GORZÓW WIELKOPOLSKIKATOWICEKRAKÓWOPOLEPOZNAŃSZCZECINWROCŁAWZIELONA GÓRA

Odra. Sytuacja powodziowa w Polsce. Drogi, kolej

Ważne sprawy

Przestawiamy informacje nt. sytuacji powodziowej w Polsce.

Woda w Odrze zaczyna opadać. Głogów po fali kulminacyjnej (23 września)

Za nami największy poziom głogowskiej rzeki od lat. Woda w Odrze wczoraj osiągnęła 690 cm, ale dziś już opada i rano doszła do 675 cm.

Fala kulminacyjna przeszła przez Głogów. Największa woda w Odrze dotarła do miasta w niedzielne popołudnie i przepływała przez miasto przez całą noc. Dziś woda zaczęła już opadać, a przed godz. 7.50 wynosiła 675 centymetrów (największy poziom w niedzielę wynosił w szczycie 690 cm). W kolejnych dniach woda powoli, lecz stopniowo ma dalej opadać.

– Na szczęście Odra została w korycie. Największe problemy sprawiła cofka na Czarnej. Wciąż stale monitorujemy rzekę oraz wał przy Odrze. Są tam służby gotowe do reakcji w każdym momencie – mówi prezydent Rafael Rokaszewicz.

Według prognoz IMGW do jutra woda ma spaść do poziomu 661 cm. Aktualne raporty co do stanu rzeki znajdziecie na stronie Hydro IMGW.

Sytuacja w województwie zachodniopomorskim

23 września 2024

Poziom Odry od wczoraj wzrósł o 23 cm w Bielinku, gdzie do stanu ostrzegawczego brakuje 56 cm oraz o 11 cm w Gozdowicach – tu do stanu ostrzegawczego brakuje 24 cm. W pozostałych miejscach na Odrze i Zalewie Szczecińskim nie zmienił się.

  • Obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne związane ze spodziewanym między 24 a 27 września wzrostem poziomu wody w Odrze powyżej stanu alarmowego. 
  • W niedzielę w Gryfinie, Piasku, Gozdowicach, Starym Kostrzynku i Starej Rudnicy umacniano wały workami z piaskiem. Dodatkowo w Piasku montowano korki pneumatyczne w studniach na wale przeciwpowodziowym. 
  • Na dzisiaj zaplanowano układanie worków z piaskiem w Gryfinie, przy ul. Czechosłowackiej oraz w  Żabnicy i Bielinku, a także wypompowywanie wody ze studzienek przy wale przeciwpowodziowym w Piasku.
  • Cały czas obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek. 
  • 22 września wprowadzono zakaz lotów dla bezzałogowych statków powietrznych nad korytem Odry. Zakaz dotyczy również paralotni, szybowców oraz latawców.
  • Od dziś decyzją dyrektora Wody Polskie RZGW Szczecin zamknięta jest żegluga na wszystkich drogach wodnych. 
  • W środę do Połczyna Zdroju przyjedzie 60 uczniów z Zespołu Szkół we Wleniu w województwie dolnośląskim. Dzieci będą przebywać w Domu Wczasów Dziecięcych, gdzie mają zapewnioną naukę, pełne wyżywienie, opiekę i dodatkowe atrakcje. Pobyt sfinansował marszałek województwa zachodniopomorskiego.

22 września 2024

Stopniowo wzrasta poziom wody w Odrze w Bielinku, gdzie do stanu ostrzegawczego brakuje 79 cm oraz w Gozdowicach, tu do stanu ostrzegawczego brakuje 35 cm. Na pozostałych wodowskazach sytuacja od wczoraj nie zmieniła się.

  • Trwa umacnianie i monitorowanie wałów oraz uzupełnianie powstałych ubytków. Do działań zaangażowanych jest 600 żołnierzy WOT. W razie potrzeby do pomocy może być skierowanych kolejnych 2500 żołnierzy wojsk operacyjnych.
  • W Gryfinie na ul. Targowej i ul. Czechosłowackiej strażacy OSP i żołnierze przygotowują worki z piaskiem i budują obwałowania. W miejscowości Piasek strażacy OSP zajmują się zabezpieczeniem klap zwrotnych na wałach.
  • Prognozowany scenariusz powodziowy dla granicznego odcinka Odry położonego poniżej ujścia Warty wskazuje, że podtopieniu mogą ulec pojedyncze zabudowania w miejscowościach: Kaleńsko, Stary Błeszyn, Stare Łysogórki, Siekierki, Stara Rudnica, Stary Kostrzynek.
  • W poniedziałek 23 września decyzją dyrektora RZGW Wody Polskie w Szczecinie zostanie zamknięta żegluga na wszystkich drogach wodnych. Właściciele wszystkich jednostek pływających – stacjonujących na Odrze – powinni odholować je w bezpieczne miejsce lub wyciągnąć na brzeg. Teren prowadzenia działalności należy zabezpieczyć zgodnie z umownymi zapisami o zagrożeniu powodziowym.

Stany lubuskich rzek są monitorowane na bieżąco

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o sytuacji hydrologicznej w Polsce, w tym w województwie lubuskim.

