FESTIWALEKONCERTY

Pierwsza część programu Tauron Nowa Muzyka Katowice online i… nie tylko

Tauron Nowa Muzyka Katowice

Rozchwytywana za granicą polska pianistka, mistrzowie polskiej alternatywy, świeże twarze polskiego rapu – oto pierwsi artyści, których usłyszymy w ostatni weekend sierpnia podczas TNMK.online.

Zanim w czerwcu 2021 powróci regularna edycja festiwalu, zapraszamy na spotkanie z muzyką w hybrydowej formule łączącej online i offline. Między 27 a 30 sierpnia wspaniali artyści wystąpią w sieci i na żywo w takich miejscach, jak Sala Koncertowa NOSPR, Jazz Club Hipnoza oraz Amfiteatr NOSPR.

Sprzedaż biletów na koncert otwarcia oraz weekendowe koncerty w Jazz Club Hipnoza wystartuje w poniedziałek 3 sierpnia o godz.12:00. Ich liczba jest ściśle ograniczona. Wejście na koncerty w Amfiteatrze NOSPR jest darmowe.

W sieci i na żywo: oto pierwsza część programu TNMK.online!

czwartek 27.08, Sala Koncertowa NOSPR

Hania Rani
bilety 110/130/150zł

piątek 28.08, Jazz Club Hipnoza

Fisz Emade Tworzywo
Low Key
bilety 70zł

sobota 29.08, Amfiteatr NOSPR

Miły ATZ
Gverilla
OKI
wstęp wolny

sobota 29.08, Jazz Club Hipnoza

Pablopavo i Ludziki
Qba Janicki
bilety 50zł

W tym roku nie mogliśmy spotkać się na regularnym festiwalu, dlatego zdecydowaliśmy się na hybrydowy TNMK.online. To specjalny projekt stworzony na czas pandemii, który łączy koncerty online i offline z limitowaną liczbą widzów. Trzymamy zwiększony dystans, nosimy maseczki, ale mimo to doskonale się bawimy” – mówi Adam Godziek z More Music Agency, organizator festiwalu.

TNMK.online otworzy występ zjawiskowej artystki, które podbiła serca krytyków i słuchaczy w całej Europie. Jej twórczość najłatwiej określić jako „modern classical”. Hania Rani to wrażliwa pianistka, która w czwartek 27 sierpnia wystąpi we wnętrzu sali koncertowej NOSPR. Koncert można będzie śledzić na miejscu oraz w internecie.

Jazz Club Hipnoza to miejsce szczególnie istotne dla historii Tauron Nowa Muzyka Katowice. Kultowy katowicki klub to matecznik festiwalu. Podczas TNMK.online właśnie tam odbędą się cztery koncerty fascynujących artystów z Polski. W piątek 28 sierpnia zagrają Fisz Emade Tworzywo oraz duet Low Key. Zespół braci Waglewskich to mistrzowie polskiej alternatywy. Ich eklektyczna stylistyka zahacza o hiphop, jazz, rock, punk, dub i elektronikę, a miękkie brzmienia i wrażliwe teksty gwarantują zawsze najwyższą jakość. Tego wieczoru usłyszymy też Low Key. To duet założony przez producenta Marcina Cichego (Skalpel, Meeting By Chance) i wokalistę Karola Wróblewskiego. To post-elektroniczne pejzaże dźwiękowe zanurzone w nowoczesnej twórczości wokalnej z odległymi echami muzyki lat 80.

W sobotę 29 sierpnia na scenie Hipnozy wystąpią Pablopavo i Ludziki oraz Qba Janicki. Pierwszy zespół to projekt pisarza, wokalisty, autora tekstów i muzyki, a także jednego z filarów słynnego Vavamuffin, czyli Pawła Sołtysa. Pablopavo i Ludziki prezentują pełne charakteru życiowe piosenki o chwytliwych melodiach. Przed nimi wystąpi perkusista Qba Janicki wystąpi z projektem „Matematyka Intuicyjna”, zarejestrowanym przy użyciu amplifikowanych instrumentów perkusyjnych i instrumentu własnej budowy – „deski dźwięków”.

Również w sobotę Amfiteatr NOSPR stanie się miejscem prezentacji najświeższych zjawisk na krajowej scenie rapowej. W ostatnich miesiącach Miły ATZ, Gvuerilla oraz OKI podbijają playlisty w całej Polsce, a ich numery gwarantują potężną energię pod sceną. Miły ATZ słynie z nawijki inspirowanej muzyką brytyjskich ulic, jak grime i UK garage. OKI rapuje celne teksty w tempie karabinu maszynowego, a Gverilla to stylowe, melodyjne wokale i psychodeliczny klimat. Taka ekipa z pewnością rozgrzeje i rozbuja amfiteatr do granic możliwości.

