Dość nietypowo, bo w drugim dniu trwania festiwalu, oficjalnego otwarcia w Kinie Kijów dokonał I zastępca prezydenta Krakowa – Andrzej Kulig.
Krzysztof Gierat przedstawił składy jury każdego z konkursów, a na pierwszą projekcję wybrano najnowszy film dokumentalny Margreth Olin – “Pieśni ziemi”.
Reżyserka przed trzydziestu laty opuściła rodzinny dom. Dziś odwiedza z kamerą górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając śladami swych rodziców i przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Po projekcji opowiadała o filmie i odpowiadała na pytania publiczności.
Krakowski Festiwal Filmowy to najważniejsze w Polsce święto kina dokumentalnego, krótkometrażowego i animowanego. To przestrzeń, gdzie wybitni i uznani filmowcy całego świata spotykają się z debiutantami, a publiczność staje oko w oko z twórcami i bohaterami filmów. To festiwal uroczystych premier i trampolina do międzynarodowej kariery, ale przede wszystkim miejsce spotkań tych, którzy kochają kino – w kameralnych salach legendarnych krakowskich kin studyjnych i w wirtualnym świecie seansów online. Serce dokumentu i krótkiego metrażu bije w Krakowie!
W tym roku w programie znajdzie się ponad 190 filmów z całego świata, w tym ponad 100 premier światowych i polskich, a festiwal odbędzie się w kinach (od 28 maja do 4 czerwca) i w Internecie na platformie KFF VOD (od 2-18 czerwca)! Filmy zostaną zaprezentowane w 4 konkursach: 3 międzynarodowych (dokumentalny, krótkometrażowy i DocFilmMusic), w konkursie polskim oraz w licznych cyklach pozakonkursowych i pokazach specjalnych.
Każdy może zostać Insiderem, jak głosi tegoroczna identyfikacja wizualna Festiwalu. Poprzez filmy przyjrzymy się z bliska fascynującym sytuacjom i poznamy nieznane fakty z historii, odwiedzimy odległe miejsca i zajrzymy w niedostępne rejony, ale przede wszystkim staniemy oko w oko z niezwykłymi bohaterami i staniemy się świadkami ich niesamowitych losów. W centrum filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest człowiek i jego własna opowieść.
Gościem specjalnym tegorocznej edycji jest kinematografia hiszpańska. W ramach cyklu Fokus na Hiszpanię zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne z Hiszpanii oraz program dla dzieci i młodzieży. Cykl otworzy najnowszy i zarazem ostatni film zmarłego w lutym tego roku – Carlosa Saury: dokument “Ściany mogą mówić”. Przedstawiciele branży filmowej Hiszpanii i Polski podczas festiwalowych spotkań będą mieli okazję nawiązać kontakty w zakresie koprodukcji.
Znamy już także tegorocznego laureata nagrody Smok Smoków za wybitny wkład w rozwój światowego filmu animowanego. W tym roku odbierze ją Michael Dudok de Wit, laureat Oscara i wielu innych prestiżowych nagród na światowych festiwalach, autor m.in. “Czerwonego żółwia” – pięknej baśni dla dorosłych i słynnej animacji „Ojciec i córka”. Michael Dudok de Wit będzie osobiście obecny w Krakowie. Ceremonii wręczenia nagrody, tradycyjnie będzie towarzyszyła retrospektywa twórczości laureata oraz master class otwarty dla filmowców oraz wszystkich miłośników animacji. Partnerem programu jest Ambasada Królestwa Niderlandów.
(Artur Rakowski)