Posiedzenie Rady Ministrów rozpoczęło się raportem dotyczącym usuwania skutków powodzi.
Omówiono w nim zarówno postępy w odbudowie, wsparcie udzielane poszkodowanym, jak i badanie spraw związanych z nieprawidłowościami podczas powodzi. Premier podkreślił, że rząd w tej sprawie musi być zjednoczony i wzajemnie wspierać się.
Skuteczna pomoc i szybkie działania
Choć sytuacja powodziowa jest już pod kontrolą, rząd nie przestaje monitorować terenów dotkniętych żywiołem. Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę w sprawie koordynacji działań związanych z wystąpieniem powodzi we wrześniu 2024 roku, co pozwoli ministrowi Marcinowi Kierwińskiemu skuteczniej koordynować działanie związane z usuwaniem skutków powodzi, czyli przede wszystkim kierowanie pieniędzy tak, żeby trafiały w sposób optymalny i uzgodniony z miejscowymi środowiskami.
Rolą Ministra Kierwińskiego jest koordynowanie, ułatwianie nam jako zespołowi tej pracy. To jest zobowiązanie rządu jako całości, a nie poszczególnych resortów
– tłumaczył Prezes Rady Ministrów.
Na wtorkowym posiedzeniu premier zapowiedział powołanie specjalnego zespołu, który będzie organem pomocniczym wspierającym Ministra ds. koordynacji działań związanych z odbudową po powodzi.
Wsparcie finansowe dla poszkodowanych
Do tej pory wojewodowie wypłacili już około 200 milionów złotych zasiłków pomocowych dla osób poszkodowanych przez powódź.
Nie ma w tym zakresie żadnych zatorów. Do wypłaty czeka kolejne 13 milionów złotych. Myślę, że to jest kwestia dzisiaj, najpóźniej jutro, jak te pieniądze trafią do poszkodowanych
– zaznaczył Marcin Kierwiński.
Na tereny dotknięte powodzią Ministerstwo Rozwoju i Technologii oddelegowało 120 pracowników Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, którzy przyspieszą proces wyceny i przyznania mieszkańcom wsparcia w kwocie 100-200 tys. zł.
Odbudowa infrastruktury sportowej i szkolnej
Jednym z priorytetów rządu jest szybka odbudowa infrastruktury, w tym placówek oświatowych i sportowych. Samorządowcy za pomocą specjalnej aplikacji mogą zgłaszać straty w obiektach użyteczności publicznej co pomoże oszacować plan odbudowy z wykorzystaniem środków unijnych.
Dzięki środkom przygotowanym przez Ministra Sławomira Nitrasa, rozpoczęliśmy program odbudowy infrastruktury sportowej i turystycznej na kwotę 400 milionów złotych. Po mojej wizycie na terenach zalanych wiem, że bardzo istotnym problemem jest kwestia szybkiego odtworzenia i przywrócenia normalnego funkcjonowania infrastrukturalnego szkół
– podkreślił M. Kierwiński.
W wyniku zalania ucierpiały między innymi szkolne kotłownie. W perspektywie czasu jesienno-zimowego ich remont i odbudowa są priorytetem, by móc w komfortowych warunkach prowadzić lekcje.
Sprawy związane z powodzią pod lupą prokuratury
W trakcie posiedzenia Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował o zaangażowaniu prokuratury w badanie nieprawidłowości związanych z powodzią.
Prokuratura intensywnie współpracuje z ekspertami z Politechniki Wrocławskiej, by wyjaśnić wszelkie okoliczności związane z uszkodzeniami wałów przeciwpowodziowych
– mówił Adam Bodnar.
Minister Sprawiedliwości zwrócił uwagę na kilka prowadzonych postępowań, w tym sprawy szabrownictwa, dezinformacji czy rozmycia zapory ziemnej w Stroniu Śląskim, która dotyczy ponad 2 tys. osób poszkodowanych. Analiza tych spraw ma na celu wyeliminowanie podobnych zagrożeń w przyszłości.
Przyszłość: Odbudowa Plus
Odbudowa po powodzi będzie również okazją do poprawy jakości życia mieszkańców. Regiony dotknięte niszczycielskim żywiołem zostaną nie tylko odbudowane, ale i zmodernizowane.
Odbudowa ma być tą Odbudową Plus. Ta przestrzeń ma być lepsza, niż była przed powodzią. Pokonamy skutki tej powodzi, jeśli będziemy działali zjednoczeni i wzajemnie się wspierając
– zapowiedział premier.
Odbudowa będzie prowadzona z myślą o długoterminowych korzyściach, przy jednoczesnym zapewnieniu, że pomoc trafi do wszystkich poszkodowanych w wyniku powodzi. Premier podziękował członkom rządu za stałe zaangażowanie w pomoc dotkniętym klęską żywiołową regionom i ich mieszkańcom.
