WARSZAWA

O bezpieczeństwie w stolicy. Przewozy i drogi

Bezpieczniejsze przewozy dzięki porozumieniu

Stolica jest liderem działań dotyczących bezpieczeństwa w różnych obszarach.

Jednym z nich jest bezpieczeństwo na drogach. Dzisiaj prezydent Rafał Trzaskowski podpisał porozumienie z policją dotyczące kontroli przewozów i licencji pasażerskich oraz pojazdów nauki jazdy.

Nie sposób nie odnieść się do spraw zasadniczych, zanim porozmawiamy o Warszawie. Obserwujemy eskalację wojny w Ukrainie (NA Ukrainie – red.), atak na szpital w Kijowie. Widzimy, że to zagrożenie się zwiększa, że Rosja podejmuje kroki, które są całkowicie nieprzewidywalne. Od momentu, kiedy rozpoczęła się wojna w Ukrainie, myślimy o tym, jak zabezpieczyć i przygotować stolicę naszego kraju. Bardzo blisko współpracujemy z ministerstwem, szczególnie w zakresie przygotowania ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Poprzedni rząd wzmacniał bezpieczeństwo w wymiarze militarnym, natomiast jeżeli chodzi o kwestie dotyczące obrony cywilnej, nic się tutaj nie działo – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Do tematu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej odniósł się również Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, obecny podczas wydarzenia.

Prace nad ustawą są już na finiszu. Zakładamy bardzo dużą rolę samorządów, jeśli chodzi o ochronę ludności – to odróżnia ten projekt od przymiarek poprzedniej ekipy. Tam wierzono, że administracja rządowa jest w stanie wszystko zrobić. To jest myślenie niemądre i absurdalne. Za bezpieczeństwo, za ochronę ludności powinni być odpowiedzialni wszyscy: od wójta gminy, jego urzędników, po różne instytucje na szczeblu powiatu, województwa czy miast. Obrona ojczyzny jest obowiązkiem każdego obywatela zapisanym w Konstytucji. Chcemy uświadamiać, że każdy z nas za to odpowiada – powiedział Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, jednocześnie dziękując prezydentowi stolicy za zaangażowanie w kwestie bezpieczeństwa.

Bezpieczniej na drogach w stolicy

Obecnie usługi przewozowe w Warszawie świadczy ponad 30 tysięcy kierowców. Dbając o bezpieczeństwo osób korzystających z komercyjnych usług przewozowych samochodem osobowym lub taksówką Urząd m.st. Warszawy wspólnie z Policją i Strażą Graniczną prowadzi kontrole kierowców. Od 1 stycznia 2023 r. do 30 kwietnia 2024 r. stwierdzono ponad 800 nieprawidłowości.  Najczęściej kierowcy nie mieli ważnych badań, posługiwali się fałszywymi prawami jazdy lub nie posiadali go wcale, nie mieli licencji. Zdarzało się, że byli poszukiwani, naruszali prawo, byli pod wpływem narkotyków czy alkoholu.

Dzisiejsze porozumienie zwiększa zakres tych działań o kontrolę pojazdów nauki jazdy i  osób prowadzących kursy z nauki jazdy.

O bezpieczeństwo miasta dbamy wieloaspektowo. Bardzo się cieszę, że dzisiaj podpisujemy porozumienie o bezpieczeństwie na drogach stolicy. Na jego podstawie odbywać będą się dodatkowe kontrole kierowców. To oni biorą odpowiedzialność za pasażerów. Współpraca pomiędzy m.st. Warszawą a służbami mundurowymi jest niesłychanie istotna i trwa od wielu lat. Kwestie dotyczące bezpieczeństwa na ulicach Warszawy i bezpieczeństwa pasażerów są sprawą fundamentalną – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. 

– Dbałość o bezpieczeństwo powinno odbywać się w ramach koalicji. To nie tylko policja i inne służby mundurowe stoją na straży bezpieczeństwa i je kształtują na co dzień. Dzięki samorządom taka koalicja jest możliwa i to ona jest gwarantem tego, że o to bezpieczeństwo będziemy dbali profesjonalnie. To porozumienie, które zawieramy jest jednym z przejawów tego, że o bezpieczeństwo dbamy i staramy się dbać w sposób interdyscyplinarny, a to jest niezwykle ważne – powiedział inspektor Dariusz Walichowski, komendant stołeczny policji. 

