KATOWICEKRAKÓWWROCŁAW

Policjanci reagują ws. obowiązujących zakazów. Otwarte stoki narciarskie i restauracje

Koronawirus w Polsce

Cieszyńska Policja wspólnie ze służbami sanitarnymi na co dzień podejmuje wiele interwencji, w tym również te związane z obecnie obowiązującymi zasadami dotyczącymi zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Pamiętajmy, że najlepszą formą walki z pandemią wirusa SARS-CoV-2 i jej skutkami, pozostaje dystans społeczny i przestrzeganie obowiązujących zasad. Dyscyplina społeczna pozwala uchronić przed wirusem siebie, ale także innych.

Każdego dnia policjanci, wśród innych obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa obywateli, prowadzą działania, które mają na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się Covid-19. Stróże prawa głównie zwracają szczególną uwagę na kwestię zasłaniania ust i nosa. Ponadto codziennie kontrolują osoby objęte kwarantanną i izolacją. Podstawowym zadaniem policjantów jest reakcja na zgłoszenia związane z nieprzestrzeganiem obowiązujących zasad przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa. Nie inaczej było ze zgłoszeniami dotyczącymi prowadzenia działalności stacjonarnej jednej z cieszyńskich restauracji. Zgłoszenia przekazywane były przez obywateli informujących o nieprawidłowościach, które dotyczyły faktu spożywania posiłków wewnątrz lokalu.

Informujemy, że policjanci w trakcie minionego weekendu podejmowali czynności w tej sprawie czterokrotnie, w tym raz udzielając wsparcia pracownikom Sanepidu. Policjanci wylegitymowali łącznie 26 osób. W dziesięciu przypadkach zakończyli legitymowanie pouczeniem. W pozostałych przypadkach przeprowadzone zostaną czynności wyjaśniające. Czynności, które prowadzili mundurowi każdorazowo polegały na ustaleniu stanu faktycznego oraz danych świadków. Materiały w sprawie działalności restauracji zostaną przekazane do dalszego prowadzenia cieszyńskiemu Sanepidowi. W związku z faktem, że w miejscu prowadzenia interwencji przebywało kilkadziesiąt osób, w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom, zarówno osobom przebywającym w rejonie lokalu, jak i samym funkcjonariuszom w czynnościach uczestniczyło łącznie 21 funkcjonariuszy.

Pamiętajmy, że obostrzenia mają przede wszystkim zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Nieprzestrzeganie ich może narazić na utratę zdrowia lub życia nie tylko nas samych, ale również naszych bliskich i osoby trzecie. Dlatego też w trosce o zdrowie mieszkańców niezmiennie apelujemy o przestrzeganie obowiązujących zasad w tym zakresie.

Jeleniogórscy policjanci wraz ze służbami sanitarnymi kontrolowali stoki i obiekty wypoczynkowe w Karpaczu

Tegoroczne ferie zimowe w związku z epidemią koronawirusa są zupełnie inne niż w latach ubiegłych. Jednak w Karpaczu i w Szklarskiej Porębie nie brakuje rodziców z dziećmi, którzy korzystają z wypoczynku w górach. W tej sytuacji funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze wspólnie z pracownikami jeleniogórskiego sanepidu przeprowadzili kontrole stoków oraz obiektów wypoczynkowych pod kątem przestrzegania obostrzeń epidemicznych.

Ferie zimowe trwają już kilka dni. Pomimo obowiązujących obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, w miejscowościach takich jak Karpacz czy Szklarska Poręba pojawili się turyści, którzy korzystają z uroków zimy. W związku z tym, policjanci wraz z przedstawicielami jeleniogórskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej przeprowadzili kontrole, podczas których sprawdzali stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego przez właścicieli i osoby korzystające ze stoków oraz przez właścicieli obiektów hotelarskich i rekreacyjnych.

Na stokach i w górach można zobaczyć miłośników białego szaleństwa. Dlatego apelujemy do rodziców oraz opiekunów, aby przypominali swoim pociechom o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności konieczności posiadania elementów odblaskowych, które dając kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, mogą uratować ich życie lub zdrowie. Warto również rozmawiać z dziećmi o zachowaniu bezpieczeństwa podczas kontaktu z osobą „obcą” oraz o tym, jak bezpiecznie spędzać czas wolny na świeżym powietrzu.

Z uwagi na stan epidemii i obowiązujące obostrzenia, takie kontrole będą realizowane przez cały sezon. Mamy nadzieję, że osoby odwiedzające Dolny Śląsk będą się stosować do wszelkich ograniczeń, a ferie upłyną bezpiecznie i spokojne.

Małopolska. Działania policyjnych w związku z brakiem zamknięcia stoku narciarskiego w Podstolicach

Przypominamy o zakazie funkcjonowania stoków narciarskich. Właściciel tego typu obiektu nie powinien udostępniać stoku użytkownikom i pobierać za to opłaty.

W sobotę w Podstolicach w pow. wielickim wiele rodzin z dziećmi spędzało czas na miejscowym stoku. Skierowani na miejsce policjanci przez urządzenia nagłaśniające przypominali obecnym na stoku o obowiązku przestrzegania obostrzeń sanitarnych tj. zachowania dystansu społecznego, zakrywania ust i nosa. Sprawdzali, czy nie dochodzi do grupowania się osób. W powyższym zakresie nie było przypadków ukarania mandatem.

