W czwartek 29 marca wyląduje pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym.
– W czwartek wyląduje w Polsce pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym, a w najbliższych dniach możemy się spodziewać kolejnych samolotów – zapowiedział prezydent Andrzej Duda
Duda poinformował o telefonicznej rozmowie, jaką przeprowadził z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, dodając, że Chiny powoli, ale konsekwentnie wracają do pracy i dzięki temu Polska będzie mogła kupić potrzebny sprzęt. – Pan prezydent powiedział, że Polska ma zielone światło do tego, aby takich zakupów dokonywać i takie zakupy są dokonywane – relacjonował Andrzej Duda.
Prezydent powiedział również, że do projektu tarczy antykryzysowej wprowadzono zwolnienie na trzy miesiące z KRUS-u, a także przepisy, które powodują, że rolnicy będą traktowani jak przedsiębiorcy, będą im przysługiwały te same formy pomocy.
– Z lotnisk w Pekinie i Szanghaju wystartowały dwa samoloty z zakupionymi przez Polskę materiałami ochronnymi dla służby zdrowia, na pokładzie każdego jest po kilkaset ton paczek; dziś po południu powinny być już w Warszawie – poinformował w czwartek rano Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.
Kolejne zmiany w przekraczaniu granicy. Kontrola na granicy przedłużona o kolejne 20 dni
Polska przedłużyła kontrolę na granicy z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją do 13 kwietnia br. Minister Mariusz Kamiński poinformował o tym na konferencji prasowej. Wprowadzone zostaną także nowe zasady dotyczące osób, które z powodu zatrudnienia w innym kraju, regularnie przekraczały polską granicę.
Szef MSWiA wyjaśnił, że przedłużenie kontroli granicznej na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej do 13 kwietnia nie wpływa na transport towarów. – Zamknięcie granic nie oznacza zamknięcia na przepływ towarów. Tu nie ma żadnych ograniczeń. Wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli, dla naszego kraju i handlu, płynnie przekraczają granice – powiedział minister Mariusz Kamiński. – Kierowcy samochodów ciężarowych są zwolnieni z kwarantanny – podkreślił gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej.
Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.
Granicę wewnętrzną można przekraczać w 42 wyznaczonych miejscach na granicy lądowej: na granicy z Czechami – 18, ze Słowacją – 5, z Niemcami – 16, z Litwą – 3. Kontrola graniczna jest też prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach.
Gdzie można przekroczyć polską granicę?
Granicę wewnętrzną można przekraczać:
na granicy z Niemcami:
– przez przejścia drogowe – Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą;
– w ruchu pieszym – Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą;
na granicy z Litwą: Budzisko, Ogrodniki;
na granicy ze Słowacją: Barwinek, Chyżne;
na granicy z Czechami:
– przez przejścia drogowe – Cieszyn-Chotĕbuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy;
– w ruchu pieszym – Cieszyn-Český Tĕšín (Most Przyjaźni).
Na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą ruch graniczny został znacznie ograniczony. Granicę polsko-rosyjską będzie można przekraczać jedynie w Bezledach i Grzechotkach, granicę z Białorusią – w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu, a z Ukrainą – w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej.
Utrzymano duże ograniczenia dla cudzoziemców
Na przejściach granicznych – zarówno na granicy wewnętrznej, jak i zewnętrznej – przy wjeździe do Polski utrzymane zostają ograniczenia dla cudzoziemców.
Duże ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do naszego kraju związane są z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Chodzi o uniknięcie wjazdu na teren Polski osób, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.
W zakresie ruchu osobowego na kierunku wjazdowym do Polski na lądowych przejściach granicznych oraz w lotniczych i morskich przejściach granicznych przekraczać granicę państwową mogą:
- obywatele RP;
- cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP;
- cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka;
- szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno- konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin;
- cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP;
- cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP, czyli cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zaświadczenie o wpisie do ewidencji w sprawie pracy sezonowej, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy:
a) wykonują pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub
b) przedstawiają dokumenty, z których wynika, że podjęcie pracy rozpocznie się niezwłocznie po przekroczeniu granicy; - cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a ich przejazd następuje w ramach czynności zawodowych polegających na transporcie towarów lub przewozie osób.
- w szczególnie uzasadnionych przypadkach komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może zezwolić cudzoziemcom, innym niż wskazani powyżej, na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Obowiązkowa kwarantanna także dla osób powracających z pracy za granicą
Nowe obostrzenia dotyczą natomiast osób, które z powodu zatrudnienia na terenie innego kraju regularnie przekraczały polską granicę. Do tej pory – w drodze do pracy i z pracy – osoby te mogły przekraczać granicę i nie były objęte kwarantanną. Zgodnie z nowymi regulacjami od 27 marca 2020 r. (piątek, godz. 00:00) zostaną one po znalezieniu się na terenie Polski objęte obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Dwudniowe odsunięcie w czasie obowiązywania nowych regulacji ma dać tym osobom czas na ustabilizowanie sytuacji zawodowej. Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.
MON i wojsko zaangażowane w działania związane z zagrożeniem koronawirusem
W czwartek w działania mające na celu walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 5242 żołnierzy i pracowników wojska oraz 528 jednostek sprzętu. 2056 żołnierzy będzie wspierać służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji w ochronie granicy.
Od poniedziałku żołnierze kontynuują współpracę ze Strażą Graniczną i Policją na granicy Polski. Wojsko cały czas pomaga osobom starszym i objętym kwarantanną. Ruszają również kolejne akcje krwiodawstwa. 23 marca w walkę ze skutkami koronawirusa zaangażowanych było 4968 żołnierzy i pracowników wojska. Ponad 1800 żołnierzy wspierało Straż Graniczną i Policję w ochronie granic. We wtorek na terenie całej Polski zadania wykonywało ponad 4700 żołnierzy oraz pracowników cywilnych. W środę oddelegowanych do zadań zostało 5235 żołnierzy i pracowników wojska.