Status projektu tworzenia nowego Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry oraz premiera spotu kinowego i telewizyjnego, promującego ochronę przyrody i tworzony, nowy park były głównymi tematami konferencji, która odbyła się 8 listopada 2024 r. w w Warszawie.
W wydarzeniu uczestniczyła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała, prezeska NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak oraz wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.
- Projektowany park będzie impulsem do rozwoju regionu: stworzy miejsca pracy i poprawi atrakcyjność turystyczną.
- Park ochroni unikatowy obszar Międzyodrza.
- Ostatni park narodowy w Polsce powstał ponad 20 lat temu.
- Utworzenie parku zostanie sfinansowane z budżetu Państwa.
- Minister Klimatu i Środowiska powołała specjalny zespół zajmujący się przygotowaniami do utworzenia parku, który właśnie zakończył prace.
- Powstanie parku jest konsultowane z lokalnymi społecznościami i samorządami – decyzję o utworzeniu PNDDO podjęta będzie po uzgodnieniach wszystkich stron.
Podczas konferencji rozmawiano nad postępami prac dotyczących utworzenia pierwszego od ponad 20 lat parku narodowego. Park Narodowy Doliny Dolnej Odry ma powstać po to, aby zachować unikatową przyrodę i krajobrazy oraz dać impuls do rozwoju gospodarczego, w tym szczególnie dla turystyki w regionie. Wspólnie z samorządami, naukowcami, wieloma zaangażowanymi ludźmi z całej Polski i lokalnymi społecznościami rozmawiamy o tym jak utworzyć park i jednocześnie chronić Międzyodrze.
Parki narodowe są naszym największym skarbem przyrodniczym. Wierzę, że proces utworzenia pierwszego od 20 lat parku narodowego będzie łączyć wszystkie siły polityczne, samorządowe i społeczne. Przed nami czas prekonsultacji wypracowanych przez ministerstwo wstępnych założeń
– powiedziała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała podkreślił, że o powstanie parku od wielu lat zabiegają mieszkańcy wielu regionów Polski. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspiera te działania i koordynuje prace przygotowawcze. Powołano specjalny zespół zajmujący się przygotowaniami do utworzenia parku. Do prac zaprosiliśmy przedstawicielki i przedstawicieli grupy inicjatywnej, naukowców, głównych interesariuszek i interesariuszy oraz jednostek samorządu terytorialnego, na obszarze których planowane jest utworzenie parku narodowego. Zespół właśnie zakończył prace i dzięki temu możemy rozmawiać z lokalnymi społecznościami o konkretach.
W Budżecie Państwa na 2025 rok zapisano pieniądze dla gmin wspierających ochronę przyrody. Jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze których położone są parki narodowe, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody dostaną specjalne wsparcie finansowe. Powstanie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry zostanie sfinansowane ze środków budżetu państwa. Dzisiaj zaczynamy ogólnopolskie działania informacyjne, które odpowiadają przede wszystkim na pytania zadawane w regionie czterech gmin, na których terenie planowane jest powstanie parku
– powiedział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.
Wiceminister podkreślił, że Lasy Państwowe będą przeznaczać więcej pieniędzy na ochronę przyrody.
Instytucja, jaką jest park narodowy, może również ubiegać się o środki unijne na inwestycje, na przykład na nowoczesne centra edukacji. NFOŚiGW tworzy wiele programów dedykowanych właśnie parkom narodowym
– dodała prezeska NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.
Zobacz i posłuchaj – prezentacja spotów
Podczas konferencji zaprezentowano również spot kinowy i telewizyjny, promujący ochronę przyrody i tworzenie nowego parku nardowego. Spot zwraca uwagę na bogactwo przyrody Międzyodrza. Występuje tam wielka różnorodność fauny i flory, a lista gatunków chronionych zamieszkujących obszar projektowanego parku jest bardzo bogata.
Najważniejsze informacje
- Projektowany park będzie impulsem do rozwoju regionu: stworzy miejsca pracy i poprawi atrakcyjność turystyczną.
- Pracujemy nad jego utworzeniem, aby ochronić unikatowy obszar Międzyodrza, po niemieckiej stronie istnieje już siostrzany park narodowy.
- Ochroną obejmiemy obszar, który zamieszkuje ponad 200 gatunków ptaków, w tym wiele gatunków zagrożonych wyginięciem.
- Decyzję o utworzeniu PNDDO podejmiemy wspólnie – Ministerstwo wspiera w tym wysiłku lokalne samorządy.
- Utworzenie PNDDO zostanie sfinansowane z budżetu Państwa.
- Odra nadal będzie żeglowna, rybactwo i wędkowanie będą możliwe.
Chronimy przyrodę Międzyodrza
Chcemy lepiej chronić ten unikalny obszar w Polsce. To kraina torfowisk, podmokłych łąk, plątaniny kanałów, rozlewisk, a nawet jezior. Jest domem dla ponad 200 gatunków ptaków.
Park Narodowy Doliny Dolnej Odry jest potrzebny – od lat zabiegają o to ludzie z całej Polski, którzy chcą chronić to wciąż dla wielu nieodkryte miejsce. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspiera te działania i koordynuje prace przygotowawcze. Kluczowa będzie decyzja lokalnych społeczności, dlatego proces powstawania parku to współpraca z samorządami. Rząd będzie wspierał gminy, na terenie których planowany jest PNDDO.
Fakty o wsparciu
- W Budżecie Państwa na 2025 rok zapisano pieniądze dla gmin wspierających ochronę przyrody. Jednostki samorządu terytorialnego na obszarze których położone są parki narodowe, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody dostaną specjalne wsparcie finansowe.
- Minister Klimatu i Środowiska powołała specjalny zespół zajmujący się przygotowaniami do utworzenia PNDDO. Do prac w Zespole zaproszono przedstawicielki i przedstawicieli grupy inicjatywnej, naukowców, głównych interesariuszek i interesariuszy oraz jednostek samorządu terytorialnego, na obszarze których planowane jest utworzenie parku narodowego.
- Powstanie parku narodowego zostanie sfinansowane ze środków budżetu państwa.
- Instytucja, jaką jest park narodowy, może również ubiegać się o środki unijne na inwestycje, na przykład na nowoczesne centra edukacji. NFOŚiGW tworzy wiele programów dedykowanych właśnie parkom narodowym.