POLSKA

Ogromne ilości marihuany nie trafią na rynek

Marihuana

Dzięki intensywnym działaniom policjantów CBŚP zwalczających przestępczość narkotykową ogromne ilości marihuany nie trafią na rynek.

Tylko w minionym tygodniu przeprowadzono 3 duże realizacje. Dwie z nich zrealizowali policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej, a jedną z policjantami z KMP w Zielonej Górze. Funkcjonariusze zlikwidowali 3 plantacje, na których rosło prawie 1400 krzewów konopi i zabezpieczyli ponad 90 kg marihuany, z czego można by uzyskać ok. 650 tys. działek.

Policjanci z Wydziału w Częstochowie Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji we współpracy z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej w Nowym Sączu wpadli na trop mężczyzn uprawiających na ogromną skalę konopie. Plantacja znajdowała się w jednej z hal magazynowych na terenie województwa śląskiego. Oficjalnie, w tym miejscu swoją działalność miała prowadzić zagraniczna firma. Pod legendą konieczności stworzenia specjalistycznych pomieszczeń dla prawidłowego funkcjonowania komputerowych zestawów obliczeniowych w hali zbudowano ocieplone, wygłuszone boksy wyposażone w najwyższej klasy rozdzielnie elektryczne oraz systemy chłodzenia, nawiewów i wentylacji.

Policjanci CBŚP i strażnicy KaOSG przeprowadzili realizację likwidując ogromną plantację. W specjalnie przygotowanych boksach rosło ponad 1100 krzewów konopi w końcowej fazie wzrostu. Funkcjonariusze zabezpieczyli także profesjonalny sprzęt służący do uprawy roślin o szacowanej wartości prawie 200 tys. zł. Warto zaznaczyć, że takiej wartości sprzęt rzadko jest spotykany w Polsce, częściej jest wykorzystywany do nielegalnych upraw poza granicami naszego kraju.

Podczas działań zatrzymano dwóch 30-latków. Jednego z nich antyterroryści znaleźli na dachu boksów, gdzie próbował chować się przed funkcjonariuszami. Według wstępnych szacunków śledczych z zabezpieczonych krzewów można było wytworzyć niemal 25 tysięcy działek marihuany.

Zatrzymanych podczas tej akcji doprowadzono do Prokuratury Rejonowej Częstochowa Południe w Częstochowie, gdzie przedstawiono im zarzuty nielegalnej uprawy znacznych ilości konopi innych niż włókniste. Podejrzani zostali już tymczasowo aresztowani przez Sąd Rejonowy w Częstochowie. Grozić im może kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Kolejne działania przeprowadzili policjanci z Zarządu w Opolu CBŚP, którzy zlikwidowali plantację znajdującą się na zalesionym terenie w powiecie głubczyckim. Na działce rosło prawie 90 krzewów konopi dochodzącej do ok. 3 metrów wysokości. Policjanci zabezpieczyli także ponad 82 kg podsuszonej i przygotowanej do transportu marihuany.

W zasadzkę przygotowaną przez policjantów wpadł 28-letni mieszkaniec pobliskiej miejscowości. Mężczyzna przyszedł z nożycami, workami i innymi akcesoriami, aby ściąć pozostałe rosnące konopie. W miejscu zamieszkania zatrzymanego, na strychu policjanci znaleźli poporcjowaną w woreczki strunowe i przygotowaną do sprzedaży marihuanę oraz suszone i przetwarzane krzaki konopi. Wszystko wskazuje na to, że ta marihuana pochodziła z innej plantacji, gdzie wcześniej zebrano już plony.

Łącznie w trakcie wykonywanych czynności podczas likwidacji plantacji oraz na strychu policjanci CBŚP z Opola zabezpieczyli ponad 90 kilogramów marihuany oraz rosnące jeszcze na plantacji krzewy konopi.

W Prokuraturze Okręgowej w Opolu podejrzany usłyszał zarzuty prowadzenia dwóch plantacji konopi oraz wytworzenia znacznej ilości środków odurzających w postaci marihuany, za co grozić mu może kara do 15 lat więzienia. Sąd na wniosek Prokuratury Okręgowej w Opolu tymczasowo aresztował zatrzymanego na okres trzech miesięcy.

W minionym tygodniu wspólne działania przeprowadzili także policjanci CBŚP z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim z Wydziału w Zielonej Górze z funkcjonariuszami Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Tuplicach i policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Ci funkcjonariusze zlikwidowali plantację konopi, która znajdowała się w pomieszczeniu gospodarczym na terenie powiatu zielonogórskiego.

W chwili wejścia mundurowych na posesję w przygotowanym w specjalistyczny sprzęt pomieszczeniu rosło 188 krzewów konopi. Na terenie wynajętej posesji zatrzymano mężczyznę podejrzanego o nielegalną uprawę. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Świebodzinie, na wniosek której sąd podjął decyzję o trzymiesięcznym areszcie. Zatrzymanemu grozić może kara do 8 lat pozbawienia wolności.

22 kilogramy marihuany ( fot. policja)

W ciągu tygodnia zabezpieczono ponad 160 kg narkotyków o wartości 4 milionów złotych

Na początku zeszłego tygodnia funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach oraz mundurowi z Komendy Powiatowej w Busku-Zdroju w ramach własnych ustaleń, w jednym z budynków gospodarczych w gminie Busko-Zdrój zabezpieczyli ponad 22 kilogramy marihuany. W tej sprawie zatrzymany został 46-latek podejrzany o produkcję tego suszu. W toku dalszych ustaleń zatrzymano jeszcze dwóch mężczyzn i zabezpieczono 140 kg narkotyków. Mężczyznom grozi nawet do 15 lat więzienia.

We wtorek w jednej z miejscowości w powiecie buskim funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zabezpieczyli znaczną ilość marihuany gotowej już do dystrybucji. Poza samym suszem odkryli również narzędzia służące do wytwarzania i obróbki narkotyków. Dzięki skrupulatnej pracy mundurowych z komendy wojewódzkiej oraz policjantów z Buska-Zdroju w czwartek na terenie gminy Gnojno zatrzymano 46-letniego właściciela zabezpieczonej marihuany. Mężczyzna ten dużo czasu spędzał w miejscu produkcji narkotyków, miał bowiem przygotowany w budynku namiot dzięki czemu mógł tam nocować a procederem tym zajmować się o dowolnej porze.

Podczas zatrzymania 46-latek przebywał w towarzystwie konkubiny, która podczas czynności naruszyła nietykalność cielesną i znieważyła funkcjonariuszy.

Właściciel zabezpieczonych narkotyków i jego 42-letnia partnerka zostali zatrzymani. Kobieta odpowie za znieważenie policjantów.

Dzięki dociekliwości i skrupulatności funkcjonariuszy już następnego dnia (w piątek) zatrzymano 30-latka i 29-latka – mieszkańców Kielc powiązanych ze sprawą. W toku kolejnych ustaleń mundurowi dotarli w powiecie buskim do następnej „porcji” narkotyków, których obróbką zajmowali się zatrzymani. Zabezpieczono 140kg wyciętych i częściowo zasuszonych konopii innych niż włókniste. Praca policjantów w tym przypadku sprawiła, że te narkotyki, których wartość ocenia się na 4 miliony złotych nie trafi na rynek. Jest to największa do tej pory zabezpieczona ilość narkotyków w naszym województwie, a tym samym jedna z większych w kraju.

Mężczyznom za proceder wytwarzania środków odurzających grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się uprawą i wytwarzaniem środków odurzających

Prokuratura Okręgowa w Krakowie prowadzi postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się uprawą i wytwarzaniem środków odurzających oraz nabywaniem, obrotem środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi.

W toku śledztwa prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Krakowie ustalili, że grupa działała w okresie od października 2017 roku do maja 2018 roku na terenie Libiąża, Chrzanowa i innych miejscowości na terenie kraju. Członkowie grupy uprawiali, przechowywali i uczestniczyli w obrocie znaczną ilością środków odurzających w postaci ziela konopi innych niż włókniste (marihuaną), substancji psychotropowej (extasy –MDMA) jak również amfetaminą i kokainą.

Na polecenie prokuratora Prokuratury Okręgowej w Krakowie zatrzymano i przedstawiono zarzuty jedenastu mężczyznom podejrzanym o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. Ponadto zarzuty przedstawiono również pięciu sprawcom przebywającym już w aresztach śledczych. Zatrzymani są podejrzani o uprawianie, przechowywanie i uczestniczenie w obrocie znaczną ilością środków odurzających w postaci ziela konopi innych niż włókniste (marihuaną), substancji psychotropowej (extasy –MDMA) w ilości ponad 300 tabletek, nieustaloną ilością substancji psychotropowych w postaci kokainy i co najmniej 300 gram amfetaminy.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania i realna obawę matactwa wystąpił wobec 9 podejrzanych do Sądu z wnioskami o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec 3 podejrzanych prokurator zastosował środki w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.
(KWP, PK)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button