Parlament UE wzywa NATO do zaproszenia Ukrainy do Sojuszu

Unia Europejska

Posłowie wzywają, by nadchodzące szczyty NATO utorowały drogę do zaproszenia Ukrainy.

Posłowie wzywają sojuszników NATO do dotrzymania zobowiązań wobec Ukrainy i utorowania drogi do zaproszenia Kijowa do sojuszu obronnego.

W rezolucji, przyjętej w czwartek 425 głosami za, 38 przeciw i 42 wstrzymujących się, posłowie podkreślają, że oczekują, iż „proces akcesyjny rozpocznie się po zakończeniu wojny i zostanie sfinalizowany tak szybko, jak to możliwe”.

Do czasu osiągnięcia pełnego członkostwa, UE i jej państwa członkowskie, wraz z sojusznikami z NATO i podobnie myślącymi partnerami, muszą ściśle współpracować z Ukrainą w celu opracowania tymczasowych ram gwarancji bezpieczeństwa, uważają posłowie, ramy te powinny zostać wdrożone natychmiast po wojnie. Parlament podkreśla, że integracja Ukrainy zarówno z NATO jak i UE zwiększyłaby bezpieczeństwo regionalne i globalne oraz wzmocniłaby więzi między Ukrainą a społecznością euroatlantycką.

Zniszczenie tamy w Kachowce to zbrodnia wojenna

Posłowie z całą mocą potępiają zniszczenie przez Rosję tamy w Kachowce 6 czerwca, co stanowi zbrodnię wojenną i spowodowało rozległe powodzie oraz katastrofę ekologiczną na Ukrainie.

Wszyscy odpowiedzialni za zbrodnie wojenne, w tym zniszczenie tamy, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności zgodnie z prawem międzynarodowym, dodają posłowie.

Potrzeba kompleksowego pakietu odbudowy dla Ukrainy

Parlament wzywa do stworzenia przez UE kompleksowego pakietu odbudowy Ukrainy, który powinien koncentrować się na natychmiastowej, średnio- i długoterminowej pomocy i odbudowie kraju. Posłowie chcą, aby pakiet ten był wspierany przez niezbędne i odpowiednie fundusze UE. Dlatego z niecierpliwością oczekują na zbliżający się proponowany przez Komisję Europejską przegląd obecnych wieloletnich ram finansowych i wciąż mającego powstać Instrumentu Odbudowy Ukrainy, który obejmie finansowanie ukraińskich potrzeb w zakresie odbudowy w nadchodzących latach.

Posłowie podkreślają znaczenie powiązania odbudowy Ukrainy z przygotowaniami do przystąpienia do UE i trwającymi reformami krajowymi, podkreślając jednocześnie, że odbudowa zniszczonej infrastruktury i zdolności przemysłowych powinna odbywać się zgodnie z zasadą „odbuduj lepiej” i Europejskim Zielonym Ładem. Pomogłoby to przekształcić kraj w bezemisyjne i cyfrowe nowoczesne europejskie państwo opiekuńcze i gospodarkę rynkową.

Nadzieja na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą jeszcze w tym roku

Parlament ostatecznie potwierdza swoje poparcie dla zeszłorocznej decyzji Rady Europejskiej o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do UE. Posłowie wyrażają nadzieję na pozytywną rekomendację Komisji Europejskiej, kiedy tylko Ukraina pomyślnie ukończy siedem etapów określonych w opinii Komisji. Zwracają się również o jasne określenie drogi do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych, które przy wystarczającym wsparciu mogłyby rozpocząć się już w tym roku.