Współfinansowany przez PISF „IO” Jerzego Skolimowskiego znalazł się na tzw. shortliście, czyli w gronie 15 tytułów do Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Nominacje zostaną ogłoszone 24 stycznia, a 95. gala wręczenia Oscarów odbędzie się 12 marca 2023 roku.
Film „IO” (ang. tytuł „EO”) miał swoją światową premierę w Konkursie Głównym w Cannes, gdzie otrzymał Nagrodę Jury. Później był prezentowany na festiwalach w Toronto oraz Gdyni, a także otwierał Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Został wyróżniony nagrodą Ribera del Duero dla najlepszego reżysera podczas Festiwalu Filmowego w hiszpańskim Valladolid, a także zdobył Arab Critics’ Award dla Najlepszego Filmu Europejskiego.
Jerzy Skolimowski został za swój film wyróżniony również przez grono studentów z 25 krajów, którzy zadecydowali o przyznaniu mu Europejskiej Uniwersyteckiej Nagrody Filmowej (EUFA). Z kolei Paweł Mykietyn, autor muzyki do tej polsko-włoskiej koprodukcji, otrzymał za nią Europejską Nagrodę Filmową, a także Cannes Soundtrack Award. Ścieżkę dźwiękową do „IO” nominowano też do 13. Hollywood Music in Media Awards (HMMA) w kategorii niezależnych filmów nieanglojęzycznych.
Film docenili też krytycy, m.in. Koło Krytyków Filmowych z Nowego Jorku (nagroda za najlepszy film międzynarodowy) i Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Los Angeles (nagroda za najlepszy film nieanglojęzyczny, za najlepsze zdjęcia autorstwa Michała Dymka i drugie miejsce za muzykę). Polski kandydat do Oscara znalazł się również w gronie pięciu najlepszych filmów międzynarodowych amerykańskiej organizacji National Board of Review, a francuskie Cahiers du Cinema umieściło go na czwartym miejscu analogicznej listy. Z kolei dziennikarz „The New York Times” uznał polsko-włoskie „IO” za najlepszy film, który został zaprezentowany światowej publiczności w 2022 roku.
Fabuła i twórcy filmu
„IO” jest historią osiołka w coraz bardziej zawiłej rzeczywistości. Przekazywane z rąk do rąk zwierzę spotyka na swej drodze zarówno ludzi dobrych, jak i złych. Historia jest filmową alegorią, a tytuł filmu nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły.
Współautorką scenariusza filmu jest – obok Jerzego Skolimowskiego – Ewa Piaskowska. Autorami zdjęć są: Michał Dymek, Michał Englert i Paweł Edelman, kierownikiem produkcji jest Tomasz Morawski, a za montaż odpowiedzialna jest Agnieszka Glińska. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Lorenzo Zurzolo, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek.