26 czerwca na terenie kraju PSP odnotowała ogółem 727 interwencji związanych z usuwaniem skutków burz.
Najwięcej w województwach:
- lubelskim – 313,
- podkarpackim – 101,
- śląskim – 83.
Działania polegały głównie na pompowaniu wody z zalanych posesji, piwnic i dróg oraz usuwaniu połamanych konarów. Nikt nie został ranny.
26 czerwca awarie energetyczne wystąpiły w województwach lubelskim i podkarpackim – około 160.
Według stanu na godz. 7.00, 27 czerwca dostaw prądu pozbawionych jest 319 odbiorców na terenie województwa lubelskiego.

Trąba powietrzna w powiecie nowosądeckim: posiedzenie sztabu kryzysowego
Ubiegła sobota – pożar w Nowej Białej. W czwartek trąba powietrzna na Nowosądecczyźnie i front burzowy, który przetoczył się przez całe województwo.
70 domów z uszkodzonymi dachami – to bilans trąby powietrznej, która przeszła przez powiat nowosądecki. Grad spowodował też straty w powiecie miechowskim i olkuskim. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, a ostrzeżenia pogodowe cały czas obowiązują.
– Zobowiązałem służby, zarówno wojewody, jak i pozostałe służby, aby niezwłocznie przystąpić do oceny, w jakim stanie znajdują się uszkodzone budynki, do szacowania strat, tak aby pomoc dla mieszkańców mogła być udzielona możliwie jak najszybciej. Niezwłocznie zostaną przekazane na konta gmin środki będące w dyspozycji wojewody: z przeznaczeniem na zasiłki na pomoc doraźną oraz remonty i naprawy. Kwoty pomocy państwa dla mieszkańców będą uzależnione od skali zniszczeń i od tego, w jakim stanie znajdują się ich nieruchomości. Pomoc dla mieszkańców jest zapewniona także w postaci noclegów, ale również powiat nowosądecki zapewnia wsparcie psychologiczne dla osób potrzebujących – mówi wicewojewoda Józef Leśniak.
Według danych przedstawionych na sztabie w miejscowości Librantowa w gminie Chełmiec wskutek trąby powietrznej uszkodzonych zostało 30 budynków mieszkalnych i 28 gospodarczych, natomiast w miejscowości Koniuszowa – 9 mieszkalnych i 3 gospodarcze.

Premier Mateusz Morawiecki w Librantowej
Kilka minut… Ogromny strach, niepewność i bezradność… Mieszkańcy z niepokojem patrzyli w niebo… Librantowa w gminie Chełmiec – to tutaj wczoraj wieczorem przeszła trąba powietrzna, zostawiając za sobą obraz zniszczeń… Teraz trwa wielkie sprzątanie… Dziś w Librantowej był premier Mateusz Morawiecki.
– Kolejny żywioł ponownie pokazał swoje bardzo groźne oblicze i w kilkunastu wioskach powiatu nowosądeckiego doszło do potężnych strat. Najwięcej tutaj ucierpiało domów i zabudowań gospodarczych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
– Dziękuję mieszkańcom za wzajemne wsparcie oraz służbom. Na szczęście nie było bardzo poważnych przypadków osób rannych, podczas gdy ten sam front doprowadził w Czechach do trzech wypadków śmiertelnych i 200 osób rannych – dodał prezes Rady Ministrów.
Trąba powietrzna wyrządziła spore szkody na Nowosądecczyźnie, w szczególności w miejscowościach Librantowa, Koniuszowa, Boguszowa i Łęka. To właśnie w przypadku tych miejscowości wojewoda małopolski Łukasz Kmita zawnioskował do Prezesa Rady Ministrów o umożliwienie tam wdrożenia szybkiej i uproszczonej ścieżki odbudowy, czyli zastosowanie analogicznego mechanizmu jak dla Nowej Białej.
Kontrole Inspekcji Nadzoru Budowlanego w miejscowościach, przez które przeszła trąba powietrzna, trwały od czwartku i już się zakończyły. Na tę chwilę nie stwierdzono potrzeby wydawania decyzji o konieczności rozbiórki jakiegoś budynku, ale stan budynków jest dalej monitorowany. Uszkodzenia zostały stwierdzone w 76 budynkach: 40 mieszkalnych (większość w Librantowej) i 35 gospodarczo-garażowych oraz jednym kościele. Kontrole prowadzone były przez 7 zespołów kontrolnych składających się z inspektorów z powiatu nowosądeckiego oraz powiatów ościennych. Do sporządzenia dokumentacji fotograficznej wykorzystano również drona.
Zniszczenia wystąpiły także w innych powiatach: limanowskim (5 uszkodzonych budynków), olkuskim (54 uszkodzone budynki), miechowskim (70 uszkodzonych budynków) oraz proszowickim (5 uszkodzonych budynków).
W powiecie miechowskim grad i wiatr uszkodził 53 dachy, a w powiecie olkuskim – 45.
Na godz. 23:00 (24 czerwca) bez prądu jest 3415 mieszkańców Małopolski (38 stacji), tylko w gminie Chełmiec – 1200 (16 stacji).
Na godz. 22:00 Straż Pożarna interweniowała w Małopolsce 343 razy do zgłoszeń takich jak: uszkodzone dachy – 141, wiatrołomy – 101, podtopienia: budynki – 47, drogi – 18. W działaniach uczestniczy 255 strażaków PSP i 1283 OSP.

