrastrukturze znajdującej się w sąsiedztwie hali.

Na miejscu działają jednostki Państwowej Straży Pożarnej, Portowa Straż Pożarna „Florian” oraz SAR.

Walka z żywiołem nadal trwa. Decyzją kapitana portu, port wewnętrzny zostanie zamknięty. Port zewnętrzny, w tym Naftoport i terminal kontenerowy Baltic Hub będzie mógł działać bez zakłóceń.

Osoby będące w pobliżu pożaru proszę o stosowanie się do zaleceń służb.

Po długiej walce służb z żywiołem, pożar hali w porcie w Gdańsku został opanowany. Teraz trwa dogaszanie pogorzeliska.

Port wewnętrzny pozostaje zamknięty do odwołania. Na wodzie rozstawione są zapory przeciwolejowe, aby uniknąć rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń. Spływająca z miejsca pożaru woda i środek gaśniczy na bieżąco są zbierane przez separator.

Straż Pożarna informuje, że nie ma osób poszkodowanych.

Najnowsze informacje dot. portu w Gdańsku są takie, że na godz. 15 planowane jest otwarcie portu wewnętrznego.

Nadal trwa dogaszanie pożaru. Służby kontynuują działania polegające m. in. na odpompowywaniu wody z kei, zbieraniu i neutralizacji zanieczyszczeń na kanale portowym oraz na zaporach.

Równolegle ustalana jest przyczyna pożaru – powiedział Arladiusz Marchewka, Sekretarz stanu w MI.

Pożar hali magazynowej w porcie Gdańsk (fot. mł. asp. Łukasz Rutkowski)

Zamknięcie kąpielisk

Ze względów bezpieczeństwa prewencyjnie zamknięte zostają wszystkie kąpieliska w pasie nadmorskim od Portu w stronę Jelitkowa. Działania te są konsekwencją niedzielnego pożaru w Porcie Gdańsk i pojawienia się śladów zanieczyszczeń na miejskich kąpieliskach.

W związku z ryzykiem związanym z jakością wody, kąpieliska Brzeźno Hallera, Brzeźno Molo, Dom Zdrojowy, Piastowska i Jelitkowo pozostają zamknięte do odwołania. Apelujemy do wszystkich mieszkańców oraz turystów o przestrzeganie wprowadzonych zakazów i stosowanie się do wytycznych służb porządkowych.

Zakaz dotyczy wyłącznie kąpieli, przebywanie na plaży jest dozwolone. Dla bezpieczeństwa prosimy o korzystanie z innych dostępnych miejsc rekreacji oraz plaż, które nie są objęte zakazem, czyli Stogi, Świbno, Orle i Wyspa Sobieszewska.

Po pożarze nie kąp się na plażach w Brzeźnie. W hali spłonęły zabawki i skład oleju napędowego

Zakaz kąpieli i korzystania z plaż od Nowego Portu do Brzeźna ma charakter prewencyjny, obowiązuje do odwołania. Według szefostwa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska po pożarze w Nowym Porcie nie ma zagrożenia dla środowiska. Akcja była utrudniona, ponieważ w hali znajdowało się 240 palet pojemników z palnymi cieczami, głównie olejem napędowym – to podsycało ogień. Sytuację na bieżąco monitorują sztaby kryzysowe wojewody i Miasta.

Sytuacja w poniedziałek po południu

To był największy pożar w Gdańsku od lat. Po 20 godzinach akcji gaśniczej w magazynie zabawek, tekstyliów i tworzyw sztucznych w Nowym Porcie, w wielu miejscach wewnątrz obiektu wciąż utrzymywała się wysoka temperatura. Schłodzenie rozgrzanych elementów utrudniał częściowo zawalony dach budynku, prze co trudny do oszacowania był dalszy czas gaszenia pogorzeliska. Dopiero po całkowitym zakończeniu akcji gaśniczej możliwe będzie wejście do środka hali i dokonanie oględzin przez inspektora nadzoru budowlanego.


Do tej pory udało się ustalić, że źródło zapłonu znajdowało się wewnątrz hali, jednak na razie nie wiadomo co było przyczyną pożaru.

