POLSKA

Obchody 1050. rocznicy Bitwy pod Cedynią. Mateusz Morawiecki: mogła zdecydować o istnieniu państwa polskiego

Zachodniopomorskie

Szef rządu uczestniczył w uroczystościach upamiętniających 1050. rocznicę bitwy pod Cedynią.

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, bitwa ta była wyjątkowa i mogła zadecydować o istnieniu bądź nieistnieniu ówczesnego państwa polskiego. Szef rządu złożył także kwiaty na cmentarzu wojennym żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w Siekierkach.

Zwycięstwo Polski pod Cedynią

Jak przypomniał premier Mateusz Morawiecki, Mieszko I wybrał drogę własnej państwowości i jako pierwszy polski władca powiedział całemu światu, że Polska będzie klękać przed krzyżem, a nie przed jakimkolwiek obcym monarchą.

„Każdy akt woli przechodzi jednak chwile próby. Sześć lat później, na polach pod Cedynią, władca niemiecki Hodon, jako pierwszy chciał udowodnić, że Polska jest państwem sezonowym” – zaznaczył szef rządu. „Nie wiemy, co kierowało odwagą wojów Mieszka I, ale jestem przekonany, że im właśnie zawdzięczamy to, że tu jest dzisiaj Polska” – dodał.

Wolność nie jest dana raz na zawsze

Premier Mateusz Morawiecki wspominał też takie wydarzenia jak II wojna światowa i Powstanie Warszawskie. „Woje Mieszka I, powstańcy warszawscy, żołnierze na wszystkich frontach II wojny światowej, żołnierze wyklęci – walczyli o jeden, najbardziej szczytny cel: o wolną i suwerenną ojczyznę” – zaznaczył szef rządu.

W kontekście wojny na Ukrainie, podkreślił, że wolność nie jest dana raz na zawsze. „Polacy stanęli na wysokości zadania i pomagają swoim wschodnim sąsiadom. Jesteśmy wdzięczni Ukraińcom, że ich ofiara krwi chroni dziś nasze bezpieczeństwo i broni pokoju w całej Europie” – zaznaczył premier. „Ale jeśli naszemu wrogowi przyjdzie kiedyś do głowy naruszyć granicę państwa polskiego, to niech wie, że i my odważnie staniemy do obrony naszej najjaśniejszej Rzeczypospolitej” – dodał.

Bitwa pod Cedynią

Najstarsze udokumentowane w naszych dziejach starcie polsko-niemieckie. Zostało stoczone 24 czerwca 972 r. między wojskami księcia Mieszka I, a wojskami margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona.

W 972 r. Piastowie odnieśli druzgocące zwycięstwo. Mieszko I nie tylko opracował oryginalny plan bitwy, ale również odpowiednio wcielił go w życie. Bitwa pod Cedynią to także przykład starcia, stanowiącego dowód efektownej współpracy między braćmi (Mieszkiem a Czciborem), co w historii wojen przydarzało się niezwykle rzadko.

Cmentarz wojenny w Siekierkach

Cmentarz wojenny znajduje się nieopodal wsi Siekierki, na południe od Cedyni. Pod koniec II wojny światowej w rejonie Siekierek miała miejsce przeprawa wojska polskiego przez Odrę. Od 16 do 20 kwietnia 1945 r. żołnierze Pierwszej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki forsowali rzekę. W tej operacji nasze wojsko poniosło jednak wielkie straty. Na cmentarzu w Siekierkach znajdują się mogiły ok. 2 tys. poległych polskich żołnierzy.

Inscenizacja Bitwy pod Cedynią (fot. KPRM)

Dążenie do wolności i niepodległości tkwi w sercach Polaków

– 1050 lat temu Polska, która dopiero powstawała obroniła się przed agresorem, przed najeźdźcą, który chciał podporządkować sobie ziemie zamieszkałe przez polskie plemiona. To jest ważna data w naszej historii. To pierwsza odnotowana data zwycięstwa oręża polskiego. Tym bardziej należy się pamięć tym, którzy wtedy odnieśli zwycięstwo. Z tymi ludźmi łączy nas pragnienie wolności, że chcemy być suwerenni, że chcemy, aby nasza Ojczyzna była niepodległa, że przeciwstawiamy się agresji – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas uroczystych obchodów 1050. rocznicy bitwy pod Cedynią

24 czerwca 972 roku pod Cedynią wojska dowodzone przez księcia Polan Mieszka I i jego brata Czcibora pokonały siły margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona wspomaganego przez możnowładcę Zygfryda von Walbecka. Wojska Mieszka I zadały olbrzymie straty przeciwnikom, demonstrując siłę młodego państwa polskiego. Zwycięską bitwę pod Cedynią upamiętnia Góra Czcibora, na której znajduje się 15-metrowy pomnik orła, odsłonięty w czasie obchodów 1000. rocznicy wiktorii Mieszka nad Hodonem.

Wicepremier przywołując historię bitwy pod Cedynią nawiązał do współczesności i zagrożeń dla dzisiejszego światowego bezpieczeństwa.

– Dziś też mamy do czynienia z agresją. Na naszych oczach, mamy próbę odtwarzania imperium zła, które zostało pokonane przez wolny świat, a władcy Kremla próbują to imperium odbudować. Nie wiedzą, że my się nie poddamy i nie pozwolimy na podporządkowanie naszej Ojczyzny. Dążenie do wolności, suwerenności, niepodległości tkwi w naszych sercach i umysłach, stanowi o naszej tożsamości narodowej, o polskiej tożsamości. Przez tysiące lat próbowano podporządkować Polskę. (…) Dziś Polska jest wolna. Pamiętamy o tych, którzy ponieśli największą cenę za naszą wolność. Dziś oni stanowią przykład dla nas – mówił w trakcie uroczystości wicepremier M. Błaszczak.

Szef resortu obrony zaznaczył, że dzisiejsi żołnierze Wojska Polskiego, którzy biorą przykład ze swoich przodków są gotowi bronić wolności Ojczyzny.

– Wojsko Polskie musi być liczne i dobrze uzbrojone, żeby nie powtórzyły się tragiczne i złe zdarzenia dla naszej Ojczyzny. Ta siła Wojska Polskiego, którą konsekwentnie budujemy, w odróżnieniu tego co działo się do 2015 roku, kiedy rozwiązywano jednostki Wojska Polskiego, ta siła służy odstraszaniu, temu, żeby wrogowie nie poważyli się na zaatakowanie Polski. Pamiętamy o wszystkich, którzy oddali życie za wolność Polski. Oni stanowią wzór dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego – dodał wicepremier.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button