AKTUALIZACJA 23.09. PO GODZINIE 15:00

Przekroczenie stanów alarmowych wód występuje w 8 punktach pomiarowych:

  • Cigacice, rzeka Odra: 619 cm, stan alarmowy 400 cm, tendencja rosnąca;
  • Nietków, rzeka Odra: 612 cm, stan alarmowy 400 cm, tendencja rosnąca;
  • Nowa Sól, rzeka Odra: 647 cm, stan alarmowy 450 cm, tendencja bez zmian;
  • Połęcko, rzeka Odra: 445 cm, stan alarmowy 350 cm, tendencja rosnąca;
  • Słubice, rzeka Odra: 410 cm, stan alarmowy 410 cm, tendencja malejąca;
  • Stary Raduszec, rzeka Bóbr: 593 cm, stan alarmowy 500 cm, tendencja rosnąca;
  • Szprotawa, rzeka Bóbr: 261 cm, stan alarmowy 250 cm, tendencja malejąca;
  • Żagań, rzeka Bóbr: 411 cm, stan alarmowy 400 cm, tendencja malejąca.

AKTUALIZACJA 23.09. PO GODZINIE 12:00

Informacja od Zarządu Dróg Wojewódzkich: zamknięta została droga wojewódzka nr 278 od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 276 do miejscowości Będów.

 

Sytuacja na drogach

Zgodnie z informacją przekazaną przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka żadne nowe zdarzenia i utrudnienia w transporcie drogowym nie wystąpiły. Wciąż zablokowane są trzy odcinki dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA oraz jeden most.

W województwie opolskim, z powodu zniszczeń i wysokiego stanu wód, zablokowane są odcinki:

  • DK40 w Głuchołazach, gdzie most tymczasowy i konstrukcja nowego mostu zostały porwane przez nurt rzeki,
  • DK45 w Krapkowicach z powodu podmycia i uszkodzenia jezdni,
  • DK94 w pobliżu Skorogoszczy.

W województwie dolnośląskim zablokowany jest odcinek drogi krajowej nr 36 w Ścinawie, gdzie został zamknięty most z powodu wysokiego stanu wody.

Pomimo trudnych warunków na drodze krajowej nr 46 w Kamienicy oraz Malerzowicach Wielkich (woj. opolskie) ruch jest utrzymany, lecz odbywa się wahadłowo. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku drogi krajowej nr 27 w Nowogrodzie Bobrzańskim (woj. lubuskie).

W Głuchołazach elemety zniszczonego mostu tymczasowego zostały wyciągnięte z rzeki. Trwa oczyszczanie koryta oraz przygotowania do budowy przyczółków w celu zamontowania tymczasowej przeprawy przez Białą Głuchołaską.

Sytuacja na kolei

Obecnie ruch pociągów jest wstrzymany na dwóch odcinkach linii kolejowych: Kłodzko Główne – Kłodzko Miasto oraz Głogów – Krzepów. Wciąż nieprzejezdne są przejścia graniczne z Czechami, w tym Chałupki – Bohumin, Głuchołazy oraz Cieszyn. Częściowo przywrócono ruch pasażerski na przejściu Zebrzydowice – Petrovice.

Do tej pory przywrócono ruch na 27 odcinkach linii kolejowych. Odwołano 112 pociągów na części trasy i 8 pociągów na całej trasie.

Rano  zamknięto zalaną linię kolejową w Głogowie. Pociągi PKP Intercity zostały skierowane na trasę objazdową przez Leszno, natomiast dla przewoźników regionalnych została uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. W dalszym ciągu wyłączony z użytkowania jest dworzec Kłodzko Główne.

Pociągi PKP Intercity nie kursują na liniach: Kędzierzyn-Koźle – Jelenia Góra, Jelenia Góra – Szklarska Poręba, Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice oraz Chałupki-Bohumin – przejście graniczne. Ograniczony ruch utrzymuje się na trasie Wrocław – Jelenia Góra, a na odcinku Wrocław – Zielona Góra ruch jest wstrzymany. Skrócono trasy 5 pociągów krajowych PKP Intercity, zawieszono 4 międzynarodowe, a trasy 24 skrócono.

W dniach 22-23.09.2024 pociągi PKP Intercity zostaną skierowane drogą okrężną przez Poznań Główny – Rawicz z pominięciem stacji: Brzeg Dolny, Wołów, Ścinawa, Nowa Sól, Bytom Odrzański, Głogów, Lubin, Legnica. Na pomijanym odcinku dla wybranych pociągów została zorganizowana zastępcza komunikacja autobusowa. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów IC w pociągach KD oraz PR na odcinku Rzepin – Wrocław Główny. Przywrócony został ruch pociągów na odcinku Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna.

Sytuacja hydrologiczna i stan infrastruktury przeciwpowodziowej

W Brzegu Dolnym poziom wody na godz. 15:10 wynosił 876 cm, w Głogowie 684 cm, a w Nowej Soli 623 cm. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, w poniedziałek rano poziom wód powinien osiągnąć maksimum w Nowej Soli, a w Nietkowie – we wtorek po południu.

