Coraz bliżej święta, coraz bliżej nas… Migoczące światełka, wszechobecni Mikołaje – oto nadchodzi czas świątecznej gorączki.
Pochłonięci poszukiwaniem wymarzonych prezentów dla bliskich i zakupami do przygotowania kolacji wigilijnej pamiętajmy, że większa liczba ludzi w sklepach, na rynkach i w centrach handlowych oraz kolejki do kas to nie tylko drobna niedogodność – to także większa liczba zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa. Garść porad przygotowanych przez policjantów Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji pomoże Wam sprawić, aby nadchodzące Święta były spokojne i bezpieczne dla wszystkich.
Na ryneczku i w galerii…
Większość mijanych w tłumie ludzi jest dokładnie taka jak Ty – zabiegani kupujący, próbujący zdążyć ze zrobieniem zakupów. Wśród nich mogą się jednak także znaleźć kieszonkowcy i złodzieje, dla których taka sytuacja to prawdziwa okazja. Jak się przed nimi ochronić?
Przede wszystkim, zachowaj szczególną ostrożność w zatłoczonych miejscach. Zawsze trzymaj cenne dla Ciebie przedmioty – portfel, klucze, telefon, dokumenty – tam, gdzie będą trudno dostępne dla przypadkowego przechodnia. Unikaj wkładania ich do zewnętrznych kieszeni płaszcza czy tylnych kieszeni spodni – zaprawiony kieszonkowiec poradzi sobie z kradzieżą bardzo szybko.
Pamiętaj też, żeby nie nosić wszystkich cennych rzeczy w tym samym miejscu, zwłaszcza dokumentów i kluczy (trzymając je razem, zwiększasz ryzyko, że potencjalny złodziej pozna także Twój adres – w ten sposób ofiarą może paść również Twoje mieszkanie).
Zadbaj też o to, by w zatłoczonych miejscach plecak i torbę nosić przed sobą, zapięciem do siebie. W ten sposób możesz mieć swój dobytek przez cały czas na oku i zauważysz, jeśli ktoś będzie chciał przy nim manipulować. Nigdy też nie zostawiaj bagażu i zakupów bez opieki. Jeśli jest ich za dużo to pamiętaj, że masz możliwość zostawienia ich w przechowalni lub zamkniętych szafkach. Panie powinny pamiętać o zamknięciu torebki po skończonych zakupach.
Uważaj także przy kasie. Nigdy nie zapisuj numeru PIN na karcie płatniczej: nie chcesz przecież, by osoby stojące obok Ciebie przy kasie także mogły go zobaczyć. Płacąc, staraj się też nie pokazywać całej zawartości portfela. W ten sposób unikniesz zainteresowania potencjalnych kieszonkowców.
Jeżeli idziesz na zakupy z dziećmi, zwróć szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo. Duży ruch w sklepach zwiększa ryzyko zgubienia się. Pamiętaj, by zawsze ustalić z dzieckiem, jak ma się zachować w takiej sytuacji – przede wszystkim, aby wróciło do miejsca, w którym ostatni raz Cię widziało i aby nie odchodziło nigdzie z nieznajomymi osobami. Sam także, jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko się zgubiło, niezwłocznie poproś o pomoc pracowników sklepu lub miejsca, w którym się znajdujesz.
Bezpieczni mimo pandemii
Pamiętaj, że w czasie świąt nadal obowiązują zasady sanitarne. Ich przestrzeganie jest tym ważniejsze, że w okresie przedświątecznym, więcej się przemieszczamy i nawiązujemy kontakt z większą liczbą ludzi. Noś maseczkę tak, by zakrywała usta i nos oraz pamiętaj o dezynfekcji rąk. Staraj się unikać zatłoczonych miejsc i pamiętaj o przestrzeganiu limitów osób w sklepach. W miarę możliwości dotykaj tylko tych produktów, które masz zamiar kupić, a przy kasie płać bezdotykowo, jeśli jest to możliwe.
Zanim wyruszysz na zakupy
Znając już podstawowe zasady bezpieczeństwa, pewnie nie możesz się doczekać, by zrobić przedświąteczne zakupy. Jak co roku, policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem Twoim i innych kupujących, nie wahaj się więc zwrócić do nich o pomoc, jeśli zauważysz coś niepokojącego czy podejrzanego. Pamiętaj jednak, że to także od Ciebie, Twojej ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa, zależy czy Święta Bożego Narodzenia będą spokojne i udane dla wszystkich.
Kupując świąteczne prezenty zachowaj ostrożność
Powoli rozpoczyna się gorączka przedświątecznych zakupów. Wiele osób decyduje się nabyć wymarzone prezenty przez internet. Wszystko przez panującą w Polsce i na świecie pandemię koronawirusa. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszustów. Mundurowi radzą, co zrobić, aby nie paść ofiarą przestępców internetowych.
Coraz częściej i chętniej kupujemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe, szczególnie teraz przez panującą w Polsce i na świecie epidemię koronawirusa.
Pamiętajmy, że okres przedświąteczny to wzmożony czas aktywności przestępców zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Dlatego też robiąc zakupy przez internet zachowajmy ostrożność. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.
Do policjantów zgłaszają się osoby, które zostały oszukane właśnie podczas takich zakupów. Pokrzywdzeni zazwyczaj zakupili towary, wpłacili pieniądze i nie otrzymali swojego zamówienia.
Mając na względzie przedświąteczny okres, w którym czasami na ostatnią chwilę szukamy prezentów dla najbliższych i nie zawsze zachowujemy ostrożność podczas zakupów, przypominamy o kilku zasadach, które z pewnością pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:
- Podczas zakupów dokonywanych przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego
Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź emaile. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność. Starajmy się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione.
Najlepiej korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji. Zachowajmy czujność w przypadku, gdy zakupionego towaru nie można odebrać osobiście lub wybrać płatności przy odbiorze przesyłki.
- Logując się na konto sklepu internetowego unikajmy ogólnodostępnych punktów do internetu
Unikajmy komputerów w kawiarenkach internetowych, czy innych miejscach publicznych, a także z ogólnodostępnych sieci WiFi. Nie udostępniajmy także danych do logowania oraz innym osobom.
Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot.
Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na „niepowtarzalne okazje”. Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.
- Nie płaćmy „w ciemno” za towar
Przed zakupem sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić. Jeśli to możliwe, wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę należy wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisać protokół i zwrócić kurierowi.
- Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym
Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.
- Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków
Wchodząc na stronę sklepu wpisujmy adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
- Płacąc kartą kredytową upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki)
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych pieniędzy zależy przede wszystkim od nas samych.
(KGP)