O bezpieczeństwie w stolicy – konferencja z udziałem ministra Tomasza Siemoniaka

Minister Tomasz Siemoniak podkreślił znakomitą współpracę pomiędzy rządem, miastem stołecznym Warszawa i służbami podległymi MSWiA.

Bardzo dobrze, że podpisywane jest to porozumienie. To kolejny krok, żeby goście, turyści i mieszkańcy Warszawy czuli się bezpieczni

– dodał. 

Ta współpraca, odkąd Rafał Trzaskowski jest prezydentem, przynosi wiele przedsięwzięć, wiele projektów. Poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy jest absolutnie najważniejszą rzeczą i to takiego bezpieczeństwa, rozumianego też jako bezpieczeństwo w domu, czy w środkach komunikacji publicznej

– zaznaczył szef MSWiA. 

Z kolei prezydent Rafał Trzaskowski powiedział, że dzisiejsze porozumienie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach miasta stołecznego Warszawy. Podkreślił, że kwestie te są sprawą fundamentalną. 

Dokument, który będziemy za chwilę podpisywać, dotyczy kontroli przewozów licencji pasażerskich i pojazdów nauki jazdy. Zacieśniamy współpracę pomiędzy miastem stołecznym Warszawa a służbami mundurowymi. Jest ona niesłychanie istotna i trwa od wielu lat

– poinformował prezydent stolicy.

Inspektor Marek Boroń powiedział, że Policja codziennie, we współpracy z samorządem, zapewnia bezpieczeństwo wszystkim Polakom. Natomiast komendant stołeczny Policji podkreślił, że wzrasta poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców Warszawy. Podpisanie tego porozumienia, które jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców pokazuje, że kierunki pracy Policji idą we właściwym kierunku.

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej

Szef MSWiA mówił także o pracach nad ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej.

To projekt, który zrewolucjonizuje ochronę ludności w Polsce, po zaniedbaniach i błędach poprzedniej ekipy, ale też i po dziesięcioleciach niedoceniania tych kwestii

– zaznaczył minister.

Dodał przy tym, że ustawa przewiduje dużą rolę samorządów w ochronie ludności. – To odróżnia ten projekt od poprzednich przymiarek m.in. poprzedniej ekipy. Tam wierzono, że administracja rządowa jest w stanie wszystko zrobić. To jest myślenie niemądre, absurdalne

– podkreślił.

Prezydent Warszawy powiedział, że obecnie trwają rozmowy dotyczące zapisów tej ustawy.

W tej chwili rozmawiamy o szczegółach tej ustawy, która jest bardzo istotna i która opiera się właśnie o współpracę pomiędzy samorządem a rządem po to, żeby przygotować miejsca schronienia, żeby zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną w jeszcze lepszym stopniu

– oświadczył.

Służby podległe MSWiA dbają o nasze bezpieczeństwo

Minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że skala wyzwań stojących przed Policją jest ogromna. Dlatego tak ważne jest by wspierać formację, która stoi na pierwszej linii walki o nasze bezpieczeństwo w każdym wymiarze. Powiedział również, że jednym z wyzwań, przed jakimi stanęło kierownictwo MSWiA jest zmniejszenie wakatów w Policji. Resort ściśle współpracuje w tej sprawie z Komendą Główną Policji.

To jest rzecz, która bardzo mocno nas dotyka. Warszawa dzierży tutaj rekord, jeśli chodzi o tę liczbę wakatów i bardzo liczymy na to, że różne nasze działania, które podejmujemy, przyniosą oczekiwane skutki

– zaznaczył.

Szef MSWiA odniósł się także do sytuacji na naszej wschodniej granicy, gdzie policjanci wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy pełniących służbę na tym odcinku.

Sądzę, że ich zaangażowanie, co było inicjatywą komendanta głównego Policji, przyniosło przynajmniej czasową poprawę sytuacji na granicy, bo są tam oddelegowani ludzie, którzy potrafią sobie radzić z agresywnym tłumem. Różne działania, które podjęliśmy i podejmujemy, przynoszą rezultaty

– zaznaczył minister Tomasz Siemoniak.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button