Wszystkie wydarzenia pod szyldem TNMK.online odbędą się zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla organizatorów imprez w trakcie epidemii koronawirusa. Dla publiczności oznacza to obowiązek zajmowania co drugiego miejsca siedzącego w przypadku koncertów pod dachem. W plenerze należy zachować 2 metry odległości od innych uczestników. W obu przypadkach zalecane jest noszenie maseczek, dezynfekcja rąk i utrzymywanie zwiększonego dystansu.

Wszystkie występy będą streamowane na żywo poprzez stronę TNMK.online. To dedykowana, interaktywna platforma festiwalowa. Między 27 a 30 sierpnia 2020 roku obejrzymy tam koncerty i wydarzenia klubowe realizowane na żywo oraz unikatowe koncerty „zdalne”, nagrane przez wyjątkowych artystów z całego świata. Niebawem pod adresem http://tnmk.online/ pojawi się więcej informacji na temat szczegółów wydarzenia. To jeszcze nie koniec odsłaniania programu TNMK.online. Bądźcie z nami w tych trudnych chwilach!

TNMK.online 27-30.08.2020

Hania Rani ● Fisz Emade Tworzywo ● Pablopavo i Ludziki ●

Low Key ● Qba Janicki ● Miły ATZ ● Gverilla ● OKI ● i wielu innych ●

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2021, 03-06.06.2020

Underworld ● The Streets ● Cigarettes After Sex ● Floating Points ●

Anna Calvi ● Acid Arab live ● Andy Stott ● DJ Tennis ●

Red Axes live ● Donato Dozzy ● Gerd Janson ● Jennifer Cardini ● Skalpel ●

Rival Consoles ● Vladimir Ivkovic ● Tomaga ● Shards ● Bruno Bavota ●

SEED Ensemble ● Afrodeutsche ● Low Key ● Qba Janicki ● I wielu innych… ●

ARTYŚCI:

Hania Rani

Klasycznie wykształcona pianistka, kompozytorka i wokalistka. Urodzona w Gdańsku, ale dzielącą życie między Warszawę, którą uczyniła swoim domem, oraz Berlin, gdzie studiowała i gdzie często wraca pracować nad kolejnymi projektami. W instrumentarium jej dzieł znajdziemy smyczki, fortepian, głos, elektronikę. Jak dotąd opublikowała dwa solowe albumy – „Esja” z kwietnia 2019 roku oraz najnowszy „Home” z maja 2020 roku. Oba albumy zostały wydane przez prestiżową brytyjską wytwórnię Gondwana Records (m.in. publikującą nagrania Portico Quartet, GoGo Penguin i Matthew Halsalla). O jej muzycznych dokonaniach rozpisuje się prasa w całej Europie. W Polsce Hania Rani otrzymała m.in. nagrodę Sanki, przyznawaną przez dziennikarzy dla najciekawszej nowej twarzy na rodzimym rynku muzycznym oraz została nominowana do Paszportów Polityki 2019. Współpracowała z takimi artystami, jak m.in. Christian Löffler (projekt „Nest”), Dobrawa Czocher (album „Biała flaga”). Występowała na wielu prestiżowych scenach Europy, od Filharmonii Narodowej w Warszawie, przez Funkhaus Berlin, po Roundhouse w Londynie. Hania Rani odniosła także sukces z zespołem Tęskno, który współtworzyła. Album „Mi” uhonorowano w 2018 roku nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego oraz nominacją do Fryderyków w kategorii Debiut Roku.

Fisz Emade Tworzywo

Zespół Bartka i Piotra Waglewskich. Od 2000 roku wydali wspólnie jedenaście albumów pod różnymi szyldami. Ich eklektyczna stylistyka zahacza o hiphop, jazz, rock, punk, dub i elektronikę. Jako pierwsi wprowadzili w polskim hiphopie miękkie brzmienia i wrażliwe teksty, nawiązując do klimatu nowojorskiego kolektywu Native Tongues (A Tribe Called Quest, De La Soul, Jungle Brothers). Od tamtego momentu bracia stale eksperymentują, starając się jednak by wszystkie ich projekty łączył jeden składnik – wysoka jakość.

Pablopavo i Ludziki

Pablopavo to pseudonim Pawła Sołtysa, polskiego pisarza, wokalisty, autora tekstów i kompozytora. Jeden z filarów takich zespołów, jak Vavamuffin, Saduba, Magara, i Sedativa. Współtworzył również sound systemy: Zjednoczenie (istniejący do dziś) i Ba-lan. Debiutancki krążek formacji Pablopavo i Ludziki zatytułowany „Telehon” ukazał się w 2009 roku. Od tamtego czasu Pablopavo opublikował osiem kolejnych płyt, w tym tegoroczny album „Wszystkie Nerwowe Piosenki”. W 2014 roku Pablopavo otrzymał Paszport Polityki w kategorii „Muzyka Popularna”. Rok później ukazał się debiutancki materiał kolektywu Zjednoczenie Soundsystem. Pablopavo pojawił się gościnnie na mniej więcej pięćdziesięciu krążkach innych wykonawców.

