LOTNICZE NEWSY

Nowoczesne lotnisko Warszawa-Radom otwarte. Transport dla pasażerów i inne ważne informacje

Lotnisko Warszawa-Radom z unijnym certyfikatem

Lotnisko Warszawa-Radom zostało oficjalnie oddano do użytku.

Pierwszy samolot z podróżnymi z Paryża na nowopowstałym lotnisku wyląduje wieczorem, 27 kwietnia. Następnego dnia lotnisko odprawi pasażerów do Rzymu i Paryża. To najnowocześniejszy tego typu obiekt wśród europejskich lotnisk regionalnych. Port lotniczy Warszawa-Radom służyć będzie nie tylko mieszkańcom Mazowsza, ale również województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.

Lotnisko Warszawa-Radom jest odpowiedzią na potrzeby rynku czarterowego, ruchu turystycznego i innych połączeń point-to-point, w tym przewoźników niskokosztowych. Port przejmie część ruchu i odciąży Lotnisko Chopina, które po okresie pandemii szybko wraca do rekordowych wyników. Barierą dla dalszego wzrostu i rozwoju stołecznego lotniska są jednak ograniczone możliwości obsługi pasażerów i otoczenie urbanistyczne stolicy, które nie pozwalają na jego dalszą rozbudowę.

Dzięki optymalnemu zaplanowaniu operacji lotniczych radomskie lotnisko będzie atrakcyjne dla przewoźników, dla których koszty są istotnym elementem budowania siatki połączeń. Zaplanowano je jako lotnisko komplementarne dla Lotniska Chopina, a później dla Centralnego Portu Komunikacyjnego, co w krótkim czasie pozwoli wykorzystać pełen potencjał tej inwestycji.

Nowoczesne lotnisko

Terminal Lotniska Warszawa-Radom jest najnowocześniejszym tego typu obiektem wśród polskich lotnisk regionalnych. Jego powierzchnia wynosi 30 tys. m2. Na etapie projektowania i realizacji inwestycji szczególną uwagę zwrócono na komfort i bezpieczeństwo podróżujących. W przestronnym terminalu znajdują się restauracje, kawiarnie, sklepy duty free, pokoje opieki nad dziećmi czy place zabaw.

Lotnisko Warszawa-Radom (fot. pras.)

„Nasz port lotniczy to nie tylko miejsce nowoczesne, ale również piękne i oryginalne. Jestem przekonany, że stanie się on kołem zamachowym regionu i sektora lotniczego. Terminowe zrealizowanie tej inwestycji, pozwala nam cieszyć się nią już dzisiaj, przed wakacjami zaoferujemy naszym pasażerom najwyższy komfort obsługi” – powiedział Stanisław Wojtera prezes PPL S.A.

Radomskie lotnisko zostało zaprojektowane do obsługi przede wszystkim samolotów z rodziny airbusów A320 i boeingów 737, ale będzie gotowe przyjąć także większe maszyny. Droga startowa ma długość 2 500 metrów i szerokość 60 metrów, co daje łączną powierzchnię 150 000 m2, czyli około 7 kilometrów pełnowymiarowej autostrady. Mogąca pomieścić nawet do 11 statków powietrznych płyta postojowa otacza terminal, dzięki czemu transfer pasażerów między stanowiskami odprawy a samolotem będzie znacznie szybszy niż na większości lotnisk w Europie.

Droga startowa w obu kierunkach jest wyposażona w światła PAPI, ułatwiające załogom samolotów lądowanie. Bezpieczeństwo operacji lotniczych w warunkach ograniczonej widoczności zapewnia ILS, zsynchronizowany z systemem świateł podejścia ALPA-ATA. Lotnisko dysponuje specjalną płytą odlodzeniową, która w warunkach zimowych zapewni odpowiednie przygotowanie maszyn do startu i bezpieczne wykonywanie operacji lotniczych.

Na wakacje z Radomia

Lotnisko dostosowane jest głównie do obsługi ruchu czarterowego i niskokosztowego, ale również i tradycyjnego – dla pasażerów, którzy chcą wyjechać na tzw. city-break. Głównym operatorem na lotnisku będą PLL LOT, które oferują loty do: Rzymu, Paryża, Prewezy, Tirany i Warny. Połączenia lotnicze na zlecenie biur podróży będą też realizowały linie takie jak: Enter Air, Ryanair Sun/Buzz, ale też narodowy LOT. W tym sezonie na wakacje z Radomia polecieć można będzie do: Albanii, Bułgarii, Turcji czy Tunezji. Siatka połączeń będzie się z pewnością rozrastać gdyż nadal trwają rozmowy z operatorami. Według prognozowanych danych na lotnisku w sezonie letnim powinny odbyć się 622 operacje, co odpowiada obsłużeniu około 117 tys. pasażerów. Udział LOT-u w ruchu lotniczym przy takich założeniach wyniesie 81 proc.

Lotnisko Warszawa-Radom jest przeznaczone głównie dla pasażerów mieszkających w promieniu ok. 100–150 km od Radomia. Polskie Porty Lotnicze uruchomiły specjalne połączenia autobusowe z Warszawy. Shuttle busy dowiozą mieszkańców stolicy bezpośrednio do terminala lotniska i co istotne ich kursy będą skorelowane z siatką połączeń lotniczych. Na lotnisko podjeżdżają też z dworca PKP w Radomiu miejskie autobusy dwóch linii: 5 i 14. To opcja dla osób, które wybiorą dojazd koleją. W dzień powszedni będzie to w sumie po 88 kursów w jedną i drugą stronę. Jeszcze inną możliwością transportu zbiorowego jest dojazd autobusami dalekobieżnymi firmy Neobus. Pojazdy dowiozą pasażerów nie tylko do Warszawy, ale również do Rzeszowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Sanoka, Przemyśla czy Medyki. Dogodne położenie względem miasta, a także zmodernizowana infrastruktura drogowa sprawiają, że lotnisko w Radomiu będzie dobrze skomunikowane nie tylko z najważniejszymi miastami regionu, ale i sąsiednimi województwami.

