Budowa portu lotniczego Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 r. to odpowiedź na potrzeby podróżujących i szansa rozwojowa dla regionu.
Nowe lotnisko to ponad 400 miejsc pracy. Obiekt odciąży dotychczasowe porty lotnicze – Warszawa-Chopina oraz Warszawa-Modlin, które często są na granicy przepustowości. Lotnisko Warszawa-Radom będzie oferować nowe, komfortowe połączenia w różnych zagranicznych kierunkach.
Obecnie z tego lotniska w najbliższych dniach będzie latał.. tylko jeden samolot.
Nowe możliwości dla Mazowsza
– Radom ma szansę na dodatkowe inwestycje, przyciągnięcie przedsiębiorców i podniesienie poziomu wynagrodzeń, w ślad za tworzeniem nowych miejsc pracy – mówił premier. Zaznaczył, że utworzenie tego portu ma wielki sens infrastrukturalny i logistyczny, związany nie tylko z bieżącymi potrzebami, ale również z całą architekturą infrastruktury logicznej na najbliższą przyszłość.
Port Lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 r. pozwoli na rozwój Radomia i jego okolic. Rząd chce ułatwiać dojazd mieszkańcom okolicznych województw, dlatego rozwija okoliczną sieć drogową. Niemal jednocześnie otworzy kluczowy odcinek drogi ekspresowej S7 Lesznowola-Tarczyn Południe. Pozwoli to skrócić czas potrzebny na dotarcie na nowe lotnisko.
Komfortowe podróżowanie i atrakcyjne ceny
Nowe lotnisko w Radomiu umożliwia komfortowe podróżowanie. Obiekt jest atrakcyjny dla pasażerów oraz odpowiada potrzebom linii lotniczych i czarterów. Przewoźnicy mogą zaoferować konkurencyjne ceny, dzięki odpowiednim rozwiązaniom infrastrukturalnym, a dla podróżujących to tańsze podróże.
Projekt Lotniska Warszawa-Radom odpowiada na potrzeby rodzin. Na rodziców z małymi dziećmi czekać będą pokoje opieki dla najmłodszych czy kąciki zabaw. Ponadto terminal lotniska przystosowano do organizacji wydarzeń takich jak: wystawy, koncerty, wykłady, konkursy, pokazy filmowe, animacje dla najmłodszych.
Co oferuje nowy port lotniczy?
- Lotnisko Warszawa-Radom to najnowocześniejszy port lotniczy w Polsce. Łączy najlepsze praktyki oraz najwyższe standardy bezpieczeństwa w transporcie lotniczym.
- Lotnisko znajduje się tylko 3 km od centrum Radomia. Ułatwi dojazd mieszkańcom miasta.
- Budynek ma powierzchnię ponad 30 tys. m2. Zapewni on pasażerom komfort i pozwoli uniknąć tłoku.
- Z myślą o pasażerach w terminalu ulokowane zostaną restauracje, sklepy duty free, czy pokoje opieki nad dziećmi.
- Troszcząc się o najmłodszych, w strefie ogólnodostępnej, powstanie multimedialne centrum rozrywki i edukacji, które ukaże sekrety latania i podróży kosmicznych.
- Z Warszawy zostały uruchomione specjalne połączenia autobusowe, których kursy będą dopasowane do siatki połączeń lotniczych.
- W II kwartale zakończą się inwestycje kolejowe, które pozwolą by pociągi na trasie Warszawa – Radom mogły poruszać się z prędkością 160 km/h, dzięki czemu czas podróży skróci się nawet do 1h i 16 minut.
Szef KPRP wziął udział w uroczystości otwarcia lotniska Warszawa–Radom
Minister Grażyna Ignaczak–Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP, wzięła udział w uroczystym otwarciu Lotniska Warszawa–Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku.
Podczas wydarzenia minister odczytała list prezydenta: „To szczególny, historyczny dzień dla mieszkańców Radomia i całego regionu. To również dzień, który zapisuje się w dziejach polskich skrzydeł oraz rozwoju komunikacji lotniczej w naszym kraju i gospodarki narodowej. Łączę się z Państwem w radości, dumie i satysfakcji z inauguracji Lotniska Warszawa–Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku. Dobitnie widać tutaj, że dzięki konsekwentnemu działaniu, zaangażowaniu lokalnej wspólnoty i dobrej współpracy samorządu z instytucjami państwowymi można zrealizować nawet najśmielsze wizje i aspiracje, dosłownie – sięgające chmur. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego wielkiego sukcesu”.
