UE powinna odmówić uznania przewidywanego zwycięstwa Aleksandra Łukaszenki.
- Parlament potwierdza swoje poparcie dla narodu białoruskiego w walce o demokrację i prawa człowieka
- Posłowie chcą rozszerzenia zakresu sankcji UE wobec białoruskich władz
W rezolucji przyjętej w środę, posłowie wzywają UE do odrzucenia zbliżających się wyborów prezydenckich na Białorusi 26 stycznia jako fikcyjnych.
Potępiając trwające i długotrwałe poważne naruszenia praw człowieka i zasad demokracji na Białorusi, które nasiliły się w okresie poprzedzającym tzw. wybory prezydenckie 26 stycznia, Parlament zwraca się do UE, jej państw członkowskich i społeczności międzynarodowej o nieuznawanie legalności urzędującego dyktatora Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po głosowaniu. Ponieważ Łukaszenka rządził Białorusią bezwzględnie od 1994 r., posłowie zauważają, że w przeciwieństwie do 2020 r., w obecnych wyborach stają przeciw niemu tylko „kandydaci” pro forma. Ponownie podkreślając, że nie uznają Łukaszenki jako prezydenta i stoją na stanowisku, że cały białoruski reżim jest nielegalny, posłowie wyrażają jednak niezachwiane poparcie dla narodu białoruskiego w jego dążeniu do demokracji, wolności i praw człowieka.
Parlament chce zaostrzenia sankcji UE wobec Białorusi
Posłowie są również poważnie zaniepokojeni sytuacją więźniów politycznych na Białorusi, których według białoruskiej organizacji praw człowieka Viasna jest ponad 1200. Rezolucja wzywa UE i jej państwa członkowskie do kontynuowania dochodzeń w sprawie łamania praw człowieka w tym kraju oraz do wspierania środków które doprowadzą do przypisania odpowiedzialności za nie, w tym poprzez stosowanie zasady „jurysdykcji uniwersalnej”. Posłowie potępiają również współudział reżimu Łukaszenki w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie i potępiają celowe podporządkowanie Białorusi Rosji w tak zwanym państwie związkowym. Wzywają UE i jej międzynarodowych partnerów do rozszerzenia i wzmocnienia sankcji wobec osób i podmiotów odpowiedzialnych za represje na Białorusi oraz za udział Białorusi w wojnie Rosji w Ukrainie.
Tekst rezolucja będzie dostępny w całości tutaj (22.01.2025). Rezolucja została przyjęta 567 głosami za, 25 głosami przeciw, przy 66 wstrzymujących się.