ŚWIAT

Paryż. Trójstronne spotkanie Wołodymyra Zełenskiego, Emmanuela Macrona i Donalda Trumpa

Francja

W Paryżu odbyło się trójstronne spotkanie Wołodymyra Zełenskiego, Emmanuela Macrona i Donalda Trumpa.

W Paryżu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył trójstronne spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i prezydentem-elektem USA Donaldem Trumpem.


Osobno Wołodymyr Zełenski podziękował Donaldowi Trumpowi za niezachwianą determinację, a Emmanuelowi Macronowi za zorganizowanie tego spotkania.

Paryż. Wołodymyr Zełenski i Donald Trump (fot. President of Ukraine)

Podczas spotkania rozmawiali o naszym narodzie i o tym jak go wspierać, o ogólnej sytuacji i zaprowadzeniu sprawiedliwego pokoju.

Paryż. Wołodymyr Zełenski, Emmanuel Macron i Donald Trump (fot. President of Ukraine)

„Wszyscy chcemy pokoju. Ale jest dla nas bardzo ważne – i takie jest nasze stanowisko – aby pokój był sprawiedliwy dla nas wszystkich i aby Rosja, Putin czy jakikolwiek inny agresor nie mieli możliwości powrotu pewnego dnia. I to jest najważniejsze – sprawiedliwe gwarancje pokoju i bezpieczeństwa, mocne gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy” – zakończył prezydent.

Przywódcy zgodzili się na dalszą pracę i utrzymanie komunikacji.

Paryż. Wołodymyr Zełenski, Emmanuel Macron i Donald Trump (fot. President of Ukraine)

Wołodymyr Zełenski i Salome Zurabiszwili omówili sytuację w Gruzji

W Paryżu Zełenski spotkał się z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili.

Głowa państwa wyraziła wsparcie i solidarność z narodem gruzińskim, który obecnie broni swojej przyszłości w Unii Europejskiej i sprzeciwia się decyzji rządu o zawieszeniu negocjacji w sprawie akcesji do UE do 2028 roku.

„Jesteśmy oczywiście z waszym narodem i zawsze po stronie waszego kraju – waszego sposobu życia i waszego wyboru przyszłego członkostwa w UE i NATO. Zawsze ze swoimi ludźmi. Wszystko widzimy, wspieramy” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Kluczowym tematem omawianym podczas spotkania jest sytuacja w Gruzji.


Salome Zurabiszwili mówiła o masowych naruszeniach podczas ostatnich wyborów parlamentarnych w Gruzji, w szczególności o ograniczeniach praw wyborczych Gruzinów mieszkających za granicą.

Według niej w Gruzji trwają masowe demonstracje przeciwko fałszowaniu wyborów oraz silnemu tłumieniu i zastraszaniu demonstrantów.

Prezydent Gruzji podziękowała za okazane wsparcie i z zadowoleniem przyjął decyzję Ukrainy o zastosowaniu sankcji wobec założyciela partii „Gruzińskie Marzenie” Bidziny Iwaniszwilego i 18 jego wspólników – urzędników gruzińskich, w tym wobec premiera Irakliego Kobakhidze.

Według Wołodymyra Zełenskiego są to sankcje wobec tych osób, które popychają niezależny naród Gruziński w innym kierunku – w stronę Rosji.

„Naprawdę chcieliśmy pokazać naszym partnerom, którzy są bardzo silni na świecie, UE, Stanom Zjednoczonym, że powinniśmy być z wami, z Gruzją, z waszym narodem” – zakończył prezydent.

Paryż. Wołodymyr Zełenski i Karl Negammer (fot. President of Ukraine)

Przywrócenie energii i wsparcie dla Ukrainy: Wołodymyr Zełenski spotkał się z Karlem Negammerem

W Paryżu prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z kanclerzem federalnym Austrii Karlem Neghammerem i omówił dalsze wsparcie dla Ukrainy.

Prezydent podziękował Austrii za pomoc humanitarną i finansową dla Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę.

Głowa państwa podkreśliła, że ​​Ukraina oczekuje kontynuacji pomocy w przyszłym roku, zwłaszcza w zakresie humanitarnego rozminowywania, leczenia i rehabilitacji rannej ludności cywilnej, a także jest zainteresowana udziałem austriackich firm w odbudowie kraju.

Prezydent zauważył także, że ważne jest wspieranie jego systemu energetycznego zimą i ochrona ludzi przed rosyjskim terrorem powietrznym. W szczególności istnieje potrzeba budowy schronów w szkołach i szpitalach.

Kanclerz Austrii zapewnił o kontynuacji pomocy Ukrainie i wsparciu presji sankcyjnej na Federację Rosyjską. W szczególności jednym z tematów poruszanych podczas spotkania była niezależność energetyczna Europy od rosyjskich źródeł energii.

Wołodymyr Zełenski i Karl Negammer zwrócili szczególną uwagę na kroki jakie należy podjąć, aby zmusić Rosję do ustanowienia trwałego i sprawiedliwego pokoju.

Głowa państwa zaprosiła także Austrię do przyłączenia się do Wspólnej Deklaracji G7 w sprawie wsparcia dla Ukrainy i zawarcia dwustronnej umowy w sprawie długoterminowego wsparcia w przyszłości.

Ponadto prezydent opowiedział o wszelkich wysiłkach Ukrainy na rzecz powrotu nielegalnie deportowanych ukraińskich dzieci do Federacji Rosyjskiej oraz o przeszkodach jakie Rosja stwarza na tej drodze.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button