Przez dwa dni polscy samorządowcy będą dyskutowali o wyzwaniach, jakie stoją przed miastami i regionami w dobie kryzysu klimatycznego.
Szczyt otworzył 28 marca Frans Timmermans.
Samorządowy Kongres Klimatyczny to dwa dni intensywnych debat i warsztatów. Uczestnicy wydarzenia będą dyskutować o globalnych i unijnych politykach klimatycznych, sytuacji samorządów, kosztach przeprowadzania zmian oraz o konkretnych rozwiązaniach, które można wdrożyć w gminach i regionach.
Kongres otworzy Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu. Panele dyskusyjne, wykłady i warsztaty poprowadzą m.in. prof. Maciej Zalewski, dyrektor Europejskiego Centrum Ekohydrologii, Mirosław Proppe, prezes WWF Polska, Weronika Michalak, dyrektor polskiego oddziału Health and Environment Alliance (HEAL), Michał Piernikowski, ekspert od design thinking, a także przedstawiciele Greenpeace.
– Postanowienia szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow nie budzą wątpliwości. Musimy odejść od węgla i skupić się na inwestycjach w odnawialne źródła energii. Wypracowanie systematycznych rozwiązań jest niezbędne już dziś, jeśli rezultaty naszych wysiłków mają być widoczne – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.
Kongres klimatyczny odbędzie się 28 i 29 marca. Na dwa dni zaplanowano dyskusje oraz wymianę najlepszych doświadczeń w przeciwdziałaniu negatywnym zmianom klimatu, które wiążą się z powodziami, huraganami i suszami.
Punktem wyjścia do rozmów będzie określenie, w jakiej sytuacji obecnie znajdują się samorządy i jakich środków trzeba, by zwielokrotnić wysiłki na rzecz ochrony planety i móc osiągać efekty w tym zakresie w stosunkowo krótkim czasie. Kwestią kluczową jest także finansowanie działań proklimatycznych. Włączenie społeczne, współpraca z biznesem na polu ekologii, standaryzacja przyjaznych środowisku rozwiązań oraz odpowiednia ich komunikacja – to również zagadnienia, które poruszone zostaną w toku rozmów i warsztatów.