W poniedziałkowym spotkaniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczyła m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

– Utrzymujemy zamknięcie kąpieliska w Brzeźnie do odwołania. Jest to działanie prewencyjne. Zarówno służby miejskie, jak i państwowe zleciły już badania chemiczne wody. O wynikach będziemy informować niezwłocznie. Pamiętajcie – do dyspozycji macie kąpielisko na Przymorzu i w Jelitkowie – powiedziała prezydent Gdańska.

Po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz powiedziała, że aktualnie nie ma zagrożenia dla mieszkańców i turystów przebywających w regionie.

– Służby już zbierają stosowne dokumenty, policja i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego czekają na możliwość wejścia do środka, aby obejrzeć teren. Musimy poczekać na stosowne analizy służb – dodała Beata Rutkiewicz.

Wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Radosław Rzepecki poinformował z kolei, iż ze wstępnych badań podstawowych parametrów, takich jak natlenienie, przewodność, pH, czy temperatura wynika, że nie ma zagrożenia dla środowiska. – Trwają analizy pobranych próbek pod kątem fizykochemicznym. Na wyniki trzeba jeszcze chwilę poczekać.


Próbki pobrano w trzech miejscach na Martwej Wiśle – powyżej, przy i poniżej miejsca zdarzenia. Jednak kąpieliska w Brzeźnie – Hallera i Molo, zamknięte będą prewencyjnie do odwołania. Również do odwołania pozostanie zamknięty port wewnętrzny. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń, służby rozstawiły na wodzie zapory przeciwolejowe.

Plus i minus akcji gaśniczej

Starszy brygadier Marian Hinca, zastępca pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP, stwierdził, że akcji gaśniczej towarzyszyła korzystna siła i kierunek wiatru, dzięki czemu uciążliwość gazów pożarowych dla mieszkańców była ograniczona.

– Nasze urządzenia nie wykazały żadnych substancji toksycznych, niebezpiecznych dla mieszkańców – zapewnił Marian Hinca.

Zastępca pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP dodał, że w magazynie była składowana ogromna ilość materiałów palnych, co utrudniło akcję gaśniczą.

– Na początku szacowaliśmy, że jest to około 150 palet. Później okazało się, że faktycznie było ich 240. To ogromna ilość, która spowodowała wielkie obciążenie ogniowe i niesamowitą dynamikę rozwoju pożaru – tłumaczył starszy brygadier Marian Hinca.


Jak poinformowali nas mieszkańcy Nowego Portu, we wczesnych godzinach popołudniowych, w najbliższej okolicy pożaru, w części mieszkalnej dzielnicy, wciąż obecny był mocny swąd dymu, który powodował podrażnienie gardła i oczu. Mieszkańcy zgodnie z zaleceniem nie otwierali okien w mieszkaniach i unikali wychodzenia z domu.

Zmiany w komunikacji miejskiej

W związku z akcją gaśniczą i zablokowaniem przejazdu na ul. Oliwskiej w Nowym Porcie, wszystkie wyjazdy tramwajów z Zajezdni w Nowym Porcie odbywają się przez ul. Góreckiego i Marynarki Polskiej. Do zakończenia akcji gaśniczej tramwaje linii 3 i 5 kursują do przystanku Brzeźno Dom Zdrojowy i tam również rozpoczynają swój kurs.

Nieobsługiwane są przystanki Nowy Port Oliwska 01, Przychodnia 01, Rybołowców 01, Kasztanowa 01 i 02, Latarnia Morska 01 i 02, Krasickiego 01 i 02. Na odcinku od Brzeźna do Nowego Portu można korzystać z autobusów linii 148.

Sytuacja w poniedziałek rano

Gdy po godz. 8 nasz fotoreporter Piotr Wittman robił zdjęcia miejsca pożaru, trwało dogaszanie. Dym był o wiele mniejszy, niż w niedzielę, ale nadal toksyczny – charakterystyczny odór spalonego plastiku trudno było wytrzymać.

Okna w domach położonych w okolicy pożaru powinny być nadal zamknięte.

W tym czasie na miejscu pożaru działało 46 zastępów PSP, 3 łodzie z Morskiej Straży Pożarnej, 1 statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. W wyniku pożaru zawaleniu uległ częściowo dach hali. Łączna powierzchnia pożaru to ok. 6500 metrów kwadratowych. Strażacy obronili drugą część hali oraz budynek sąsiadujący z pomieszczeniami biurowymi.