Nawałnice i burze w województwie małopolskim
24 czerwca 2021 roku przez woj. małopolskie przeszedł front burzowy, który spowodował liczne zniszczenia w szczególności w miejscowości Librantowa oraz Koniuszowa w powiecie nowosądeckim, gdzie przeszła trąba powietrzna.
Strażacy PSP i OSP minionej doby wyjeżdżali do zdarzeń w woj. małopolskim 484 razy. Najwięcej interwencji zanotowano w pow. nowosądeckim – 106, krakowskim – 96 oraz miechowskim – 81. Uszkodzonych zostało łącznie 225 budynków, w tym 115 podtopionych, 25 zerwanych dachów oraz 132 wiatrołomy. W akcjach uczestniczyło 509 zastępów straży oraz 2 743 strażaków PSP i OSP. Żaden z mieszkańców nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Pożar w Nowej Białej – 19 czerwca
Miejscowość Nowa Biała w gminie Nowy Targ: o godzinie 18.20 do Straży Pożarnej dociera zgłoszenie o pożarze. Kilka minut później strażacy i druhowie są już na miejscu. Pierwsze informacje mówią o tym, że płonie kilka budynków. Gęsta zabudowa i wiatr powodują, że powstaje efekt domina. Ogień zajmuje kolejne zabudowania – zarówno mieszkalne, jak i gospodarcze. Gdy na miejsce udaje się wojewoda małopolski Łukasz Kmita, pożarem jest objętych już ponad 20 budynków.
Bilans pożaru i działań ratowniczo-gaśniczych został omówiony na pierwszym sztabie kryzysowym, który wojewoda zwołał jeszcze przed północą. Sytuacja była cały czas monitorowana. W nocy odbywa się kolejny sztab, a rano do Nowej Białej dociera premier Mateusz Morawiecki.
Uszkodzonych zostało 25 budynków mieszkalnych, w których mieszkało 27 rodzin (około 110 mieszkańców). W gaszeniu pożaru uczestniczyły znaczące siły i środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej: 107 zastępów, 400 strażaków i druhów z 9 powiatów. Poszkodowanych – na szczęście lekko – zostało 9 osób, które zostały przewiezione do szpitali w Zakopanem i Nowym Targu. Aktualnie w szpitalu pozostaje jedna osoba. Dyspozytor medyczny zadysponował 5 karetek, 5 zespołów transportowych oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na miejscu został utworzony punkt medyczny, w którym pracowała również Zintegrowana Służba Ratownicza z Oświęcimia. W akcji uczestniczyło około 100 funkcjonariuszy policji, których część zadań polegała na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Dla poszkodowanych zostały natychmiast przygotowane miejsca w jednym z pensjonatów, gdzie mogli skorzystać z noclegów wszyscy jednak skorzystali ze schronień udostępnionych przez znajomych i bliskich. Poszkodowanym zapewniono również pomoc psychologiczną.
Zniszczenia są znaczące. Poszkodowani mogą liczyć na szeroką pomoc. Mogą to być:
– zasiłki celowe z tytułu zdarzenia o charakterze klęski żywiołowej – do 6000 zł na rodzinę,
– zasiłki celowe przeznaczone na dofinansowanie kosztów remontu budynku mieszkalnych od 20 tys. do 100 tys. lub nawet do 200 tys. w przypadku odbudowy domu,
– w przypadku budynków gospodarczych związanych z budynkiem mieszkalnym zasiłek może wynieść do 100 tys. zł.