W Paryżu odbyło się trójstronne spotkanie Wołodymyra Zełenskiego, Emmanuela Macrona i Donalda Trumpa.
W Paryżu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył trójstronne spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i prezydentem-elektem USA Donaldem Trumpem.
Хороша, продуктивна зустріч із Президентом Трампом і Президентом Макроном.
Президент Трамп, як і завжди, налаштований рішучо. Дякую за це.
Також дякую Президенту Макрону за організацію цієї зустрічі в Парижі.
Спілкувалися про наших людей, ситуацію на полі бою та справедливий… pic.twitter.com/G9TIffjKBC
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) December 7, 2024
Osobno Wołodymyr Zełenski podziękował Donaldowi Trumpowi za niezachwianą determinację, a Emmanuelowi Macronowi za zorganizowanie tego spotkania.
Podczas spotkania rozmawiali o naszym narodzie i o tym jak go wspierać, o ogólnej sytuacji i zaprowadzeniu sprawiedliwego pokoju.
„Wszyscy chcemy pokoju. Ale jest dla nas bardzo ważne – i takie jest nasze stanowisko – aby pokój był sprawiedliwy dla nas wszystkich i aby Rosja, Putin czy jakikolwiek inny agresor nie mieli możliwości powrotu pewnego dnia. I to jest najważniejsze – sprawiedliwe gwarancje pokoju i bezpieczeństwa, mocne gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy” – zakończył prezydent.
Przywódcy zgodzili się na dalszą pracę i utrzymanie komunikacji.
Wołodymyr Zełenski i Salome Zurabiszwili omówili sytuację w Gruzji
W Paryżu Zełenski spotkał się z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili.
Głowa państwa wyraziła wsparcie i solidarność z narodem gruzińskim, który obecnie broni swojej przyszłości w Unii Europejskiej i sprzeciwia się decyzji rządu o zawieszeniu negocjacji w sprawie akcesji do UE do 2028 roku.
„Jesteśmy oczywiście z waszym narodem i zawsze po stronie waszego kraju – waszego sposobu życia i waszego wyboru przyszłego członkostwa w UE i NATO. Zawsze ze swoimi ludźmi. Wszystko widzimy, wspieramy” – powiedział Wołodymyr Zełenski.
Kluczowym tematem omawianym podczas spotkania jest sytuacja w Gruzji.
I met with the President of Georgia, @Zourabichvili_S, in Paris.
I expressed Ukraine’s full support and solidarity with the Georgian people, who are fighting for their dignified future, and emphasized that respecting the will of the Georgian people and preventing Ivanishvili’s… pic.twitter.com/d09B9BZqf6
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) December 7, 2024
Salome Zurabiszwili mówiła o masowych naruszeniach podczas ostatnich wyborów parlamentarnych w Gruzji, w szczególności o ograniczeniach praw wyborczych Gruzinów mieszkających za granicą.
Według niej w Gruzji trwają masowe demonstracje przeciwko fałszowaniu wyborów oraz silnemu tłumieniu i zastraszaniu demonstrantów.
Prezydent Gruzji podziękowała za okazane wsparcie i z zadowoleniem przyjął decyzję Ukrainy o zastosowaniu sankcji wobec założyciela partii „Gruzińskie Marzenie” Bidziny Iwaniszwilego i 18 jego wspólników – urzędników gruzińskich, w tym wobec premiera Irakliego Kobakhidze.
Według Wołodymyra Zełenskiego są to sankcje wobec tych osób, które popychają niezależny naród Gruziński w innym kierunku – w stronę Rosji.
„Naprawdę chcieliśmy pokazać naszym partnerom, którzy są bardzo silni na świecie, UE, Stanom Zjednoczonym, że powinniśmy być z wami, z Gruzją, z waszym narodem” – zakończył prezydent.
Przywrócenie energii i wsparcie dla Ukrainy: Wołodymyr Zełenski spotkał się z Karlem Negammerem
W Paryżu prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z kanclerzem federalnym Austrii Karlem Neghammerem i omówił dalsze wsparcie dla Ukrainy.
Prezydent podziękował Austrii za pomoc humanitarną i finansową dla Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę.
Głowa państwa podkreśliła, że Ukraina oczekuje kontynuacji pomocy w przyszłym roku, zwłaszcza w zakresie humanitarnego rozminowywania, leczenia i rehabilitacji rannej ludności cywilnej, a także jest zainteresowana udziałem austriackich firm w odbudowie kraju.
Prezydent zauważył także, że ważne jest wspieranie jego systemu energetycznego zimą i ochrona ludzi przed rosyjskim terrorem powietrznym. W szczególności istnieje potrzeba budowy schronów w szkołach i szpitalach.
Kanclerz Austrii zapewnił o kontynuacji pomocy Ukrainie i wsparciu presji sankcyjnej na Federację Rosyjską. W szczególności jednym z tematów poruszanych podczas spotkania była niezależność energetyczna Europy od rosyjskich źródeł energii.
Wołodymyr Zełenski i Karl Negammer zwrócili szczególną uwagę na kroki jakie należy podjąć, aby zmusić Rosję do ustanowienia trwałego i sprawiedliwego pokoju.
Głowa państwa zaprosiła także Austrię do przyłączenia się do Wspólnej Deklaracji G7 w sprawie wsparcia dla Ukrainy i zawarcia dwustronnej umowy w sprawie długoterminowego wsparcia w przyszłości.
Ponadto prezydent opowiedział o wszelkich wysiłkach Ukrainy na rzecz powrotu nielegalnie deportowanych ukraińskich dzieci do Federacji Rosyjskiej oraz o przeszkodach jakie Rosja stwarza na tej drodze.