Kolejne wielkie imprezy w świecie piłki ręcznej zawitają do Polski!
Podczas zebrania Nadzwyczajnego Kongresu Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, które odbyło się w sobotę 14 grudnia w Wiedniu, Polska otrzymała status współgospodarza Mistrzostw Europy Mężczyzn w 2030 roku i Mistrzostw Europy Kobiet w 2032 roku!
To kolejny bardzo ważny dzień dla polskiej piłki ręcznej! Podczas zebrania Nadzwyczajnego Kongresu Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, które odbyło się przy okazji finałowego weekendu turnieju EHF EURO 2024, ogłoszono gospodarzy mistrzostw Europy kobiet i mężczyzn w latach 2030-2032.
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Związek Piłki Ręcznej w Polsce ubiegał się o przyznanie praw do organizacji dwóch turniejów. Decyzją Nadzwyczajnego Kongresu EHF, Polska zyskała status współgospodarza Mistrzostw Europy Mężczyzn w 2030 roku i Mistrzostw Europy Kobiet w 2032 roku!
Pierwszy turniej Polska zorganizuje wraz z Danią i Czechami. Spotkania Mistrzostw Europy Mężczyzn 2030 odbędą się w trzech miastach: w Pradze (Czechy), w Katowicach (Polska) i w Herning (Dania). W katowickim Spodku przewidziano mecze fazy grupowej i rundy głównej, finałowy weekend odbędzie się natomiast w Pradze. Termin turnieju przewidziano od 10 do 27 stycznia 2030 roku. Będzie to dziewiętnasta edycja mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn.
Mistrzostwa Europy Kobiet w 2032 roku, które będą dwudziestą edycją zmagań, Polska zorganizuje natomiast wspólnie z Niemcami i Danią. Ponownie, wybraną lokalizacją spotkań w naszym kraju są Katowice, gdzie odbędą się mecze fazy grupowej. Areny w Niemczech i Danii zostaną ustalone. Zmagania zaplanowano w dniach od 2 do 19 grudnia 2032 roku.
“Jestem na Kongresie w Wiedniu, gdzie właśnie dowiedzieliśmy się, że już za sześć lat zorganizujemy kolejne ważne wydarzenia w świecie piłki ręcznej, czyli Mistrzostwa Europy Mężczyzn w 2030 roku, a w 2032 roku Mistrzostwa Europy Kobiet! Bardzo cieszymy się z tego faktu, bo oznacza on wiele nowych szans na promocję dyscypliny. Będziemy chcieli wykorzystać tę szansę przede wszystkim do popularyzacji piłki ręcznej wśród dzieci i młodzieży w Polsce. Będzie to także szansa dla obecnych zawodników, którzy znów będą mogli reprezentować nasz kraj podczas najważniejszych turniejów przed własną publicznością. Młode zawodniczki, dziś w wieku kilkunastu lat, otrzymały natomiast cel, żeby dalej ciężko trenować, by za osiem lat zagrać na mistrzostwach w Polsce” – skomentował “na gorąco” Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Sławomir Szmal.
W Nadzwyczajnym Kongresie EHF udział wzięli Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Sławomir Szmal, I Wiceprezes ZPRP Radosław Wasiak oraz Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych Monika Listkiewicz i Kierownik ds. organizacyjnych w Superlidze sp. z o.o. Karolina Bryl-Prokop, które wcześniej uczestniczyły także w Konferencji Kobiet EHF.
Dla Związku Piłki Ręcznej w Polsce przyznanie praw do organizacji kolejnych imprez rangi mistrzowskiej jest nie tylko ogromnym wyróżnieniem, ale także kluczowym elementem strategii promowania piłki ręcznej w naszym kraju.
“Wierzymy, że organizacja tak prestiżowych wydarzeń, jak mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn, będzie stanowić szansę na pokazanie piękna i dynamiki naszej dyscypliny coraz szerszej publiczności. To także doskonała okazja, by inspirować młode pokolenia do aktywności sportowej, budować społeczność kibiców oraz wzmacniać pozycję Polski jako gospodarza kluczowych imprez w międzynarodowym środowisku sportowym. Poprzez organizację najważniejszych turniejów, ZPRP ma także na celu przyciągnięcie do dyscypliny nowych partnerów, integrację środowiska sportowego oraz dbanie o stały rozwój infrastruktury, co ma przyczynić się do długofalowego rozwoju dyscypliny” – podsumował Prezes ZPRP Sławomir Szmal.
Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, gdy Polska stanie się kluczowym punktem na mapie europejskiej i światowej piłki ręcznej. Na przestrzeni ostatniej dekady nasz kraj gościł Mistrzostwa Europy Juniorek w 2013 roku, Mistrzostwa Europy Juniorów w 2014 roku, Mistrzostwa Europy Mężczyzn w 2016 roku, Mistrzostwa Świata Kobiet do lat 18 w 2018 roku oraz Mistrzostwa Świata Mężczyzn w 2023 roku.
Co więcej, przyznanie nowych praw do organizacji Mistrzostw Europy Mężczyzn w 2030 roku i Mistrzostw Europy Kobiet w 2032 roku to zapewnienie kontynuacji realizacji przedstawionej strategii, mając na uwadze posiadane już prawa do organizacji turniejów: Mistrzostw Świata Mężczyzn do lat 21 w 2025 roku, Mistrzostw Europy Kobiet w 2026 roku (wraz z Czechami, Rumunią, Słowacją i Turcją) oraz Mistrzostw Świata Kobiet w 2031 roku (wraz z Czechami).
Gospodarze turnieju EHF EURO 2030 Mężczyzn: Czechy/Polska/Dania
Gospodarze turnieju EHF EURO 2030 Kobiet: do ustalenia
Gospodarze turnieju EHF EURO 2032 Mężczyzn: Niemcy/Francja
Gospodarze turnieju EHF EURO 2032 Kobiet: Niemcy/Dania/Polska