Był to największy pożar w mieście od lat, w gaszeniu którego w kulminacyjnym momencie brało udział ponad 120 strażaków z 60 zastępów. Akcja była skomplikowana ze względu na budowę magazynu oraz łatwopalne materiały składowane wewnątrz – zabawki z tworzywa sztucznego, tekstylia oraz, jak się okazało w trakcie akcji, różnego rodzaju węglowodory – oleje silnikowe i paliwa, stwarzające bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ratowników.

O godz. 5.30 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do mieszkańców i turystów esemesy z ostrzeżeniem:

„Uwaga! Nie korzystaj z kąpieli wodnych na terenie plaży w Gdańsku Brzeźnie z uwagi na możliwe zanieczyszczenie wody w związku z pożarem w porcie.”

O godz. 8 zakaz został rozszerzony przez służby Miasta:

„W związku z pożarem na terenie Portu Gdańsk, od poniedziałku, 15 lipca prewencyjnie zamknięte zostały plaże Brzeźno Molo i Brzeźno Hallera w Gdańsku. Jednocześnie wprowadzono zakaz kąpieli na odcinku od Nowego Portu do Brzeźna włącznie.

Decyzja została podjęta w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów przebywających w tych rejonach. Istnieje ryzyko, że doszło do zanieczyszczenia wody podczas akcji gaśniczej. Zamknięcie plaż oraz zakaz kąpieli obowiązują do odwołania. O wszelkich zmianach i terminach ponownego otwarcia będziemy informować na bieżąco.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców oraz turystów o przestrzeganie wprowadzonych zakazów i stosowanie się do wytycznych służb porządkowych. Dla bezpieczeństwa prosimy o korzystanie z innych dostępnych miejsc rekreacji oraz plaż, które nie są objęte zakazem.”


Chodzi przede wszystkim o substancje chemiczne, które przedostały się do wód Martwej Wisły w trakcie kilkugodzinnej akcji gaśniczej hali magazynowej w Nowym Porcie. Z jednej strony mogą to być pozostałości po spalonej zawartości magazynu, z drugiej – chemia zawarta w środkach gaśniczych. Prądy w Zatoce Gdańskiej kierują masy wody w stronę plaży w Brzeźnie, lepiej się tam nie kąpać.

Największy pożar w Gdańsku od lat

Pożar w hali magazynowej z zabawkami przy ul. Oliwskiej 21 wybuchł w niedzielę, 14 lipca popołudniu.

Według strażaków, to największy i najpoważniejszy pożar od lat. Do gaszenia pożaru przystąpiło około 40 pojazdów pożarniczych, robot gaśniczy i około 100 strażaków PSP, a także Portowa Straż Pożarna „Florian” sp. z o.o. – włącznie z wielozadaniowym statkiem morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa na Martwej Wiśle, który wziął udział w akcji od strony nabrzeża Oliwskiego.

– Zgłoszenie o pożarze otrzymaliśmy o godzinie 15:58. Cały czas prowadzimy działania, sytuacja nie jest opanowana. Pożar bardzo intensywnie rozwija się w środku. Na chwilę obecną na miejscu pracuje ponad 20 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i Zakładowej Służby Ratowniczej. Na chwilę obecną nie mam informacji o osobach poszkodowanych – poinformował w niedzielę po godzinie 19 rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku.

Niebezpieczny dym

W związku z rozprzestrzeniającym się po mieście gryzącym dymem, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego zarekomendowało w niedzielę zamknięcie okien mieszkańcom okolicznych dzielnic – Nowego Portu, Brzeźna, Letnicy i Zaspy. Do mieszkańców tych dzielnic zostały wysłane smsy.


– Palą się tworzywa sztuczne, a każdy proces spalania tworzyw sztucznych niesie ze sobą zagrożenie dla zdrowia i życia. Więc mamy apel do okolicznych mieszkańców, żeby pozamykali okna i nie korzystali z aktywności fizycznej na zewnątrz, bo niekorzystny kierunek wiatru kieruje kłęby dymu na okoliczne osiedla – poinformował rzecznik PSP Gdańsk.

O godzinie 21:15 alert RCB, by zamknąć okna i nie zbliżać się na 500 metrów do miejsca pożaru otrzymali mieszkańcy innych dzielnic miasta.

 

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button