Parlament Europejski rozpoczyna proces zmiany traktatów UE

Unia Europejska

Parlament przyjął rezolucję wzywającą Radę Europejską do wyrażenia zgody na rozpoczęcie procesu rewizji traktatów UE.

W świetle szeregu trwających i niedawnych kryzysów, posłowie skorzystali z przysługującego im prawa i wezwali do zmiany traktatów poprzez:

Rezolucję 9 czerwca przyjęto po debacie, która odbyła się tego samego dnia, 355 głosami za, przy 154 głosach przeciw i 48 głosach wstrzymujących się.

Kolejne kroki

Zadaniem szefów państw i rządów 27 państw członkowskich, podczas Rady europejskiej jest ustanowienie konwentu w głosowaniu ze zwykłą większością głosów. Wielu posłów wzywało do uczynienia tego najszybciej jak to będzie możliwe, czyli, podczas szczytu w dniach 23-24 czerwca, aby zapewnić, że oczekiwania obywateli zostaną spełnione, a wyniki Konferencji w sprawie przyszłości Europy dobrze wykorzystane. w skład Konwentu powinni wejść posłowie do PE, komisarze, parlamentarzyści z państw członkowskich oraz przywódcy UE.

ZOBACZ TAKŻE: Zbulwersowany Zbigniew Ziobro: UE chce stworzyć nową państwowość, tj. zlikwidować państwa narodowe

Oczekuje się, że w połowie czerwca Komisja ogłosi, jakie działania zamierza podjąć w związku z konferencją. Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego będzie nadal pracować nad zmianami, które Parlament chciałby wprowadzić do traktatów w oczekiwaniu na zwołanie konwentu.

Kontekst

Podczas ceremonii zakończenia Konferencji, która odbyła się 9 maja w Strasburgu, przewodnicząca PE Roberta Metsola, prezydent Francji Emmanuel Macron w imieniu francuskiej Prezydencji w Radzie oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen otrzymali od współprzewodniczących Zarządu Konferencji raport końcowy. Obejmuje on 49 propozycji zawierających ponad 300 środków pozwalających na ich zrealizowanie w 9 obszarach tematycznych, na podstawie 178 zaleceń europejskich paneli obywatelskich, wkładu paneli i wydarzeń krajowych oraz 43 734 wypowiedzi na temat 16 274 pomysłów zarejestrowanych na wielojęzycznej platformie cyfrowej.
(PE)

Exit mobile version