Poldery Buków i Racibórz Dolny powoli się opróżniają, zachowując rezerwę powodziową i nie stwarzając zagrożenia. Wody Polskie uzgodniły z Tauronem stopniowe spuszczanie wody ze zbiornika Lubachów, położonego przed Mietkowem. W zbiorniku Nysa Otmuchów ograniczono odpływ. We Wrocławiu działają obecnie trzy poldery, a sytuacja jest stale monitorowana.

W miejscowościach, przez które przechodzi fala wezbraniowa, nie odnotowano stanów niebezpiecznych, choć w Nowej Soli obserwuje się wzrost poziomu wód. Tamtejsze wały są zagrożone przesiąkami, jednak służby odpowiednio je zabezpieczają. W Żukowicach wał przeciwpowodziowy został podwyższony o około pół metra workami z piaskiem, co pozwoliło odpowiednio zabezpieczyć teren.

Prezes PGW Wody Polskie Joanna Kopczyńska zaapelowała do władz lokalnych, aby nie wpadały w panikę i nie próbowały rozszczelniać wałów w nadziei, że skierują wodę w inne miejsca. Takie działania są niebezpieczne i mogą doprowadzić do tragedii.

Informacje bieżące zebrane przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministra Klimatu i Środowiska, stan na godz. 17:00, 22 września 2024 r.

SYSTEM ELEKTROENERGETYCZNY

Krajowy System Energetyczny pracuje bez zakłóceń. Liczba odbiorców pozbawionych dostaw energii elektrycznej w województwach objętych powodzią zmniejszyła się o ponad połowę w porównaniu do piątku, 20 września 2024 r. stan na godz. 20:00.

Zgodnie z informacjami pozyskanymi od operatorów 3123 odbiorców pozostaje nadal bez prądu:

  • województwo dolnośląskie – 2148 odbiorców
  • województwo opolskie – 866 odbiorców
  • województwo śląskie – 60 odbiorców
  • województwo małopolskie – 0 odbiorców
  • województwo lubuskie – 42 odbiorców
  • województwo wielkopolskie – 7 odbiorców

SYTUACJA HYDROGEOLOGICZNA

Państwowa Służba Geologiczna PIG -PIB wprowadziła stan zagrożenia hydrogeologicznego na okres 17 – 30 września 2024 r. dla województw: dolnośląskiego, opolskiego oraz południowych części województw lubuskiego i wielkopolskiego w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia hydrologicznego, mogącego wywołać podtopienia lub degradację jakości wód podziemnych.

INFRASTRUKTURA ŚRODOWISKOWA

W województwie dolnośląskim zalanych jest 11 oczyszczalni ścieków i 7 stacji paliw.

W województwie opolskim zalanych jest 9 oczyszczalni ścieków i 1 stacja paliw.

W województwie śląskim nie działa 27 przepompowni ścieków.

LASY PAŃSTWOWE

Teren starej siedziby Nadleśnictwa Krosno (RDLP Zielona Góra) udostępniony został dla mieszkańców Osiecznicy jako parking dla samochodów i innych pojazdów. Udostępnione zostały także dwa garaże jako miejsca na składowanie np. materiałów spożywczych. Mieszkańcy zostali również poinformowani podczas zebrania wiejskiego, że Nadleśnictwo dysponuje agregatem prądotwórczym i możliwe będzie naładowanie telefonów, laptopów, itp. sprzętu, w razie gdyby w miejscowości nie było prądu.

W nadleśnictwach, przez które przeszła powódź nadal trwają prace przy usuwaniu skutków powodzi.

W RDLP Zielona Góra oszacowano, że podtopienia drzewostanów występują na łącznej pow. ok. 2500 ha, w tym także na terenach leśnych wyłączonych z użytkowania (m. in. ekosystemy referencyjne).

KARKONOSKI PARK NARODOWY

Wszystkie szlaki są otwarte dla turystyki. W wyniku kontroli terenowych zidentyfikowano szereg uszkodzeń na grodzeniach, które były wynikiem silnego wiatru, nie wpływa to jednak na ciągłość funkcjonowania Karkonoskiego Parku Narodowego.

Szlaki, na których występowały podtopienia zostały uprzątnięte częściowo z gałęzi, kłód drewna materiału osadowego/rumoszu, kamieni niesionych przez wezbrane potoki.

W parku narodowym nadal trwają prace przy usuwaniu skutków powodzi. Kontrole szlaków są kontynuowane w trybie operacyjnym, tworzona jest dokumentacja zdjęciowa oraz szacowane są szkody w ujęciu ilościowym i finansowym. 

POZOSTAŁE PARKI NARODOWE

PN Gór Stołowych – nadal zablokowane zostały fragmenty szlaków turystycznych na terenie parku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód.

Babiogórski PN – brak zagrożeń.

Gorczański PN – brak zagrożeń.

Tatrzański PN – brak zagrożeń.

Pieniński PN – wszystkie szlaki turystyczne na terenie Pienińskiego Parku Narodowego są otwarte.

Ojcowski PN – brak zagrożeń.

PN „Ujście Warty” – monitoring poziomu wody na terenie parku.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button