POLSKA

Pożar hali handlowej przy Marywilskiej w Warszawie. Alert RCB: Zostań w domu i zamknij okna

Straż pożarna

W niedzielę 12 maja 2024 r. w godzinach porannych w Warszawie przy ul. Marywilskiej 44 doszło do pożaru hali handlowej o wymiarach 250 x 250 m.

Ogniem objęte zostało ponad 80% hali.

W działaniach zaangażowanych (stan na godz. 7.30) jest 58 pojazdów i ok. 180 strażaków, w tym specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego (SGRChem).


Na miejscu akcji obecny jest komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski wraz z grupą operacyjną, komendantem wojewódzkim i miejskim PSP.

SGRChem monitoruje atmosferę. Do działań wykorzystano również robot gaśniczych Colossus (zdalnie sterowany pojazd do gaszenia pożarów i likwidacji zagrożeń CBRNE).

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat do mieszkańców:

„Uwaga! Alert RCB
Uwaga! Pożar hali targowej na ul. Marywilskiej 44 w Warszawie. Nie zbliżaj się do miejsca pożaru. Jeśli możesz, zostań w domu i zamknij okna”.
ALERT RCB wysłano na teren Warszawy oraz powiatów: warszawskiego zachodniego, legionowskiego i nowodworskiego.”

„Pożar został zlokalizowany (opanowany), trwa dogaszanie, które potrwa kilka może nawet kilkanaście godzin” – przekazał Komendant Główny PSP z miejsca prowadzonych działań.

Ponadto, poinformował, że:

  • ok. godz. 3.31 wpłynął z monitoringu do Komendy Miejskiej PSP alarm i zostały wysłane pierwsze dwa zastępy. Po przyjeździe okazało się, że około 2/3 hali jest już objęte pożarem. Kierunek wiatru powodował, że pożar przez dach przenosił się na resztę hali, w związku z tym zadysponowane były kolejne siły i środki…
  • zadysponowaliśmy również robot gaśniczy, ponieważ temperatura była taka, że nie można było wprowadzać ratowników do środka, poza tym istniało ryzyko zawalenia się hali do środka
  • zadysponowane zostało również mobilne laboratorium, żeby dokonywać pomiarów pyłów. Ponieważ są przekroczenia, zalecamy, żeby nadal nie otwierać okien…
  • pożar został zlokalizowany (opanowany), trwa dogaszanie, które potrwa kilka może nawet kilkanaście godzin
  • dysponujemy dekontaminację dla naszych ratowników, centralny odwód operacyjny z Akademii Pożarniczej – podchorążych, zadysponowany jest dron do transmisji obrazu i przede wszystkim będą dokonywane pomiary przez mobilne laboratorium, żeby informować ludność czy jest bezpiecznie
  • siły i środki aktualnie to łącznie prawie 200 ratowników, 30 pojazdów gaśniczych, 10 drabin i podnośników.”

W kulminacyjnym momencie w działaniach ratowniczych brało udział 79 pojazdów i ponad 240 strażaków PSP i OSP, w tym również podchorążowie z Akademii Pożarniczej w ramach centralnego odwodu operacyjnego KSRG.


W zdarzeniu nie odnotowano osób poszkodowanych.

W sprawie pożaru w Warszawie

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest w bieżącym kontakcie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Warszawie w związku z pożarem hali centrum handlowego w Warszawie.

Inspektorzy z Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ analizują cały czas sytuację pod kątem jakości powietrza w całym województwie mazowieckim, w tym w szczególności w Warszawie. Na miejsce zdarzenia został wysłany specjalistyczny samochód z Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ.

Warszawa. Pożar hali centrum handlowego przy ul. Marywilskiej (fot. Tomasz Fijołek/Krzysztof Pisz/PSP)

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że w związku z pożarem hali centrum handlowego przy ul. Marywilskiej podejmuje wspólne działania z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Warszawie.

Na miejsce skierowano specjalny mobilny samochód (tzw. „chmura”), którego zadaniem jest bieżące monitorowanie rozprzestrzeniania zanieczyszczeń powietrza wokół miejsca pożaru. Zadanie to realizuje Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ.

Departament Monitoringu Środowiska GIOŚ analizuje aktualnie jakość powietrza na stacjach pomiarowych w Warszawie i województwa mazowieckiego.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie jest w bieżącym kontakcie ze wszystkim służbami pracującymi przy gaszeniu pożaru oraz pracującymi na miejscu.

W zależności od rozwoju sytuacji będą wdrażane dalsze działania.

Komunikat GIOŚ w sprawie analizy wyników na stacjach pomiaru zanieczyszczeń powietrza w Warszawie

„W związku z pożarem hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie informujemy, że stacje  monitoringu jakości powietrza GIOŚ funkcjonujące w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska nie wykazały istotnego  podwyższenia stężeń pyłu zwieszonego PM10 i PM2,5,  dwutlenku siarki i dwutlenku azotu w strefie oddychania (ok. 2 – 4 m. nad powierzchnią gruntu).


Jedynie na stacji w Warszawie  przy ul. Tołstoja (stacja należąca do Urzędu m. st. Warszawa)  znajdującej się w dzielnicy Bielany, ok 6,5  km na południowy zachód od pożaru, odnotowano wartości ok. dwukrotnie wyższe niż na okolicznych stacjach w tym okresie.

O  godz. 06:00 stężenie pyłu zawieszonego PM10 wyniosło 55,8 µg/m3, pyłu zawieszonego PM2,5 48,1 µg/m3, jednak był to chwilowy wzrost. Obecnie (dane z godz. 09:00) wyniki na tej stacji są niskie i wynoszą: pył zawieszony PM10 17,9 µg/m3, pył zawieszony PM2,5 10,6 µg/m3.

Wynik ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska są na bieżąco publikowane na portalu Jakość Powietrza pod adresem i w aplikacji mobilnej Jakość Powietrza w Polsce.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button