POLSKA

Podsumowanie okresu wakacyjnego 2019 w akwenach. W Polsce utonęły 203 osoby

Podsumowanie okresu wakacyjnego 2019 w polskich akwenach

W okresie wakacji 2019 na terenie kraju odnotowano 203 utonięcia osób, tj. o 12 osób mniej niż w okresie wakacji w 2018 roku.

Ponadto, odnotowano 16 wyratowań osób.

Największą liczbę utonięć w okresie od 20 czerwca do 1 września 2019 r. zarejestrowano w garnizonach: warmińsko-mazurskim – 35, zachodniopomorskim – 21, pomorskim – 20. Najmniejszą liczbę utonięć zarejestrowano w garnizonach: stołecznym – 4, opolskim i łódzkim – po 5.

Porównując statystyki utonięć osób z poszczególnych garnizonów należy stwierdzić, że wzrost liczby utonięć osób, w stosunku do roku ubiegłego, nastąpił w garnizonach: warmińsko-mazurskim – o 13, lubuskim – o 5, dolnośląskim, podlaskim – o 4, oraz śląskim i opolskim – o 1. W pozostałych garnizonach odnotowano spadek. Największy spadek odnotowano w województwie pomorskim o 9, łódzkim i mazowieckim o 5.

Analizując zestawienie utonięć osób wg miejsca, należy wskazać, że najczęstszymi miejscami utonięć były jeziora (69), rzeki (46) oraz ,,inne zbiorniki” (38), a następnie stawy (26). W morzu utonęło 13 osób (w roku ubiegłym – 22, w roku 2017 – 14). Do powyższych zdarzeń doszło niezależnie od aktywności podmiotów uprawnionych do ratownictwa wodnego oraz innych służb, które znajdując się blisko zdarzenia tonięcia podejmowały akcje ratownicze. Przyczyn powyższych utonięć należy upatrywać w przecenianiu swoich umiejętności, czy też braku respektu do ostrzeżeń sygnalizowanych przez służby ratownicze o niekorzystnych warunkach panujących nad morzem.

Podczas wakacji w br. najliczniejszą grupą wśród ofiar utonięć byli mężczyźni – 179, następnie kobiety – 12 oraz dzieci – 12.

W 31 przypadkach ustalono, że przyczyną utonięć był alkohol (15,3 % wszystkich utonięć). W statystyce tej dominującą grupą są mężczyźni, to 29 przypadków. Pod wpływem alkoholu przed utonięciem znajdowała się jedna kobieta oraz 1 osoba małoletnia.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, że jest to liczba potwierdzona jedynie na podstawie czynności wykonanych przez policję na miejscu zdarzenia i liczba ta może ulec w przyszłości zmianie po przeprowadzeniu stosownych badań patomorfologicznych.

W bieżącym roku, obok funkcjonowania stałych jednostek/komórek wodnych policji, w których służbę pełni 156 funkcjonariuszy, powołano dodatkowo 81 sezonowych komórek wodnych policji, w których pełniło służbę 332 policjantów. W okresie minionych wakacji zorganizowano ponad 4 800 patroli wodnych policji, w których pełniło służbę ponad 8 680 policjantów.

Policja w okresie wakacji realizowała również zadania poza granicami naszego kraju, m.in. w rejonach nadmorskich o dużym natężeniu turystycznym. Sprawdzoną w praktyce formą międzynarodowej współpracy, cenioną przede wszystkim przez polskich turystów, ale i policjantów innych państw (stąd intensywnie rozwijaną), są organizowane przez Biuro Prewencji KGP patrole międzynarodowe w sezonie turystyczno-wakacyjnym w ramach międzynarodowego projektu „Bezpieczny sezon turystyczny” na terenie Chorwacji i Bułgarii, oraz podobne inicjatywy realizowane na terenie Czech i Francji. Polscy policjanci, w okresie minionych wakacji pełnili przede wszystkim funkcję propomocową dla naszych rodaków, jednak w przypadku rażącego naruszenia norm prawnych, co się niestety czasami zdarzało — pomagali stronie zagranicznej w wyegzekwowaniu właściwego zachowania.

Pamiętaj o bezpieczeństwie nad wodą! (fot. KGP)

Okres wakacji jest już za nami. Pamiętajmy, że w głównej mierze od nas samych zależy, czy przestrzeń wokół nas będzie bezpieczna, czego wszystkim i również sobie życzymy.
(KGP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button