RÓŻNOŚCI

Oddaj głos na Drzewo Roku 2024. Ostatnia szansa

Plebiscyt

Zbliżamy się do ostatniego, decydującego tygodnia głosowania w konkursie Klubu Gaja o tytuł Drzewa Roku 2024.

W plebiscycie internautów bierze udział 16. najciekawszych drzew z całej Polski, wybranych przez jury z ponad 40 zgłoszeń, które napłynęły na konkurs. To drzewa szczególnie doceniane i lubiane przez społeczności lokalne, a także ważne elementy naszego dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego.Od poniedziałku 24 czerwca do końca głosowania (30 czerwca) wyniki zostaną utajnione, także nie będziemy mogli zobaczyć, ile głosów mają poszczególne drzewa. Zwycięzcę ogłosimy już 1 lipca o godzinie 12.00. W 2025 roku weźmie on udział w konkursie europejskim Tree of the Year. Zachęcamy do poznawania ciekawych polskich drzew i głosowania na www.drzeworoku.pl

Tegoroczny konkurs Drzewo Roku cieszy się dużym zainteresowaniem internautów, którzy oddali już ponad 25 tysięcy głosów na swoje ulubione drzewa. Zwycięzcą zostanie ten okaz, który zdobędzie największą liczbą naszych głosów. W plebiscycie bierze udział 16. drzew z całej Polski zakwalifikowanych do finału przez jury konkursowe. Wśród nich królują wiekowe dęby i buki, a także sosna rumelijska, kasztanowiec, platan, jesion i grusza. Te niezwykłe okazy są świadkami historii i centrum życia społecznego. Owiane legendą, uratowane przed wycinką, symbole marzeń o „mieście ogrodzie”, dające odpoczynek i nakłaniające do refleksji, drzewa będące ważną częścią życia rodzinnego, z którymi łączy nas niezwykła osobista więź. 

W chwili obecnej na prowadzeniu z ponad 6 tysiącami głosów znajdują się dwa drzewa z woj. dolnośląskiego. 300-letni buk purpurowy Serce Wzgórz Dalkowskich rosnący w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu w Dalkowie w gm. Gaworzyce  jest centrum życia mikroregionu – odbywają się tu różnorodne wydarzenia, a także cykliczne warsztaty z hortiterapii i sylwoterapii. Z kolei Platan Miłości w Targoszynie w gm. Mściwojów według legendy został posadzony na znak miłości Anny, córki kowala z Targoszyna i Caspara, syna sadowników z Niedaszowa, który podarował dziewczynie sadzonkę drzewa zamiast pierścionka zaręczynowego.

Tuż za nimi plasuje się Dąb Robert z Warszawy z ponad 4 tysiącami głosów – 350 letni senior, jedyny pomnikiem przyrody we wschodniej Białołęce i świeżo upieczony zdobywca tytułu „Warszawskiego Drzewa Roku 2023”.

Kolejne drzewa znajdujące się obecnie w czołówce konkursu to ponad 200-letni, najstarszy kasztanowiec w Bydgoszczy z blisko 3 tysiącami głosów. Za nim z blisko 2 tysiącami głosów znajduje się Dąb Janusz w Łasku, nazwany na cześć założyciela miasta ogrodu Kolumna, Janusza Szweycera i Buk Victoria w Rybniku, którego dwa zrośnięte pnie układają się literę V, symbolizującą Victorię – zwycięstwo.

Pozostali finaliści konkursu to:

  1. Bursztynowa Dama w Sosnowcu (woj. śląskie) – sosna rumelijska, będąca endemitem flory bałkańskiej rośnie w Parku Dietla w Sosnowcu i jest uznawana za jedno z najpiękniejszych drzew w mieście. Od sosny wywodzi się także nazwa przemysłowego miasta
  2. Dąb Franio w Krośnie (woj. podkarpackie) – jest jedynym pomnikiem przyrody w dzielnicy Krosna-Krościenku Niżnym i strażnikiem historii człowieka, który dał mu życie.  Franciszek Moskal, ponad 100 lat temu posadził to drzewo przy swoim rodzinnym domu. W roku 1920, mając zaledwie 17lat jako żołnierz poległ w wojnie polsko–rosyjskiej.
  3. Dąb Henryk w Wesółce (gm. Twardogóra, woj. dolnośląskie) – to majestatyczne, 350-letnie drzewo od najmłodszych lat towarzyszy Jakubowi, który zgłosił je do konkursu. Jest jego Drzewem Roku.
  4. Dąb Dworski w Skrzyszowie (Ostrów, woj. podkarpackie) – 390-letni okaz majestatycznie króluje nad XVI wiecznym dworem obronnym i otaczającym go ogrodem. W czasie grabieży w 1917 roku dwór mieszkalny został zburzony, a otaczający go park wycięty. Oszczędzony został tylko dąb ze względu na poskręcane konary, które nie nadawały się do przeróbki.
  5. Grusza w Laskach (gm. Siemkowice, woj. łódzkie) – ponad 80-letnia grusza została posadzone przez prapradziadka Jakuba, zaraz po wybudowaniu domu. Miała dawać szczęście, okazywać cień i ochronę budynku przed wiatrami. Dawała również pyszne owoce. Takiej odmiany gruszy w czasach dzisiejszych już nigdzie nie ma. Do dziś przetrwała rodzinna tradycja robienia gruszek w syropie i suszonych.
  6. Dąb Pokoju w Baniach (gm. Banie, woj. zachodniopomorskie) – ponad 150 -letni dąb szypułkowy ulokowany jest w „sercu” Bań i cieszy się wyjątkowym szacunkiem mieszkańców. Dookoła otoczony jest ławeczkami, skąd można poobserwować centrum miejscowości.
  7. Dąb Napoleona w Żylinach (gm. Suwałki, woj. podlaskie) – „murowany” dąb szypułkowy (prawdopodobnie najstarsze drzewo na Suwalszczyźnie), lata temu ledwo przeżył pożar, który wypalił wnękę w jego pniu. Okoliczni mieszkańcy wspólnymi siłami zamurowali wnękę, używając do tego wg. przekazów 250 cegieł, 4 wozów żwiru i 2 wozów kamieni. I choć korona nieuszkodzonego płomieniami dębu byłaby zapewne dzisiaj okazalsza, to wysiłek bohaterów przyniósł zamierzony skutek – drzewo żyje.
  8. Dąb Kubica w Grodzisku Wielkopolskim (woj. wielkopolskie) – to okazałe drzewo rośnie zaledwie 5,5 m od toru kolejowego. To właśnie z tego powodu dąb został przeznaczony do wycinki prze PKP, co spotkało się z negatywnym odbiorem mieszkańców, którzy podjęli walkę o uratowanie drzewa. Dzięki determinacji Grodziszczan i kroków podjętych przez włodarzy miasta, dąb uzyskał status pomnika przyrody.
  9. Jesion Bolko w Dusznikach Zdrój (woj. dolnośląskie) – jest powszechnie znanym drzewem, umieszczanym na niemal każdej mapie turystycznej. Rośnie przy schronisku górskim PTTK „Pod Muflonem”, gdzie spotykają się trzy szlaki turystyczne. Należy do tzw. „zapomnianych pomników przyrody”, które w przeszłości były objęte ochroną, ale wskutek zawirowań prawnych zniknęły z oficjalnych list.
  10. Dąb Centawiański (Centawa, gm. Jemielnica, woj. opolskie) – 350-letni okaz rośnie w centrum wsi, w otoczeniu kościoła, przedszkola, świetlicy wiejskiej i placu zabaw. Miejsce to zyskało nazwę Skweru Dębowego, stając się wizytówką miejscowości. Mieszańcy chętnie tu przychodzą. Latem dąb ocienia swymi konarami przebywające tu osoby.

Zagłosuj na Drzewo Roku 2024 >>>

Celem konkursu Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy zachować dla przyszłych pokoleń. 

Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić, chronić i opiekować się nimi.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button