Do 23 miliardów złotych na odbudowę po powodzi
Program Odbudowa Plus umożliwi naprawę lub odbudowę infrastruktury w miejscowościach dotkniętych przez powódź. Minister – członek Rady Ministrów Marcin Kierwiński oraz Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras mówili o tym podczas konferencji w Prudniku. Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy co najmniej 400 milionów złotych na odbudowę obiektów sportowych.
Odbudowa Plus
Infrastruktura, która zostanie naprawiona lub odbudowana po powodzi będzie lepszej jakości i w lepszym standardzie niż ta zniszczona przez wielką wodę.
“Rząd Premiera Donalda Tuska zamierza wyasygnować do 23 miliardów złotych na odbudowę terenów zalanych. To będą środki krajowe oraz pochodzące z programów europejskich” – mówił w Prudniku minister Marcin Kierwiński.
W pierwszej kolejności kluczowa jest odbudowa infrastruktury krytycznej, która umożliwia mieszkańcom codzienne funkcjonowanie.
“Jeśli chodzi o odbudowę, koncentrujemy się na rzeczach absolutnie krytycznych: uruchomieniu infrastruktury drogowej i dojazdów tam, gdzie jest to niemożliwe. Skupiamy się również na wsparciu dla rodzin, które ucierpiały w tej strasznej powodzi” – podkreślił Minister odpowiedzialny za koordynację działań dotyczących odbudowy obszarów dotkniętych powodzią.
Jednym z takich obiektów infrastrukturalnych jest most tymczasowy w Głuchołazach, który został całkowicie zniszczony przez powódź. Minister pojechał tam, aby sprawdzić postępy w naprawie infrastruktury. To jedno z wielu miejsc południowej Polski, w których koordynował prace w ostatnim czasie.
“Odnośnie budowy mostu tymczasowego, to zgodnie z deklaracjami wojska, pewnie od przyszłego tygodnia będzie mógł służyć mieszkańcom” – zapewnił Marcin Kierwiński.
Minister od 3 października odbył liczne spotkania w województwach dotkniętych powodzią, aby jak najszybciej umożliwić mieszkańcom powrót do normalnego funkcjonowania. Podczas konferencji w Prudniku podziękował również za zaangażowanie Ministrów w odbudowę południowo-zachodniej Polski. Resorty zabezpieczają środki w swoich budżetach na pomoc dla zniszczonych miejscowości i poszkodowanych mieszkańców.
W tym tygodniu, we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, zostanie uruchomiona specjalna aplikacja, za pomocą której będą zbierane informacje o uszkodzeniach infrastruktury publicznej.
Odbudowa infrastruktury sportowej
Ministerstwo Sportu i Turystyki uruchomi program, którego celem jest szybka odbudowa obiektów sportowych zniszczonych przez powódź. Resort wygospodarował na ten cel co najmniej 400 milionów złotych. Nabór wniosków rozpocznie się 15 października i dostępny będzie na stronie internetowej: https://wnioski.msit.gov.pl/.
O dofinansowanie będą się mogły ubiegać jednostki samorządu terytorialnego, kluby sportowe, fundacje, stowarzyszenia, spółki prawa handlowego utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego (np. MOSiR-y).
“Będziemy finansowali do 99 procent wartości inwestycji, czyli praktycznie całą. (…) Jeżeli będzie potrzeba, jeżeli straty okażą się większe, jesteśmy gotowi na to, żeby te kwoty zwiększyć, więc pieniędzy dla nikogo nie zabraknie” – poinformował w Prudniku Minister Sportu i Turystyki.
W Prudniku zniszczona została hala sportowa, która spełnia wymogi do uprawiania łucznictwa na poziomie olimpijskim. W Europie jest tylko kilka obiektów, które spełniają odpowiednie wymiary.
“Ta hala będzie odbudowana i to bardzo szybko. (…) Chciałbym, żeby w przyszłości ta hala była najważniejszym obiektem łuczniczym w Polsce” – zaznaczył Sławomir Nitras.
Minister Sportu i Turystyki odwiedził również stadion miejski w Prudniku, który był przed powodzią w trakcie modernizacji. Zapewnił, że rząd dołoży wszelkich starań, aby to miejsce również zostało odbudowane. Tak samo jak basen miejski, który po powodzi wymaga modernizacji.
“To jest szczególnie bolesne, kiedy ogląda się zniszczony obiekt, który nigdy jeszcze nie został otwarty po modernizacji. (…) Zrobimy wszystko, żeby ten obiekt, bo to już nie będzie tylko stadion, był chlubą tego miasta, poza halą” – podkreślił szef resortu sportu i turystyki.
Minister podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc na rzecz powodzian oraz miejsc dotkniętych przez wielką wodę. Tempo usuwania skutków powodzi jest bardzo szybkie.