Latem lubimy odpoczywać w przestrzeni miasta, delektując się promieniami słońca w otoczeniu zieleni.
Już od 13 lipca mieszkańcy będą mogli na chwilę zwolnić tempo i spędzić miło czas na placu Bankowym, który zmieni się nie do poznania.
Na co dzień plac Bankowy to przede wszystkim węzeł przesiadkowy. Tu warszawiacy szybko przemieszczają się, realizując swoje codzienne sprawy. Latem możemy na chwilę zwolnić tempo, czemu służy przemiana fragmentu placu. Na czas wakacji na nowo zaaranżowano parking między pomnikiem Słowackiego a ulicą Elektoralną. Powstaną miejsca do siedzenia, pojawi się zieleń – 40 jarzębin, klonów, brzóz i ponad 2000 sadzonek niskiej zieleni i kwiatów, które po wakacjach wzbogacą florę warszawskich parków. W przestrzeni placu będą również dwie instalacje wykorzystujące wodę, które nawiązują do działania tężni. Wilgotna chmurka da nieco ulgi od wysokich temperatur, pozwoli łatwiej oddychać i przypomni też o problemie „miejskiej wyspy ciepła”. Bo to właśnie zieleń i elementy wodne są źródłem ochłody dla mieszkańców na placach, ulicach i podwórkach Warszawy. Zostaną zainstalowane również dwie altany i parasole, pod którymi będzie można schronić się w upalne dni.
– Projekt na placu Bankowym to test. Chcemy zobaczyć, jak mieszkańcy zareagują na tę zmianę. To jednak przede wszystkim potrzeba zwrócenia uwagi na to, że wszyscy mamy wpływ na miasto i jego klimat przez nasze codzienne zachowania związane z poruszaniem się po mieście, segregacją odpadów, dbałością o przestrzenie publiczne wokół nas – mówi Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
Nowa aranżacja zabytkowej przestrzeni stanowi symboliczne nawiązanie do genius loci placu Bankowego. Przed II wojną światową miał on trójkątny kształt. Plac był zielony, a w jego południowo-wschodnim narożniku działała fontanna (autorstwa m.in. Leonarda Marconiego), która została przeniesiona przed kino Muranów.
– Architektura placu Bankowego jest piękna i ważna dla tożsamości miasta. Dziś z powodu przesiadkowych funkcji placu i dominacji komunikacji, jego przestrzeń i zabudowa pozostaje prawie niezauważona. Projekt, który realizujemy w tym wyjątkowym miejscu podkreśli jego potencjał, czemu posłużą także wystawa plenerowa m.in. o historii placu i spacery architektoniczne – mówi Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.
Z perspektywy pieszego w przestrzeni placu Bankowego dominuje teraz pomnik Juliusza Słowackiego. Choć to wieszcz, kto tak naprawdę zatrzymał się na dłużej i spojrzał mu w oczy? Teraz to się zmieni. Wokół rzeźby stanie przestrzenna struktura z drewna wypełniona zielenią. Pojawią się rośliny pnące i krzewy owocowe. Część z nich nawiązuje bezpośrednio do twórczości poety i atmosfery epoki, w której tworzył. Sposób aranżacji ma zbliżyć warszawiaków do Słowackiego także poprzez siedziska, na których będzie można czytać nie tylko jego dzieła. Stanie tu mobilna biblioteka pod chmurką wyposażona w ponad 200 książek, w które będzie można wczytać się na miejscu lub się nimi wymienić. Planowane są również spotkania z autorami książek, w których Warszawa odgrywa ważną rolę.
Duży fragment aranżacji to 40 ławek wielofunkcyjnych. Ich forma i układ pozwolą m.in. na spotkania, odpoczynek, a także wiele innych aktywności. Będzie można po nich chodzić, skakać przez nie jak przez przeszkody czy ćwiczyć zmysł równowagi. W pobliżu ławek znajdą się stanowiska do gry przestrzennej dla osób w każdym wieku. W konstrukcję siedzisk zostanie też wpleciona zieleń, która spoi wszystkie instalacje przestrzenne z drewna.
Projekt realizowany na placu Bankowym łączy idee poprawy jakości życia z edukacją na temat recyklingu i refleksją nad zmianami klimatu. Ich dobre funkcjonowanie to także dostęp do różnych usług. W tej części placu w parterach budynków brakuje takich funkcji, dlatego wprowadzono również tymczasową ofertę gastronomiczną. W Bankowy Cafe – kawiarni realizowanej we współpracy z Targiem Śniadaniowym, na odwiedzających czekają przekąski i napoje. Kawiarnia będzie serwowała bezpłatnie warszawską kranówkę. Strefa gastronomiczna to uzupełnienie działań na placu. Zachęcamy mieszkańców do piknikowania również z własnym jedzeniem, spędzania czasu z przyjaciółmi i sąsiadami. Oprócz ławek do dyspozycji będzie 70 kawiarnianych stolików i 140 krzeseł. Dodatkowo w weekendy stanie beczkowóz zachęcający do picia warszawskiej kranówki. Nie zabraknie sanitariatów.
Pojawią się też instalacje promujące recykling. Po wrzuceniu do recyklomatu pustych butelek lub puszek mieszkańcy za pomocą specjalnej aplikacji otrzymają punkty, które będą mogli wymienić na zniżki do kina, teatru lub kawę. Zebrane szkło, plastik i aluminium trafią do powtórnego wykorzystania.
(UMW)