Polska. Chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja. Skutki porywów silnego wiatru

Pogoda w Polsce

Duże różnice temperatury powietrza pomiędzy północną i południową częścią naszej półkuli sprzyjają tworzeniu się głębokich ośrodków niskiego ciśnienia.

To za ich sprawą będziemy mieli w Polsce pochmurną i deszczową aurę z silnym wiatrem.

Od piątku zmiana kierunku wiatru na północno-zachodni, który początkowo będzie dość silny, ale w ciągu dnia osłabnie. Zmiana cyrkulacji i napływ chłodnego powietrza z północnego zachodu sprawi, że zacznie się wypogadzać. W weekend temperatura maksymalna w dzień od 7°C do 11°C.

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE:

OSTRZEŻENIA HYDROLOGICZNE:

GWAŁTOWNE WZROSTY STANÓW WODY na wybrzeżu i morskich wodach wewnętrznych RP – ostrzeżenia 1. stopnia – obowiązują maksymalnie do godz. 10:00, 22 października,

SUSZA HYDROLOGICZNA (w związku z występującymi niskimi przepływami wody) – na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego – obowiązuje do odwołania.

Chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja, która przemieszcza się nad Polską nie stanowi żadnego zagrożenia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje sytuację.

Od 1 października Państwowa Straż Pożarna odnotowała 1 zgon w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

Silny wiatr (fot. MSWiA)

SKUTKI PORYWÓW SILNEGO WIATRU

21 października, w związku z przejściem frontu atmosferycznego, Państwowa Straż Pożarna odnotowała 10 361 zdarzeń (najwięcej w województwie dolnośląskim – 2 201 oraz w województwie wielkopolskim – 1 920). Zginęły 4 osoby (wszystkie w województwie dolnośląskim), a 18 osób zostało rannych (w tym 7 ratowników SP).

Łącznie w kraju odnotowano 928 uszkodzonych i zerwanych dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

W kulminacyjnym momencie bez dostaw energii elektrycznej pozostawało 402 120 odbiorców.

W związku z warunkami atmosferycznymi:

Na godzinę 6.00 bez dostaw energii elektrycznej pozostaje 121 193 odbiorców (najwięcej- mazowieckie: 47 910, wielkopolskie – 21 000).