Do uczestników uroczystego otwarcia Lotniska Warszawa–Radom:
„To szczególny, historyczny dzień dla mieszkańców Radomia i całego regionu. To również dzień, który zapisuje się w dziejach polskich skrzydeł oraz rozwoju komunikacji lotniczej w naszym kraju i gospodarki narodowej. Łączę się z Państwem w radości, dumie i satysfakcji z inauguracji Lotniska Warszawa–Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku. Dobitnie widać tutaj, że dzięki konsekwentnemu działaniu, zaangażowaniu lokalnej wspólnoty i dobrej współpracy samorządu z instytucjami państwowymi można zrealizować nawet najśmielsze wizje i aspiracje, dosłownie – sięgające chmur. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego wielkiego sukcesu.
W nowo otwartym porcie lotniczym w Radomiu dziś wieczorem wyląduje pierwszy samolot rejsowy. Będzie to maszyna Polskich Linii Lotniczych „Lot”, która przywiezie pasażerów z Paryża, a jutro wyruszy do Rzymu. Za sprawą tego lotniska – jednego z najnowocześniejszych i najbardziej komfortowych w Polsce – Radom i sąsiednie ośrodki zyskują połączenia z miastami w Europie, Azji i Afryce. Z kolei mieszkańcy odległych metropolii dostają nowy, dogodny sposób na dotarcie do naszego kraju oraz jego stolicy – Warszawy. Liczę, że oferta radomskiego lotniska będzie się dynamicznie rozrastać, otwierając coraz to nowe możliwości i perspektywy rozwoju tutejszego regionu.
Radom to jedno z najstarszych miast w Polsce, jego tradycje sięgają epoki wczesnych Piastów. Wielokrotnie odgrywał ważną rolę w historii Rzeczypospolitej, a społeczność lokalna zaświadczała o swoim głębokim patriotyzmie i obywatelskim zaangażowaniu. Otwierany dzisiaj port lotniczy jest symbolem zarówno ambicji skierowanych w przyszłość, jak i chlubnego dziedzictwa. W szczególny sposób upamiętnia Radomski Czerwiec 1976 roku, który stanowi doniosłą cezurę w najnowszych dziejach naszej Ojczyzny. Mieszkańcy Radomia rzucili wtedy wyzwanie władzy komunistycznej, z odwagą i determinacją sprzeciwili się jej kłamstwom, pogardzie dla praw pracowniczych i deptaniu ludzkiej godności. Protest brutalnie stłumiono, ale dał on impuls do przebudzenia całego narodu i stał się istotnym krokiem na polskiej drodze do wolności. Pomoc represjonowanym w Radomiu zainspirowała powstanie opozycji demokratycznej i w konsekwencji – wielkiego ruchu „Solidarności”, który jest fundamentem dzisiejszej wolnej Polski. Imię nadane radomskiemu lotnisku podkreśla wartości, którymi kieruje się wspólnota lokalna, i tradycje, które chcą Państwo kultywować w XXI wieku.
W tym miejscu idea solidarności zyskuje dodatkowy sens i mocne potwierdzenie. Stworzenie portu lotniczego w Radomiu jest realizacją zasady zrównoważonego rozwoju kraju. Polski nie wolno dzielić na centrum i peryferie, miejsca lepsze i gorsze. Na mapie Rzeczypospolitej równie ważne są ośrodki regionalne, co milionowe metropolie. I wszędzie Polacy mają takie samo prawo do życia w dobrobycie, do rozwoju i samorealizacji. Dlatego bardzo się cieszę, że włączenie Radomia w system połączeń lotniczych stwarza nowe szanse dla mieszkańców wielkiego obszaru między Warszawą, Łodzią, Kielcami a Lublinem. Życzę wszystkim Państwu, by dzięki radomskiemu lotnisku marzenia nabierały skrzydeł.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda”