POLITYKAŚWIAT

Po Brexicie. Morawiecki w Brukseli ws. unijnego budżetu

Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Głównym tematem spotkań były negocjacje budżetowe przed zbliżającym się szczytem Rady Europejskiej.

„To było bardzo konstruktywne i pozytywne spotkanie, na którym dokładnie omówiliśmy kwestie unijnego budżetu. Myślę, że dzisiaj posunęliśmy się do przodu w kilku aspektach” – oświadczył szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, co wiąże się ze zmniejszeniem środków na przyszłą perspektywę budżetową, jednak – jak podkreślił premier – „nowe cele nie mogą być realizowane kosztem polityk traktatowych – funduszu spójności, z którego środki pochodzą na budowę dróg czy mostów”. Jak dodał, „bardzo nam na tym zależy, bo wiemy jak bardzo infrastruktura wspiera wzrost gospodarczy”.

Wśród tematów rozmów z przewodniczącą Komisji Europejskiej znalazła się także szeroko omawiana kwestia Wspólnej Polityki Rolnej. „Zaproponowaliśmy rozwiązania, do których byliśmy bardzo dobrze przygotowani” – zaznaczył szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się także z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem z którym także rozmawiał na tematy związane z nowym wieloletnim budżetem Unii Europejskiej.

„Podczas spotkania z Przewodniczącym RE poświęciliśmy dużo czasu środkom własnym budżetu UE. Do tej pory Parlament Europejski w szczególności zwracał uwagę na ten aspekt budżetu i Polska bardzo wspiera te działania” – mówił premier. Jak dodał, „przewodniczący był bardzo ciekawy konkretnych rozwiązań i zaprezentował również niektóre rozwiązania, na które my zareagowaliśmy pozytywnie. Jedna z opłat, która została zaprezentowana jako źródło dochodów własnych to tzw. opłata plastikowa. Rozmawialiśmy również o opłacie od funkcjonowania wielkich firm. Ta opłata jest bardzo demokratyczna, wspiera klasę średnią i małe średnie przedsiębiorstwa”.

„To były bardzo dobre dyskusje z Przewodniczącą KE i Przewodniczącym RE. Jestem przekonany, że to krok w odpowiednim kierunku, ale będą to trudne negocjacje. Kluczem do dobrych negocjacji jest wypracowanie konsensusu wokół budżetu europejskiego” – podsumował premier Morawiecki.

Wizyta w Brukseli to część konsultacji prowadzonych z liderami unijnymi w sprawie wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027. Odbywają się one w okresie przygotowań do nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej, podczas którego szefowie państw i rządów UE podejmują próbę uzgodnienia najważniejszych elementów projektowanego budżetu Wspólnoty. Najbliższy nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej ws. unijnego budżetu odbędzie się 20 lutego. Na podstawie trwających konsultacji przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel stara się zbliżyć stanowiska państw, które są podzielone w tej sprawie i przedstawi nową propozycję kompromisu ws. unijnego budżetu.

Polska stoi na stanowisku, że wielkość nowego budżetu wieloletniego UE powinna odpowiadać ambicjom politycznym Wspólnoty, także w kontekście wielu nowych wyzwań, takich jak presja migracyjna czy cele klimatyczne. Należy zapewnić przy tym odpowiednie finansowanie dla dwóch traktatowych polityk: spójności i rolnej, które są sprawdzonymi instrumentami finansowymi o dużej europejskiej wartości dodanej. Polska oczekuje pełnej konwergencji dopłat bezpośrednich dla rolników. Nowe wyzwania wymagają nowych środków budżetowych, przy czym nowe zasoby własne powinny być zrównoważone i sprawiedliwe, aby nie obciążały w nieproporcjonalnym stopniu mniej zamożnych państw członkowskich.

1 lutego w Portugalii miał miejsce Szczyt Przyjaciół Spójności, w którym uczestniczyli przedstawiciele 17 państw członkowskich UE i który miał na celu podtrzymanie wspólnego stanowiska dotyczącego utrzymania polityki spójności. Grupa ta skupia kraje opowiadające się za utrzymaniem wydatków na tradycyjne polityki, w tym politykę spójności i Wspólną Politykę Rolną. Unijny budżet był także tematem poniedziałkowych rozmów w Warszawie premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
(KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button