ŚWIAT

Oficjalnie. Szwecja w NATO

We are NATO

Szwecja została najnowszym członkiem NATO w czwartek (7 marca 2024 r.) po złożeniu dokumentu przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego rządowi Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie.

Wraz z przystąpieniem Szwecji do NATO zaliczają się obecnie 32 kraje.


Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział: „To historyczny dzień. Szwecja zajmie teraz należne jej miejsce przy stole NATO z równym głosem w kształtowaniu polityki i decyzji NATO. Po ponad 200 latach braku sojuszu, Szwecja cieszy się obecnie ochroną przyznaną na mocy Artykułu 5., co stanowi ostateczną gwarancję wolności i bezpieczeństwa sojuszników. Szwecja niesie ze sobą zdolne siły zbrojne i najwyższej klasy przemysł obronny. Przystąpienie Szwecji czyni NATO silniejszym, Szwecję bezpieczniejszą, a cały Sojusz bezpieczniejszym. Dzisiejsze przystąpienie pokazuje, że drzwi do NATO pozostają otwarte i że każdy naród ma prawo wybrać własną drogę”.


Flaga Szwecji zostanie podniesiona wraz z flagami pozostałych 31 sojuszników podczas ceremonii w siedzibie NATO w Brukseli w poniedziałek (11 marca 2024 r.), a jednocześnie przed dowództwem NATO w Europie i Ameryce Północnej.

Oświadczenie prezydenta Joe Bidena witające Szwecję w NATO

„Dziś mam zaszczyt powitać Szwecję jako 32. sojusznika NATO.

75 lat temu – kiedy Stany Zjednoczone i 11 innych narodów zebrały się, aby utworzyć Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego – prezydent Truman powiedział, że Sojusz „stworzy tarczę przed agresją i strachem przed agresją”. Dziś ta tarcza – i bezpieczeństwo transatlantyckie – jest silniejsza niż kiedykolwiek dzięki formalnemu przystąpieniu Szwecji do NATO.

Kiedy Putin rozpoczął swoją brutalną wojnę agresywną przeciwko narodowi Ukrainy, sądził, że może osłabić Europę i podzielić NATO. Zamiast tego w maju 2022 r. Szwecja i Finlandia – dwaj nasi bliscy partnerzy posiadający dwie wysoce zdolne siły zbrojne – podjęli historyczną decyzję o ubieganiu się o pełne członkostwo w NATO. Członkowie Sojuszu ratyfikowali członkostwo Finlandii w zeszłym roku przed naszym historycznym szczytem w Wilnie. A dzięki dzisiejszemu dołączeniu Szwecji NATO jest bardziej zjednoczone, zdeterminowane i dynamiczne niż kiedykolwiek wcześniej – obecnie liczy 32 państwa.


Dziś po raz kolejny potwierdzamy, że nasze wspólne wartości demokratyczne – i nasza chęć stanięcia w ich obronie – czynią NATO największym sojuszem wojskowym w historii świata. To właśnie przyciąga narody do naszej sprawy. To właśnie stanowi podstawę naszej jedności. Razem z naszym najnowszym sojusznikiem, Szwecją, NATO będzie nadal opowiadać się za wolnością i demokracją dla przyszłych pokoleń. Nie mogę się doczekać, aby gościć wszystkich 32 członków Sojuszu na szczycie NATO z okazji 75. rocznicy NATO tego lata w Waszyngtonie.”

„To już oficjalnie! Szwecja 32. członkiem NATO. Protokół o przystąpieniu Szwecji do Sojuszu wszedł w życie. To znaczące wzmocnienie wspólnych zdolności obronnych na północnej flance. Jeszcze raz: wielkie gratulacje! #StrongerTogether” – napisał szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz na portalu X.

Oświadczenie polskiego MSZ

„Polska wita Szwecję w gronie państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest to ważne wydarzenie wzmacniające jedność wspólnoty euroatlantyckiej.


Akcesja Szwecji ma istotne znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa Polski, regionu Morza Bałtyckiego oraz całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przyczyni się do dalszego wzmocnienia kolektywnej zdolności do odstraszania i obrony NATO w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Rosji.


Przystąpienie Szwecji oraz wcześniej Finlandii do NATO potwierdza, że każde państwo ma suwerenne prawo do wyboru własnych sojuszy. Decyzje o przystąpieniu do NATO są podejmowane wyłącznie przez członków Sojuszu i państwa aspirujące do członkostwa.

Polityka „otwartych drzwi” NATO pozostaje istotnym czynnikiem budowania stabilności i bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego i powinna być kontynuowana. Najlepszym tego przykładem jest Polska, która 25 lat po wstąpieniu do Sojuszu jest ważnym elementem obrony wschodniej flanki w Europie. Jesteśmy przekonani, że współpraca ze Szwecją w ramach NATO i Unii Europejskiej przyczyni się do dalszego wzmocnienia naszego wspólnego bezpieczeństwa.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button