ŚWIAT

Paryż. Przywódcy o Ukrainie i zmianach w Europie. Macron spotkał się z Tuskiem

Francja

Premier Donald Tusk uczestniczył w Paryżu w spotkaniu 30 zachodnich przywódców, dotyczącym pokoju i bezpieczeństwa Ukrainy.

Obok szefa polskiego rządu, do stolicy Francji przybyli m.in. liderzy Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Turcji i Norwegii. W spotkaniu uczestniczył także prezydent Wołodymyr Zełenski. Donald Tusk ponownie podkreślił, że nikt nie oczekuje, że Polska zaangażuje się w misję stabilizacyjną na Ukrainie.

Paryż: wspólna strategia na rzecz bezpieczeństwa

W stolicy Francji zakończył się szczyt państw zaangażowanych w stworzenie gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa, po ewentualnym rozejmie z Rosją. Paryskie spotkanie to kontynuacja lutowych i marcowych rozmów zachodnich liderów w sprawie gwarancji obronnych dla Ukrainy i całej Europy.

Paryż. Donald Tusk i Emmanuel Macron (fot. KPRM)

„Spotkanie było pozytywnym podsumowaniem zmian jakie zaszły w Europie w ostatnich latach i miesiącach […]. Wszystkich przywódców charakteryzował wyjątkowo widoczny zdrowy rozsądek, pragmatyzm i determinacja. […] Miałem poczucie, że stanowimy dzisiaj rzeczywiście wspólnotę w kwestii wsparcia dla Ukrainy i stosunku do Rosji” – ocenił Donald Tusk po zakończonych rozmowach w Paryżu.

Zachodni liderzy zaprezentowali identyczne stanowisko wobec konieczności pomocy Ukrainie, sankcji wobec Rosji oraz utrzymania jak najlepszych relacji ze Stanami Zjednoczonymi.

„Wszyscy mamy świadomość, że Sojusz Północnoatlantycki i Europa jest bezpieczna wtedy, kiedy współpraca z USA jest na możliwie najwyższym poziomie” – podkreślił szef polskiego rządu.

Jak zauważył Donald Tusk, jednym ze skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę jest zmiana nastawienia Europy do Moskwy.

„Europa straciła wszelkie iluzje wobec Rosji. Przestała być naiwna i zaczęła wierzyć w potrzebę budowania własnej siły” – zauważył Prezes Rady Ministrów.

Najlepszą gwarancją pokoju dla Polski, Europy i Ukrainy będzie siła, determinacja i solidarne działanie. Należy także docenić, że Europa i większość państw NATO-wskich stara się skutecznie stabilizować sytuację geopolityczną w regionie. Jedną z kluczowych ról odgrywa w tej sprawie Polska.

Bezpieczeństwo polskiej granicy to bezpieczeństwo Europy

Polska inwestuje dziś w swoje bezpieczeństwo, równocześnie inwestując w bezpieczeństwo Europy. Jesteśmy jednym z liderów państw NATO, jeśli chodzi o wydatki na armię. Wzmacniamy także obronę naszej wschodniej granicy oraz rozwijamy program szkoleń obronnych.

„Polska będzie efektywnie wspierała działania na rzecz pokoju i stabilizacji, jeśli będziemy skutecznie bronili naszej granicy, która jest wschodnią granicą NATO i Unii Europejskiej. Wszyscy to wreszcie zrozumieli. […] Rosja powinna także widzieć, że cała Europa inwestuje swoje możliwości i pieniądze w obronę swojej wschodniej granicy” – zaznaczył premier.

Zmiany w tej kwestii są już realnie widoczne. Parlament Europejski wymienił polski projekt – „Tarcza Wschód“ jako istotny w skali europejskiej, zapewniający ochronę wschodniej granicy z Rosją i Białorusią. Polska uzyskała już wstępne decyzje o finansowaniu projektu z funduszy europejskich. Jako pierwsi w Europie wprowadzamy także zmiany, które umożliwią wykorzystanie środków z Krajowego Planu Odbudowy na cele związane z obronnością i bezpieczeństwem.  

Paryż. Donald Tusk i Emmanuel Macron (fot. KPRM)

Dobre relacje polsko-francuskie

Podczas wizyty w Paryżu Tusk spotkał się także w cztery oczy z prezydentem Emmanuelem Macronem.

„Rozmawialiśmy o relacjach Polski i Francji. Finalizujemy powoli traktat między Warszawą a Paryżem. Mam nadzieję, że niedługo będziemy gotowi go podpisać” – poinformował szef polskiego rządu.

Traktat, nad którym trwają prace, może mieć przełomowy charakter i stać się jednym z filarów wspólnego europejskiego systemu bezpieczeństwa. Dla Polski oznacza to dalsze umacnianie swojej pozycji jako wiarygodnego partnera i lidera strategicznych zmian.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button