Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości przekazania przez prezydenta Andrzeja Dudę na ręce Marszałka Sejmu RP projektu Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.
Projekt ustawy zakłada odbudowę:
- Pałacu Saskiego
- Gmachu Pałacu Brühla
- 3 kamienic przy ul. Królewskiej
Planowana restytucja Pałacu Saskiego ma również na celu przywrócenie pierwotnej formy Grobu Nieznanego Żołnierza odsłoniętego w 1925 r. w arkadach kolumnady Pałacu Saskiego.
W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie, inicjując tym samym działania zmierzające do jego odbudowy.
– Spotykamy się w momencie doniosłym nie tylko dla Warszawy, ale całej Rzeczypospolitej; spotykamy się ws. inwestycji bardzo szczególnej z wielu względów, przede wszystkim historycznych – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. – Cieszę się, że dzisiaj, po dziesięcioleciach, Polska podejmuje to zadanie, kontynuując zarazem to, co rozpoczął w 2004 r. ówczesny prezydent Warszawy prof. Lech Kaczyński – akcentował Prezydent i dodał: – Dziękuję Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że idea odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej stała się częścią wielkiego programu „Polski Ład”. To duży wysiłek finansowy, ale to także i ogromne dzieło o charakterze symbolicznym.
1 czerwca 2021 r. z inicjatywy Andrzeja Dudy w Kancelarii Prezydenta RP został powołany Zespół do opracowania projektu regulacji dotyczącej odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie wraz z inwestycjami towarzyszącymi. Celem zespołu było opracowanie rozwiązań legislacyjnych dla inicjatywy ustawodawczej Prezydenta RP, dotyczącej przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Nadzór nad pracami Zespołu pełniła prezydencka minister Małgorzata Paprocka.
Pałac Saski jest jednym z symboli przedwojennej Warszawy oraz II Rzeczypospolitej Polskiej. To przed nim odbywały się najważniejsze uroczystości i wydarzenia, które gromadziły tłumy, szczególnie zaś uroczystości związane z obchodami rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed II wojną światową Pałac Saski był siedzibą Sztabu Generalnego (Głównego) Wojska Polskiego.
Premier Mateusz Morawiecki podczas przekazania projektu ustawy dot. odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie:
„Ostatnim aktem zemsty Niemców na Warszawie było zniszczenie – wysadzenie w powietrze budynków mieszkalnych i instytucji publicznych.
Niemcy działali z pełną premedytacją i musimy o tym pamiętać, że był to zaplanowany akt dzikiego barbarzyństwa.
Pierwszym aktem odbudowy było dzieło rozpoczęte przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego – 60 lat od zniszczenia doprowadził do wrysowania Pałacu Saskiego w nasze plany. Aby tak się stało potrzebna jest wola polityczna i możliwości finansowe.
Niektórzy chcieliby zamknąć naszą historię w zamkniętych księgach, a przecież historia jest nicią tkaną z pamięci wcześniejszych pokoleń i tych, którzy starali się przechować to, co najlepsze z polskiej duszy i przenieść to do teraźniejszości.
Niech to będzie dzieło ponadpartyjne i ogólnonarodowe, które nas połączy. Pałac Saski ma szansę stać się bijącym sercem odrodzonej III RP. Dla mnie te budynki to coś więcej niż gmachy i budowle – to opowieść o polskiej duszy. Napiszmy tę opowieść wspólnie.”