POLSKAŚWIAT

Parlament Europejski – debata. Praworządność oraz „strefy wolne od LGBT” w Polsce

Parlament Europejski

W czwartek Parlament Europejski będzie głosował nad sprawozdaniem okresowym w sprawie trwającej procedury przewidzianej w art. 7 dotyczącej Polski.

Głosowanie zostało poprzedzone debatą na temat sytuacji w zakresie demokracji i rządów prawa w tym kraju. Posłowie ocenią również wpływ na prawa podstawowe decyzji niektórych polskich władz lokalnych o ogłoszeniu stref wolnych od LGBTI.

Przewodniczący Komisji Wolności Obywatelskich, Juan Fernando López Aguilar, który przygotował projekt raportu przyjętego na szczeblu komisji w lipcu, wyjaśni jego główne elementy i skomentuje obecną sytuację w kraju.

Praworządność oraz „strefy wolne od LGBTI” w Polsce

Debata parlamentarna na temat sprawozdania wskazującego na „przytłaczające dowody” łamania zasad państwa prawa i praw podstawowych w Polsce odbyła się 14 września.

Sprawozdanie wstępne przygotowane przez Komisję Wolności Obywatelskich w związku z trwającą procedurą z artykułu 7, dotyczącą Polski wskazuje na „przytłaczające dowody” łamania praworządności, w tym zagrożenia dla niezawisłości sądów, niewłaściwego funkcjonowania systemu legislacyjnego i wyborczego oraz zagrożenia dla praw podstawowych.

Sytuacja uległa pogorszeniu od czasu wszczęcia przez Komisję postępowania na mocy art. 7 ust. 1 przeciwko Polsce, uważają posłowie i domagają się od Rady zajęcia się tą sprawą i „przystąpienia wreszcie do działania”, w obronie praw obywateli.

Dyskryminacja osób LGBTI

W wyroku z dnia 23 kwietnia 2020 (wyrok w sprawie Lenford) Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że dyrektywa UE ustanawiające warunki równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy ma zastosowanie do oświadczeń prawnika składanych podczas audycji radiowej, w których powiedział on, że nigdy nie zatrudni „homoseksualisty” ani nie będzie chciał korzystać z jego usług. Eurodeputowani omówią teraz potencjalny wpływ tego orzeczenia na sytuację w Polsce, gdzie niektóre władze lokalne ogłosiły swoje terytoria „strefami wolnymi od LGBTI” i zapytają Komisję, czy oświadczenia te można uznać nielegalną dyskryminację na rynku pracy.

Według Agencji Praw Podstawowych UE W Polsce rośnie nietolerancja i przemoc wobec osób LGBTI, z których przytłaczająca większość nie wierzy, że rząd skutecznie chroni je poprzez zwalczanie uprzedzeń i nietolerancji wobec nich.

W Brukseli o Polsce

Hiszpański europoseł Juan Fernando Lopez Aguilar:

„Pragniemy, by Polska wróciła do wartości Unii Europejskiej. Niestety to kolejna już w europarlamencie debata i rezolucja ws. przestrzegania przez PiS zasad państwa prawa. Unia Europejska sprzeciwia się, by to państwo europejskie systematycznie je lekceważyło.”

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova:

„Sytuacja w Polsce nie poprawiła się od ostatniej sesji plenarnej w lutym. Komisja zdecyduje o kolejnych krokach wobec Polski w związku z krytykowaną przez Brukselę ustawą dyscyplinującą sędziów. KE bada sprawę „stref wolnych od LGBTI” związane z polskimi samorządami. Ponad 100 gmin przyjęło uchwały, które odmawiają praw podstawowych dla społeczności LGBTI.

Komisja Europejska potępia wszelkie formy dyskryminacji, przemocy i nienawiści wobec LGBTI! Środki unijne nie trafią do Polski, jeśli wciąż będą naruszane prawa grup LGBTI.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button