Jednocześnie uwagę policjantów zwrócił fakt, że pomimo zakazu działalności obiektów tego typu, stok jest czynny. Zgodnie z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem Rady Ministrów stok powinien być zamknięty. Tymczasem umożliwiono tam wstęp licznym osobom, po zmierzchu uruchomiono oświetlenie, a od użytkowników pobierana była „dobrowolna” opłata za sprzedawane serki góralskie, która była de facto opłatą za korzystanie ze stoku. W związku z powyższym w Komendzie Powiatowej Policji w Wieliczce wszczęto czynności wyjaśniające dotyczące braku zamknięcia stoku narciarskiego i tym samym złamania sanitarnych obostrzeń (wykroczenie z art 116 §1a kodeksu wykroczeń). O sprawie powiadomiono także miejscowy sanepid. Również policjanci prowadzili w niedzielę podobne działania jak w dniu poprzednim. W stosunku do osób korzystających ze stoku nie interweniowano natomiast razem z sanepidem dokonano kontroli tego obiektu i przeprowadzono stosowne ustalenia z właścicielem. Naszym zdaniem obiekt powinien być zamknięty – co zweryfikuje prowadzone postępowanie.

Przypominamy, że za złamanie zakazu funkcjonowania obiektów tego typu właścicielowi oprócz grzywny w sądzie do 5 tys. zł może grozić kara administracyjna z sanepidu w wysokości do 30 tys. zł.

Wczoraj, na pobliskiej drodze dojazdowej do stoku policjanci ujawnili około 100 przypadków nieprawidłowego parkowania. Policjanci wykonali zdjęcia tamujących ruch pojazdów. Ustaleni kierowcy zostaną ukarani mandatem bądź zostanie skierowany wobec nich wniosek o ukaranie do sądu.

Wrocław. Nieodpowiedzialne osoby poniosą konsekwencje swojego zachowania

W weekendową noc wrocławscy policjanci interweniowali w związku z nieprzestrzeganiem przepisów wprowadzonych z powodu obowiązującego stanu epidemii. Funkcjonariusze prowadzili czynności w popularnych miejscach spotkań mieszkańców miasta. Wobec kilkudziesięciu osób naruszających prawo prowadzone są czynności wyjaśniające w związku z popełnionymi wykroczeniami oraz podejrzeniem popełnienia przestępstwa. Mundurowi w tej sprawie współpracują również z prokuraturą oraz służbami sanitarnymi.

ZOBACZ TAKŻE: Wrocław. Klub otwarty mimo obostrzeń. Policja interweniowała w nowej „partii strajku przedsiębiorców”

Mając na uwadze obowiązujące w naszym kraju obostrzenia, które mają na celu zwalczanie epidemii Covid-19, policjanci sprawdzają jak te nakazy są respektowane przez mieszkańców Wrocławia i powiatu wrocławskiego. Najważniejsze jest to, aby zapewnić bezpieczeństwo jak największej grupie osób i udaremniać rozprzestrzenianie się wirusa. Mundurowi nieustannie przypominają o tym, że wszyscy przede wszystkim mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej i powinniśmy zachować odpowiedni dystans społeczny.

Niestety, pomimo intensywnych działań zarówno funkcjonariuszy, jak też przedstawicieli innych służb i instytucji, nadal nie wszyscy respektują przepisy wprowadzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom naszego kraju. W weekendową noc mundurowi z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu wraz z funkcjonariuszami Oddziału Prewencji Policji, prowadzili działania w popularnych miejscach spotkań mieszkańców miasta.

Wobec kilkudziesięciu osób, które nie stosowały się do obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz nie zachowywały społecznego dystansu prowadzone są już czynności wyjaśniające w związku z naruszeniem przez nie przepisów Kodeksu wykroczeń. Te osoby muszą liczyć się z możliwością otrzymania grzywny w wysokości 1000 złotych, a także o ich zachowaniu poinformowane zostaną służby sanitarne.

W trakcie działań prewencyjnych policjanci interweniowali wobec osób prowadzących lokale usługowye, którzy otworzyli swoje obiekty i zorganizowali w nich imprezy. Organizatorzy tych spotkań, poinformowali policjantów, że w lokalach trwają zapisy do partii politycznej. Jednak te osoby mogą oni ponieść o wiele większe konsekwencje swojego skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania. Zostały poinformowane przez policjantów, że z powodu dużej ilości osób obecnych w ich lokalach, narażają się na odpowiedzialność karną w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 165 Kodeksu karnego. Warto przypomnieć, że zgodnie z jego brzmieniem:

§ 1.Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach:

1) powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej […],

podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Policjanci aktualnie prowadzą czynności procesowe wobec osób odpowiedzialnych za naruszenie prawa. Całość materiału zebranego podczas działań przez wrocławskich policjantów, zostanie przekazana do Prokuratury Rejonowej Wrocław-Stare Miasto. Funkcjonariusze skierują również wnioski do służb sanitarnych o nałożenie kar administracyjnych na organizatorów imprez oraz ich uczestników za rażące naruszenie obowiązujących przepisów sanitarno-epidemiologicznych. Warto przypomnieć, że ich wysokość może sięgnąć nawet 30 000 złotych.

Pamiętajmy, że nasze życie i zdrowie niejednokrotnie w dużej mierze zależy od nas samych i tego czy myślimy poważnie o dalszych konsekwencjach swojego zachowania. Przypomnijmy, że w Polsce od początku epidemii zostało zarażonych ponad 1 300 000 osób, a niestety zmarło ponad 31 000 z nich.
(KWP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button