Oleśnica. Brutalny atak nastolatków na pracowników sklepu. Chcieli kupić energetyka. Sąd ich… wypuścił

Dolny Śląsk

Dwójka nastolatków zaatakowała pracowników jednego ze sklepów przy ul. Kochanowskiego w Oleśnicy (woj. dolnośląskie).

12 stycznia przed godziną 22 młoda kobieta zamierzała zakupić napój energetyczny. Ekspedientka poprosiła ją o okazanie dowodu osobistego. Zamiast tego zaczęła grozić i usłyszała od niej wulgaryzmy.

Sprzedawcy zamknęli sklep i wezwali policję.

W tym czasie znajomy nastolatki zaczął kopać w drzwi lokalu. Gdy je otworzono, ta dwójka wtargnęła do środka. Dziewczyna zaczęła szarpać się ze sprzedawczynią i chciała ją uderzyć. Jej kolega pobił drugiego pracownika sklepu (ma obrażenia głowy).

Ekspedientka jeszcze użyła gazu, nic to nie pomogło. Napastnicy dodatkowo ukradli piwo i uciekli z lokalu.

Dzień później policja zatrzymała trzy osoby. Głównymi sprawcami są osoby, które mają po 17 lat. Trzeci to „świadek” (ich znajomy) tego zdarzenia.

Policjanci chcieli, by agresorzy trafili do ośrodka dla nieletnich. Sąd jednak ich… wypuścił.

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do lat 18

1 stycznia 2024 r. wszedł w życie zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. „Energetyk” (ang. energy drink), to napój, w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie. Nowe przepisy zakazują ich sprzedaży na terenie szkół czy innych jednostek oświatowych, a także w automatach.

Ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, opublikowana 28 sierpnia, wprowadza zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (czyli energetyków lub napojów energetycznych) osobom poniżej 18. roku życia. tego typu napoje nie mogą być sprzedawane na terenie szkół i innych placówek oświatowych (np. przedszkolach, placówkach wychowawczych, bibliotekach pedagogicznych) i w automatach vendingowych.

Dodatkowo ustawa nakłada na producentów lub importerów napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny obowiązek oznaczenia opakowania jednostkowego wyrobu widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.

Kary:

W przypadku wątpliwości co do pełnoletności kupującego, sprzedawca może żądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek klienta.