ŚWIAT

Polscy studenci zatrzymani w Nigerii. „Mieli wymachiwać flagami rosyjskimi”

Polska - Nigeria

W Nigerii zatrzymano sześciu studentów orientalistyki z Uniwersytetu Warszawskiego i ich opiekunkę.

Oświadczenie MSZ ws. studentów zatrzymanych w Nigerii

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, iż w związku z zatrzymaniem w mieście Kano na północy Nigerii grupy polskich studentów wraz z wykładowcą, służba konsularna ustala z władzami miejscowymi dokładne okoliczności zdarzenia. Konsul na miejscu prowadzi intensywne działania obejmujące rozmowy z nigeryjskimi władzami zmierzające do wyjaśnienia sprawy.

Zarówno konsul jak i Ministerstwo Spraw Zagranicznych pozostają w stałym kontakcie z rodzinami studentów jak i z uczelnią.


Do MSZ zaproszona została Chargé d’affaires Ambasady Nigerii w Warszawie celem wspólnego działania na rzecz uwolnienia grupy polskich studentów i wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.”

7 sierpnia MSZ napisał: „Placówka w Abudży została poinformowana o zatrzymaniu w Kano na północy Nigerii grupy polskich studentów i wykładowcy.

Służba konsularna ustala z władzami miejscowymi dokładne okoliczności zdarzenia, by wesprzeć naszych obywateli.

MSZ pozostaje w kontakcie z rodzinami zatrzymanych.”

Publikujemy informację na temat działań władz uczelni w sprawie zatrzymania studentów Uniwersytetu Warszawskiego w Nigerii:

„Zatrzymanie studentów Uniwersytetu Warszawskiego na terenie Nigerii jest wydarzeniem wymagającym natychmiastowych działań władz uczelni i polskiej służby zagranicznej. Niezwłocznie po otrzymaniu informacji o tym zdarzeniu rektor UW polecił podjąć szeroko zakrojone działania na rzecz wyjaśnienia sprawy, uwolnienia studentów i wsparcia ich rodzin. Działając w imieniu rektora UW, kanclerz uczelni skontaktował się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i polskimi służbami konsularnymi. Pozostając z nimi w stałym kontakcie, zbierano informacje na temat miejsca przebywania i zarzutów kierowanych pod adresem studentów. Ustalono, że ich wyjście w porze nocnej poza miejsce zakwaterowania uznane zostało przez lokalną policję za złamanie miejscowego prawa. W działania na rzecz pomocy studentom zaangażowane są władze Wydziału Orientalistycznego, na którym studiują zatrzymani studenci.

Cały czas wspólnie z przebywającym na miejscu konsulem RP prowadzone są działania, ukierunkowane na uwolnienie zatrzymanych.

– Szczęśliwy powrót do kraju naszych studentów wraz z ich opiekunką jest priorytetem w naszych działaniach. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by to nastąpiło jak najszybciej – mówi prof. Alojzy Nowak, rektor UW.

Przekazywane na bieżąco informacje na temat okoliczności pobytu studentów w Nigerii (wyjazd był zorganizowany przez Wydział Orientalistyczny UW), wymagane dokumenty ułatwiają dialog z lokalnymi służbami. Władze uczelni i wydziału są w stałym kontakcie z rodzinami studentów, na bieżąco je informując o poczynionych ustaleniach. Mamy nadzieję, że dotychczasowe starania, podjęte działania i współpraca przyczynią się do szybkiego uwolnienia studentów.”

Najnowszy komunikat w sprawie zatrzymania studentów UW w Nigerii:

„Studenci są bezpieczni i obecnie przebywają w Abudży” – takie zapewnienie Rektor UW otrzymał od kanclerza Uniwersytetu Bayero w Kano.

Władze uczelni podejmują działania we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, polskimi i zagranicznymi służbami konsularnymi oraz innymi instytucjami, jak również są w kontakcie z rodzinami studentów.

– Uwolnienie sześciu studentów i studentek afrykanistyki i wykładowczyni z naszej uczelni zatrzymanych na terenie Nigerii jest dla mnie priorytetem. Drugi dzień, non stop niemal wyłącznie zajmuję się rozwiązaniem tego problemu – mówi rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak. – W działania na rzecz uwolnienia zaangażowanych jest bardzo wiele osób. Jestem przekonany, że te działania zbliżają nas do pozytywnego zakończenia zaistniałej sytuacji – dodaje.

Uniwersytet nie może przekazać wszystkich informacji na temat podjętych dotychczas i trwających obecnie działań, gdyż mogłoby to utrudnić pracę służb zaangażowanych do pomocy. Bezpieczeństwo osób zatrzymanych jest najważniejsze i to ono determinuje działania i zakres udzielanych informacji.

W pełni rozumiemy ból i niepokój rodzin studentów, zdając sobie sprawę, że jedyną oczekiwaną przez wszystkich informacją jest ta o uwolnieniu zatrzymanych.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button