POLSKA

Polska. Intensywne opady deszczu. Wzrost stanów wód. Skutki burz

Pogoda w Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia w związku z prognozowaną pogodą.

SYTUACJA POGODOWA – 20 czerwca do godz. 20.00 PSP odnotowała 1 100 zdarzeń związanych z frontem burzowym, najwięcej w woj.: opolskim – 174 i śląskim – 157. Prądu pozbawionych jest 1 291 odbiorców. Na terenie woj. dolnośląskiego i śląskiego obowiązują pogotowia przeciwpowodziowe.

Minionej doby sytuacja meteorologiczna w Polsce była bardzo niespokojna. We wschodniej połowie kraju i miejscami na południu wystąpiły liczne burze i ulewne opady deszczu.

W Małopolsce, w powiatach limanowskim i myślenickim, w nocy w ciągu 8 godzin spadło lokalnie od 100 do 150 mm deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej monitorował sytuację i na bieżąco wydawał komunikaty i ostrzeżenia meteorologiczne oraz hydrologiczne. Dla powiatu limanowskiego i myślenickiego w nocy 21 czerwca konieczne było podniesienia stopnia ostrzeżenia meteorologicznego do stopnia najwyższego, czyli trzeciego.

Wysokie sumy opadów w sobotę zanotowano również punktowo w innych częściach kraju. Silna ulewa przeszła nad miejscowością Marianowo (woj. podlaskie), gdzie w ciągu 1 godz. spadło około 50 mm deszczu, a suma opadu dobowego wyniosła około 80 mm.

Miejsca na mapie Polski, gdzie w ciągu doby od g. 07.00 20.06 do 07.00 21.06. br., zanotowano bardzo wysokie sumy opadów:

– Jodłownik (153,3 mm)
– Węglówka (120 mm)
– Świeradów-Zdrój (97 mm)
– Marianowo (83 mm)

Wczoraj i dziś w związku z prognozowanymi i obserwowanymi burzami i intensywnymi opadami deszczu IMGW-PIB wydał ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia dla województwa śląskiego, małopolskiego, wschodniej części woj. opolskiego oraz dla południowych i północnych zlewni woj. dolnośląskiego. Ostrzeżenia 2 stopnia wydano dla zlewni w woj., dolnośląskim, opolskim i częściowo w wielkopolskim. Dla centralnej i wschodniej Polski obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia. Najwyższą zmianę stanu wody w ciągu doby zanotowano na stacji: Racibórz-Miedonia (śląskie) 291 cm na Odrze; Jawiszowice (małopolskie) 256 cm na Wiśle; Krzyżanowice (śląskie) 224 cm na Odrze. Na rzekach górnej i środkowej Odry oraz górnej Wisły (w województwie dolnośląskim, śląskim, opolskim, wielkopolskim, małopolskim) notowano przekroczenia stanów alarmowych. Stany alarmowe obecnie są przekroczone na 20 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Najwyższe przekroczenia stanów alarmowych w dorzeczu Wisły notowano na stacji wodowskazowej Stradomka na Stradomce (maksymalnie o 242 cm) w województwie małopolskim oraz na stacji wodowskazowej Stróża na Rabie (maksymalnie o 111 cm) w województwie małopolskim. Najwyższe przekroczenia stanów alarmowych w dorzeczu Odry notowano na stacji wodowskazowej Kłodzko na Nysie Kłodzkiej (maksymalnie o 94 cm) w województwie dolnośląskim oraz na stacji wodowskazowej Zgorzelec na Nysie Łużyckiej (maksymalnie o 71 cm) w województwie dolnośląskim. Stany ostrzegawcze są obecnie przekroczone na 19 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 30 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Aktualna pogoda – burze

Prognoza zjawisk na niedzielę i poniedziałek

W niedzielę burze z silnymi opadami deszczu wystąpią we wschodniej połowie kraju oraz na południu – dla tego obszaru zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne o silnych burzach z gradem II stopnia. Opady deszczu będą występować także na południowym zachodzie Polski. W poniedziałek nadal spodziewamy się burz i silnych opadów deszczu, głównie we wschodniej połowie kraju. Taki typ pogody może się utrzymać nawet do piątku, zwłaszcza na południu kraju.
W ciągu najbliższych dni najwyższe wzrosty będą obserwowane w miejscach wystąpienia opadów burzowych, oraz związane ze spływem wód z górnych części zlewni. W rejonie górnej i środkowej Odry mogą wystąpić ponowne wzrosty stanów wody. Największe na dopływach górnej Odry i Odrze, lokalnie ponad 100 cm powyżej stanu alarmowego. Również wzrosty w zlewni Nysy Kołodziej, lokalnie do 100 cm ponad st. alarmowy. Wysokie prawdopodobieństwo lokalnych powodzi.

