Działanie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a także plany rozwoju oraz wyzwania dla PSP i OSP były głównymi tematami odprawy w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
W spotkaniu z kadrą kierowniczą PSP uczestniczył szef MSWiA Tomasz Siemoniak oraz wiceministrowie Czesław Mroczek i Wiesław Leśniakiewicz.
Minister Tomasz Siemoniak wraz z wiceministrami Czesławem Mroczkiem i Wiesławem Leśniakiewiczem, zapoznali się szczegółowo z działaniami PSP w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Omówiono między innymi sytuację kadrową straży pożarnej oraz bieżące przedsięwzięcia na rzecz poprawy bezpieczeństwa w kraju.
Komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski podkreślił, że w naszym kraju, w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, funkcjonują 504 jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz 5 085 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Polscy strażacy od początku roku interweniowali już łącznie 394 601 razy, z czego 75 179 wyjazdów dotyczyło pożarów.
Szef MSWiA podziękował za szczególnie trudną służbą i ciągłą gotowość do działania.
Państwowa Straż Pożarna cieszy się ogromnym szacunkiem społecznym. Jesteście liderami sondaży zaufania. Za tym stoi Wasza służba i działanie. Za to wszystko dziękuję! Dla nas, którzy z Wami współpracujemy, to niesamowity powód do dumy, że PSP tak wyraźnie kojarzy się ze służbą i profesjonalizmem
– powiedział minister Tomasz Siemoniak.
Obrona cywilna i ochrona ludności
Przedstawiciele kierownictwa MSWiA podczas odprawy mówili o kwestiach związanych z projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Jej wejście w życie nada strażakom szczególnie ważną rolę.
Za nami wiele miesięcy ciężkiej pracy w związku z projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Potrzeby są ogromne. Sama kwestia miejsc schronienia jest potężną inwestycją do nadrobienia. Do systemu, którego kręgosłupem jest PSP, dodamy około 5 mld zł. Zależy nam także na edukacji w zakresie bezpieczeństwa, a Państwowa Straż Pożarna ma w tym temacie duże doświadczenie
– podkreślił minister Tomasz Siemoniak.
Szef MSWiA rozwinął kwestię edukacji jako budowania odporności państwa. – Nigdy za dużo edukacji, nigdy za dużo wiedzy. To jest proces, którego efekty mogą być widoczne po czasie, ale te kilka rzeczy, które należy wiedzieć – co zrobić, jak się zachować – może uratować życie. Chciałbym, żebyście byli liderami mówienia o tym, bo ochrona ludności to jest zadanie dla wszystkich – podsumował.
Rozwój straży pożarnej przekłada się na wyższy poziom bezpieczeństwa
Podczas odprawy omówiono także cele przyjętej strategii komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz plany na najbliższe miesiące. Strażacy przykładają szczególną uwagę analizie konkretnych przypadków pożarów i katastrof, a następnie wyciągają z nich wnioski. Podczas odprawy nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski zapewnił, że propozycje zmian w prawie wynikające z analiz strażaków, zostaną przedłożone kierownictwu MSWiA.
Natomiast wiceminister Czesław Mroczek podkreślił, że straż pożarna musi budować swoją dalszą sprawność właśnie w oparciu o doświadczenie i wnioski. Przypomniał też, że odbywa się to poprzez pozyskiwanie najnowocześniejszych narzędzi i technologii, które będą służyły szybszej reakcji, wyższej skuteczności i lepszej ochronie życia strażaków. Wiceminister przekazał, że rozpoczynają się przygotowania do nowego wieloletniego planu modernizacji służb, w którym potrzeby straży pożarnej będą uwzględnione.
Wiceminister Wiesław Leśniakiewicz omówił zaangażowanie PSP i OSP we współpracę międzynarodową. Podkreślił, że nasze Ochotnicze Straże Pożarne to struktura z ogromnym potencjałem i jest stawiana za wzór w innych krajach.
W trakcie wizyty w Komendzie Głównej Straży Pożarnej, minister i wiceministrowie odwiedzili Stanowisko Kierowania Komendanta Głównego PSP, gdzie mogli zapoznać się z bieżącą pracą strażaków, odpowiedzialnych za dysponowanie sił i środków do konkretnych zdarzeń.