Mariusz Błaszczak, wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej zatwierdził umowę ramową na dostawy amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm z możliwością pozyskiwania również różnych typów amunicji 120 mm.
– Zatwierdziłem umowę ramową dotyczącą zamówienia przez Wojsko Polskie w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, w konsorcjum na czele, którego stoi Polska Grupa Zbrojeniowa, amunicji artyleryjskiej 155 mm. Doświadczenia z wojny na Ukrainie stanowią wprost, że artyleria odgrywa kluczową rolę, zarówno jeżeli chodzi o skuteczną obronę, jak i metody ataku – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.
– Decyzje władz polskich skoncentrowane są na tym, żeby wzmacniać artylerię. Dlatego też wzmacniamy artylerię poprzez wyposażanie jednostek Wojska Polskiego w nowoczesną broń. Zarówno dotyczącą artylerii rakietowej, jak i artylerii lufowej. Najważniejsza w tym wszystkim jest amunicja. Stąd ważna umowa, która dziś została zatwierdzona. Umowa stanowi o tym, że zamawiamy w polskim przemyśle zbrojeniowym rzeczywiście znaczące ilości amunicji. Dlaczego potrzebne są jej duże ilości? Dlatego, że dziennie na Ukrainie wykorzystywanych jest kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji. Dlatego nasze zamówienie dotyczy setek tysięcy, ale można powiedzieć również, że możemy mówić o milionie sztuk amunicji, jaka powinna być wyprodukowana przez polski przemysł zbrojeniowy – mówił podczas spotkania szef MON.
Umowa, zawarta pomiędzy Agencją Uzbrojenia, reprezentującą Skarb Państwa a Konsorcjum PGZ-AMUNICJA w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A (lider), Zakłady Metalowe Dezamet S.A., Mesko S.A., Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A., Zakład Produkcji Specjalnej „Gamrat” Sp. z o.o. oraz Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma S.A., ma na celu określenie zasad i warunków zawierania umów wykonawczych związanych z dostawami amunicji artyleryjskiej kalibru (kal.) 155 mm dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
– Umowa pozwala na to, żeby polski przemysł zbrojeniowy mógł doprowadzić do zwiększania mocy produkcyjnych. Umowa wpisuje się w rządowy program rezerw amunicyjnych, który na podstawie uchwały Rady Ministrów został przyjęty przez rząd RP. Ta umowa dziś zatwierdzona jest pierwszym etapem realizacji programu, którego celem jest doprowadzenie do tego, żeby polski przemysł zbrojeniowy zwiększył swoje moce produkcyjne. W związku z tym będziemy wykorzystywać tę amunicję na szkolenie naszych żołnierzy, będzie ona także stanowiła rezerwę dla Wojska Polskiego – dodał wicepremier.
– Jeśli te moce produkcyjne, a jestem o tym przekonany, wzrosną w krótkim czasie to będziemy mogli również amunicję eksportować. Zdajemy sobie sprawę z potrzeb europejskich i światowych związanych właśnie z uzupełnieniem składów, ze wzmacnianiem wojska. chodzi tu oczywiście o państwa NATO. (…) Zatwierdziłem umowę, która stanowi pierwszy etap zamówienia na setki tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej 155 mm, można powiedzieć o milionie sztuk amunicji – zaznaczył wiceprezes Rady Ministrów.
W efekcie zawartej umowy ramowej, na przestrzeni realizacji całego projektu, pozyskanych zostanie rekordowa ilość, liczona w setkach tysięcy, różnego rodzaju amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm. Ponadto przewiduje się możliwość pozyskiwania amunicji dedykowanej do szkolenia wraz z pakietami szkoleniowymi. Umowa dopuszcza także możliwość pozyskiwania amunicji kal. 120 mm.