Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem wziął udział w Szczycie Trójkąta Weimarskiego w Paryżu.
Duda mówił o wspólnym interesie łączącym państwa, których przedstawiciele obradowali w Paryżu – zwycięstwie Ukrainy w wojnie z Rosją.
– Dla bezpieczeństwa Europy fundamentalne znaczenie ma, aby rosyjski imperializm został zgaszony – podkreślał prezydent.
Andrzej Duda odwołał się w tym kontekście do historii obalenia komunizmu w Polsce i politycznego dołączenia do wspólnoty Zachodu. – Dzisiaj Ukraińcy chcą tego samego. Powinniśmy im to umożliwić i to jest między innymi temat dzisiejszego spotkania. Zarówno przyszłe członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej, jak i przyszłe członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim – mówił.
Prezydent wspomniał również o rozmowie z prezydentem Zełenskim, podczas której prezydent Ukrainy zrelacjonował aktualną sytuację na froncie. Andrzej Duda podkreślał, jak ważne jest wyparcie rosyjskiego agresora ze wszystkich okupowanych ziem. Podkreślał też wagę bieżącego wsparcia humanitarnego oraz tzw. „koalicji samolotowej”.
Jak zaznaczył prezydent, podstawowym celem jest obecnie osiągnięcie pokoju w Europie.
– Nie chodzi jednak o pokój tymczasowy, nie pokój na zasadzie chwilowego zawieszenia broni na Ukrainie. Chcemy takiego pokoju, który będzie pokojem trwałym, który zapewni nam rzeczywiście spokojne życie. O tym też będziemy rozmawiali na Szczycie NATO – zaznaczał Andrzej Duda.
Jak podkreślił prezydent, konieczne w tym celu jest wzmocnienie obecności NATO na wschodniej flance – zarówno pod względem liczby żołnierzy, jak i planów strategicznych i infrastruktury. Wskazał, że wydatki na obronność we wszystkich krajach wspólnoty NATO stanowić obecnie powinny minimum 2% PKB.
Prezydent Duda zapowiedział też zdanie Emmanuelowi Macronowi i Olafowi Scholzowi relacji ze spotkania Bukaresztańskiej Dziewiątki, które odbyło się niedawno w Bratysławie. – Na Słowacji dyskutowano o tym, co NATO może i powinno Ukrainie zaoferować – mówił. Zwrócił też uwagę na groźbę Władimira Putina o re–nuklearyzacji Białorusi, którą zamierza podczas paryskiego Szczytu przedyskutować.
Wśród pytań pojawiło się między innymi zagadnienie „Paktu migracyjnego”.
– Przyjęliśmy w Polsce tych, którzy tego potrzebowali, Polacy przyjęli ich do swoich domów. Wielokrotnie podkreślałem, że jestem za to ogromnie wdzięczny moim rodakom – że nie musieliśmy budować żadnych obozów dla uchodźców, żeby te miliony ludzi znalazły w Polsce swój dom. Pomogliśmy, sami nie otrzymaliśmy szczególnej pomocy, zwłaszcza ze strony instytucji Unii Europejskich, więc mam nadzieję, że teraz w Unii Europejskiej żadna instytucja nie wpadnie na pomysł żeby nas karać – kiedy mając perspektywę przyjmowania kolejnych rzesz uchodźców z Ukrainy – jesteśmy sceptyczni wobec przyjmowania również migrantów z innych kierunków – podsumował prezydent.
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Francji
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Elizejskim w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Przed Szczytem Trójkąta Weimarskiego, w którym oprócz prezydenta RP i prezydenta Francji, udział weźmie również Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Olaf Scholz, Andrzej Duda rozmawiał z Emmanuelem Macronem. Jak powiedział przed wylotem Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, takie spotkanie „to dobry znak” w stosunkach między państwami.
Minister zapowiadał, że rozmowy podczas Spotkania Trójkąta Weimarskiego dotyczyć będą przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa, wojny na Ukrainie oraz sankcji nakładanych na Rosję.