Miły ATZ

Reprezentant Gniezna, którego kojarzyć można z dwóch wyrazistych i pełnych zajawki undergroundowych kolektywów. Najpierw współtworzył Mordor Muzik, a ostatnio trójmiejskie Undadasea. Grime’owa nawijka, celne punche, ciekawe gry słowne i dopracowana technika to cechy, którymi wyróżnia się na polskim podwórku rapowym. Swoimi zwrotkami w numerach takich jak „Strefa komfortu” czy „Dawaj na parkiet” zwrócił uwagę słuchaczy, zapewniając ogrom świeżej, parkietowej energii. Na swoim koncie ma także współpracę m.in. z Pokahontaz czy Paluchem. Grime, UK Garage i Hip-hop to główne gatunki pomiędzy którymi balansuje. Co ciekawe, Miłego można usłyszeć nie tylko na trackach, ale także za DJką, gdzie serwuje sety wypchane bassowymi i UK garage’owymi brzmieniami po brzegi. Debiutancki album Miłego pt. „Czarny Swing“ ukazał się 29 maja nakładem Def Jam Recordings Poland i zadebiutował na 4. Miejscu OLiS.

Gverilla

To urodzony w 1996 roku artysta, który rozwija swoją działalność na wielu płaszczyznach. Łączy przemyślaną, ekspresywną lirykę i eksperymentalne linie wokalne z abstrakcyjnym malarstwem oraz grafiką, w celu umożliwienia odbiorcy jak najszerszego spektrum doznań związanych z jego twórczością. Wydany 13 marca 2020 roku jego debiutancki album „Hologram” zebrał niezwykle ciepłe recenzje i uwypuklił nieprzeciętną wszechstronność artysty. Album nasycony jest różnorodnymi brzmieniami i psychodelicznymi wizjami, których źródeł możemy szukać w trip hopie, rapie czy elektronice, przeplatanej klimatami lat 80-tych. Na płycie wśród gości znajdziemy takich artystów, jak Klaudia Szafrańska, Jan-rapowanie, czy Ten Typ Mes. Za produkcję muzyczną odpowiadają zaś czołowi polscy producenci i muzycy: Steex83, Kamp!, Enzu i wielu innych.

OKI

Artysta pochodzący z Lubina. Opiera swój styl na technicznej nawijce, złożonych linijkach. Skupia się na feelingu numerów, stara się przekazać emocje, energię poprzez brzmienie kawałka. Jak sam mówi – nie czuje się „nową falą”, raczej oldskulowym typem w nowym wydaniu. Ostatnim albumem pt. “47playground” przebojem wdarł się do rodzimego mainstreamu i skutecznie buduje swoją wyjątkową pozycję na polskim rynku muzycznym.

Low Key

Duet założony przez producenta Marcina Cichego (Skalpel, Meeting By Chance) i wokalistę Karola Wróblewskiego. Wspólnie tworzą post-elektroniczne pejzaże dźwiękowe zanurzone
w nowoczesnej twórczości wokalnej z odległymi echami muzyki lat 80. Jako inspiracje wskazują m.in. nową falę, Petera Gabriela i zespół Talk Talk. W 2019 roku nakładem wydawnictwa Sound Improvement ukazał się dobrze przyjęty, debiutancki album grupy, zatytułowany „Distance”.

Qba Janicki

Urodzony w Bydgoszczy, gra na perkusji od czwartego roku życia. Od najmłodszych lat związany ze środowiskiem funkcjonującym w klubie Mózg. Zagrał setki koncertów z takimi artystami jak m.in. Jerzy Mazzoll, Sławek Janicki, Roscoe Mitchell, Toshinori Kondo, Peter Brotzmann czy Fred Frith, a aktualnie grywa m.in. w takich zespołach, jak Wojtek Mazolewski Quintet, Malediwy, Kondensator Przepływu i YO NELLY!. Produkował muzykę do spektakli teatralnych oraz album „Hore” rapera Vienio. Jako współzałożyciel MÓZG FOUNDATIO\N, współpracuje przy organizacji wydarzeń kulturalnych w Bydgoszczy i Warszawie. Na festiwalu wystąpi z projektem „Matematyka Intuicyjna”, zarejestrowanym przy użyciu amplifikowanych instrumentów perkusyjnych i instrumentu własnej budowy – „deski dźwięków”.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button