Polska i Wielka Brytania zbudują dwa duże osiedla na zachodzie i wschodzie Ukrainy, aby zapewnić schronienie ludziom zmuszonym do opuszczenia swoich domów z powodu barbarzyńskich ataków dokonywanych przez Rosjan.
Wielka Brytania ogłosiła, że udzieli wsparcia finansowego w kwocie do 10 mln GBP w ramach nowego polsko-brytyjskiego partnerstwa, które umożliwi zapewnienie tymczasowych obiektów mieszkalnych, przekazanie źródeł zasilania i udzielenie pomocy ludziom, którzy stracili domy w wyniku rosyjskiej napaści na Ukrainę
Na dwóch osiedlach, we Lwowie na zachodzie Ukrainy i w Połtawie na wschodzie kraju, będzie można zakwaterować ponad 700 Ukraińców wymagających szczególnego wsparcia, którzy uciekli przed ciężkimi walkami frontowymi lub stracili własne domy w wyniku rosyjskich bombardowań.
Uznaje się, że na Ukrainie pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 17,6 milionów osób, a ponad 8 milionów zostało zarejestrowanych w Europie jako uchodźcy, co stanowi największą falę migracji w Europie od czasów II wojny światowej. Z powodu katastrofalnych skutków napaści dokonanej przez prezydenta Putina, pomocy humanitarnej potrzebuje niemal połowa przedwojennej ludności Ukrainy.
Do tej pory około 6 milionów osób zostało wewnętrznie przesiedlonych na terenie Ukrainy. Osoby te zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i borykania się z trudnymi warunkami zimowymi z powodu brutalnej wojny napastniczej prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie, realizowanej pełnoskalowo, z naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego.
Trwający rosyjski ostrzał ukraińskiej infrastruktury energetycznej pozbawił także prądu blisko 10 milionów osób. Z powodu powszechnych braków zasilania, w niektórych przypadkach trwających nawet przez dwanaście godzin na dobę, rodziny aby przetrwać były zmuszone uciekać się do tak desperackich działań jak topienie śniegu, aby pozyskać wodę czy też podgrzewanie cegieł, aby się ogrzać.
Dzięki partnerstwu, za pośrednictwem szkół, szpitali i domów kultury, na obszary odzyskane i przyfrontowe, w tym w Charkowie, Doniecku, Zaporożu, Mikołajowie, Odessie i Chersoniu, dostarczone zostaną agregaty prądotwórcze o wartości 2,6 mln GDP, aby wspomóc nawet 450 tysięcy osób.
Polska i Wielka Brytania współpracują także z Ukraińskim Czerwonym Krzyżem, udzielając wsparcia finansowego w wysokości do 2,5 mln GDP, aby pomóc ludziom w radzeniu sobie w skrajnie niskich temperaturach podczas surowej zimy.
– Putin od roku atakuje bez przerwy obiekty mieszkalne i infrastrukturę cywilną a ludność Ukrainy płaci za to wysoką cenę. To nowe polsko-brytyjskie partnerstwo pomoże zapewnić oświetlenie, ogrzewanie i dach nad głową najbardziej potrzebującym. Jako społeczność międzynarodowa jesteśmy zdecydowani wspierać naród ukraiński aż do zwycięstwa i osiągnięcia sprawiedliwego pokoju na zasadach określonych przez Ukrainę – powiedział brytyjski Sekretarz Stanu do Spraw Zagranicznych James Cleverly.
– Polska zaczęła pomagać Ukrainie jako pierwsza już we wczesnych godzinach porannych 24 lutego. Niewiele później z pomocą ruszyła Wielka Brytania. Dziś współpracujemy, aby pomóc Ukrainie i ukraińskiej ludności. Z kart naszej historii wiemy, że Ukraina walczy o wolność nie tylko swoją, ale i naszą. Nie ma wolnej Europy bez wolnej Ukrainy. Dziś stajemy ramię w ramię ze Zjednoczonym Królestwem, zapewniając dach nad głową, ogrzewanie, a przede wszystkim niosąc nadzieję wewnętrznie przesiedlonym Ukraińcom na zachodzie i na środkowym wschodzie kraju. Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie była drugim aktem barbarzyńskiej tragedii „ruskiego miru”. Pierwszy akt rozpoczął się niemal dekadę temu aneksją Krymu przez Rosję. Aktem trzecim i zarazem ostatnim, który napiszą Ukraińcy, będzie zakończenie działań wojennych i nastanie pokoju – powiedział Minister Spraw Zagranicznych RP Zbigniew Rau.
– Pragnę podziękować naszym międzynarodowym partnerom za wsparcie i pomoc. Wspólnie zdołaliśmy zrealizować ten projekt na wysokim poziomie, tworząc wygodne miejsca zakwaterowania dla przesiedlonych Ukraińców, którzy potrzebują nowego i bezpiecznego domu w krótkim czasie. Dzięki Waszemu wsparciu setki osób mają szansę na nowe życie po tym, jak Rosja odebrała im dotychczasowe – powiedział Mer Lwowa Andrij Sadowy.
W poniedziałkowym otwarciu nowego osiedla we Lwowie, oprócz wysokich rangą przedstawicieli władz Ukrainy, udział wzięli ambasadorowie Polski i Wielkiej Brytanii na Ukrainie, Bartosz Cichocki i Melinda Simmons.
Polsko-brytyjski projekt polegający na zapewnianiu obiektów mieszkalnych jest realizowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej. Projekt ten stanowi rozwinięcie dotychczasowego polskiego programu dostarczania obiektów mieszkalnych w Ukrainie, w ramach którego zapewniono już dach nad głową dla dziesiątek tysięcy ludzi.