Ostrzeżenia IMGW

21 czerwca (stan na godz. 8.00):

BURZE Z GRADEM (2. i 1. stopnia) na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielopolskiego i łódzkiego,

SILNY DESZCZ Z BURZAMI (2. stopnia) na terenie województwa małopolskiego i śląskiego,

INTENSYWNE OPADY DESZCZU (1. stopnia) na terenie części województwa opolskiego i dolnośląskiego,

WEZBRANIE Z PRZEKROCZENIEM STANÓW ALARMOWYCH (3. stopnia) na terenie części województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego,

WEZBRANIE Z PRZEKROCZENIEM STANÓW OSTRZEGAWCZYCH (2. stopnia) na terenie części województw: dolnośląskiego, śląskiego, wielkopolskiego, opolskiego i małopolskiego,

GWAŁTOWNE WZROSTY STANÓW WODY (1. stopnia) na terenie województwa podlaskiego i części mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i lubelskiego na terenie województwa opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego,

SUSZA HYDROLOGICZNA na terenie części województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i śląskiego.

Prognoza zagrożeń IMGW

21 czerwca możliwe BURZE (1. stopnia) na terenie województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, lubelskiego i mazowieckiego oraz DŁUGOTRWAŁE INTENSYWNE OPADY DESZCZU (1. stopnia) na terenie województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego.
Zjawiska mogą stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, powodować utrudnienia komunikacyjne, uszkodzenia linii napowietrznych oraz powódź opadową i podtopienia.

Przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych

21 czerwca (stan na godz. 5.00) na stacjach wodowskazowych w Polsce stan alarmowy został przekroczony na 4 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 15 w dorzeczu Odry. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 18 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły Odry i 27 w dorzeczu Odry.

Przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych (fot. IMGW)
Przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych (fot. IMGW)

SKUTKI BURZ – 20/21 czerwca

  • 20 i 21 czerwca w związku z prognozowanymi burzami z gradem na terenie województw:
    podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego i mazowieckiego oraz intensywnego opadu
    deszczu na terenie woj. małopolskiego, śląskiego oraz pięciu powiatów (zgorzelecki, lubański,
    lwówecki, jeleniogórski i Jelenia Góra) dolnośląskiego operatorom telefonii komórkowej zlecono
    rozesłanie do ludności na zagrożonym obszarze wiadomości ALERT RCB,
  • KCKRiOL odnotowało ogółem 1 659 interwencji związanych z frontem burzowym, najwięcej
    w województwach: opolskim – 217, mazowieckim – 206, śląskim – 205, kujawsko-pomorskim – 200
    i dolnośląskim – 194. Nikt nie został ranny. W działaniach uczestniczyło 555 pojazdów PSP
    (1 962 ratowników) i 1 336 pojazdów OSP (7 125 ratowników),
  • do godz. 6.00, 21 czerwca odnotowano 140 interwencji, najwięcej w województwach: kujawsko-pomorskim
    – 25, warmińsko-mazurskim – 21, opolskim – 18 i małopolskim – 12,
  • wystąpiły awarie energetyczne, na godz. 20.00 bez prądu pozostawało 1 291 odbiorców na terenie
    woj.: warmińsko-mazurskiego – 700, łódzkiego – 440 i podlaskiego – 151,
  • według stanu na godz. 5.30, 21 czerwca bez prądu pozostawało nadal około 1,5 tys. odbiorców
    na terenie województw: warmińsko-mazurskiego – 900, łódzkiego – 474 i podlaskiego – 69,
  • woj. małopolskie (powiat limanowski i myślenicki) – zatkane liczne przepusty, piwnice i szlaki
    komunikacyjne. W m. Szczyrzyc (powiat limanowski) ze szpitala ewakuowano pacjentów i sprzęt
    medyczny z parteru na I piętro budynku z uwagi na wystąpienie z koryta lokalnej rzeki. Nie ma osób
    poszkodowanych i nie ma zagrożenia,
  • woj. podlaskie – uszkodzone zostały 3 budynki mieszkalne (pow. białostocki i augustowski),
    9 budynków gospodarczych (pow. białostocki i łomżyński, grajewski i wysokomazowiecki).

Utonięcia

20 czerwca utonęły dwie osoby w województwie (woj. mazowieckie – w m. Janoszyce oraz łódzkie w m. Bronisławów). Od 1 kwietnia 2020 roku Komenda Główna Policji odnotowała 99 utonięć.

Stan jakości powietrza (pył pm 10)

20 czerwca (stan na godz. 8.00), na terenie kraju odnotowano wartości określane dobre i bardzo dobre.

Zagrożenia pożarowe w lasach

20 czerwca (stan na godz. 13.00):

W cały kraju zagrożenie małe lub brak zagrożenia.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button