INNE

Paryż 2024. Aleksandry Wielkie! Ola Mirosław mistrzynią olimpijską. Ola Kałucka z brązem

IO Paryż 2024

Dwie Polki stanęły na podium we wspinaczce podczas IO w Paryżu 2024.

Aleksandra Mirosław została mistrzynią olimpijską. Jest to dopiero pierwsze złoto dla Polski na tych igrzyskach olimpijskich.

Druga z Polek Aleksandra Kałucka zdobyła brązowy medal.

Mirosław w finale pokonała Lijuan Deng z czasem 6,10. Chinka miała trzeci czas w historii, tj. 6,18.

W półfinale (6,19) wyprzedziła Kałucką (6,34 – jej nowy rekord życiowy).

O trzecie miejsce walczyła z reprezentantką Indonezji Rajiah Sallasbillah. Jednak rywalka zawahała się na ściance i Polka zapewniła sobie brązowy krążek z czasem 6,53.

Wspinaczka sportowa na czas kobiet

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu polskie zawodniczki pokazały się ze wspaniałej strony we wspinaczce sportowej na czas.

W eliminacjach Aleksandra Mirosław dwukrotnie pobiła rekord świata. Aleksandra Kałucka dwa razy poprawiała swój rekord życiowy. Polki walczyły o finały.

IO Paryż 2024. Aleksandra Mirosław (fot. Rafał

Mirosław najpierw miała czas 6.21, a później już 6.06. Przed Paryżem miała wynik – 6.24 (rekord globu z Rzymu z 2023 roku).

W ćwierćfinale Mirosław zmierzyła się z Hiszpanką Leslie Romero Perez.

Mirosław pokonała w preelimincjach Aniyę Holder z RPA (9,36).

IO Paryż 2024. Aleksandra Kałucka (fot. Rafał

Kałucka w prekwalifikacjach poprawiała dwukrotnie rekord życiowy, tj. 6,47, a następnie 6,38.

22-latka w ćwierćfinale walczyła z Chinką Yafei Zhou, z którą wygrała z czasem 6,49.

Liderka PŚ z 2022 pokonała Nowozelandkę Sarah Tetzlaff (6,65).

Niestety, obie Polki spotkały się na etapie półfinałów.

W poniedziałek Aleksandra Mirosław poprawiła dwukrotnie własny rekord świata! W rundzie rozstawieniowej miała 6,06 sekundy, później bardzo pewnie przeszła przez rundę eliminacyjną (6,10 sekundy).

Aleksandra Kałucka z czasem 6,65 sekundy osiągnęła nowy rekord życiowy.

Wspinaczka mężczyzn

Już wcześniej Veddria Leonardo z Indonezji z czasem 4.79 wyrównał obowiązujący rekord świata.

Sam Watson (to poprzedni rekordzista) poprawił go. Amerykanin z czasem 4.75 sekundy ustanowił nowy rekord.