Pierwszy samolot LOT wystartował z Radomia

W piątek 28 kwietnia pierwszy samolot Polskich Linii Lotniczych LOT wystartował z lotniska Warszawa-Radom. Pasażerowie narodowego przewoźnika odlecieli do jednej z najpiękniejszych europejskich stolic – Rzymu.

Lotnisko Warszawa-Radom zostało otwarte oficjalnie w czwartek 27 kwietnia. Zaledwie dzień później z mazowieckiego portu odleciał pierwszy samolot PLL LOT. Boeing 737-800 wystartował do Rzymu 28 kwietnia o godzinie 13.30 czasu lokalnego. Rejs cieszył się dużym zainteresowaniem, niemal wszystkie miejsca zostały wyprzedane. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku drugiego lotu narodowego przewoźnika z Radomia – o godzinie 19.50 do Paryża odleci również samolot typu Boeing 737-800.

– Cieszymy się z otwarcia Lotniska Warszawa-Radom i możliwości, jakie stwarza. Wypełnienie naszych samolotów świadczy o dużym zainteresowaniu podróżami do europejskich stolic. A już w czerwcu pasażerowie będą mogli skorzystać z wakacyjnych kierunków, takich jak Bułgaria, Albania czy Grecja. Zapraszamy na pokład! – powiedział Członek Zarządu PLL LOT ds. handlowych, Michał Fijoł.

Rejsy do Paryża będą odbywać się we wtorki, piątki i niedziele, z kolei loty powrotne – w poniedziałki, czwartki i soboty. Z Radomia do Rzymu i z powrotem pasażerowie PLL LOT polecą we wtorki, piątki i niedziele. Późną wiosną wystartują pierwsze samoloty do Warny, Tirany i Prewezy.

Lotnisko Warszawa-Radom: dogodny transport dla pasażerów

Pasażerowie rejsów z i do Lotniska Warszawa-Radom mogą skorzystać z przejazdów busami między Warszawą a Radomiem. Usługa będzie dostępna już od pierwszego przylotu, czyli rejsu PLL LOT z Paryża, 27 kwietnia.

Rozkład kursów dostosowany jest do aktualnej siatki połączeń Lotniska Warszawa-Radom. Rozwiązanie będzie realizowane na zasadach promocyjnych do 15 maja z okazji uruchomienia lotniska i w tym okresie będzie bezpłatne. Zapotrzebowanie pasażerów na transfery z i do Lotniska Warszawa-Radom będzie na bieżąco analizowane, a kursy busów będą dopasowane do potrzeb pasażerów.

Lotnisko Warszawa-Radom (fot. pras.)

Kursy shuttle busami, to kolejna po darmowych parkingach promocja wprowadzona przez Lotnisko Warszawa-Radom – obie formy obowiązują do 15ego maja. „Mamy nadzieję, że wprowadzone usługi i promocje spotkają się z zainteresowaniem pasażerów. W przypadku ewentualnego opóźnienia przylotu do Lotniska Warszawa-Radom, kierowcy shuttle busa poczekają na pasażerów, tak, aby mieli zapewniony transport, niezależnie od godziny przylotu” – mówi Anna Dermont, rzecznik PPL.

Odpowiednio oznakowany autokar będzie oczekiwał na pasażerów na terenie Dworca Autobusowego Lotniska Warszawa-Radom na stanowisku nr 4 oraz na terenie Dworca Autokarowego na Lotnisku Chopina na stanowisku nr 17. Autobus będzie oczywiście wyposażony w odpowiedni luk, aby dla komfortu podróżnych pomieścić cały ich bagaż.

Informacje odnośnie do rezerwacji miejsc w shuttle bus będą przekazywane przez przewoźnika lotniczego organizującego dany rejs.

Lotnisko Warszawa-Radom z unijnym certyfikatem

Zakończył się proces certyfikacji lotniska w Radomiu. Decyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Lotnisko Warszawa-Radom otrzymało certyfikat lotniska użytku publicznego, wydany na bazie przepisów europejskich. Dokument został wydany na czas nieokreślony.

Przyznanie certyfikatu unijnego to potwierdzenie, że Lotnisko Warszawa-Radom spełnia wszystkie wymagania prawa unijnego dotyczące lotnisk pod względem infrastruktury, wyposażenia, kadry oraz najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Aby otrzymać taki certyfikat, Lotnisko Warszawa-Radom musiało przejść wieloetapowy proces kontroli, w tym: analizę spełnienia poszczególnych wymagań, uzgodnienie robocze podstawy certyfikacji, przygotowanie i złożenie pełnej dokumentacji, na którą składały się wnioski, procedury operacyjne – w tym Instrukcja Operacyjna Lotniska oraz Plan Działania w Sytuacji Zagrożenia na lotnisku, analiza bezpieczeństwa, umowy z podwykonawcami, szkolenia, i wiele innych. Niezbędne było też przygotowanie porozumień w zakresie odpowiedzialności i współpracy pomiędzy zarządzającym portem PPL a instytucjami współpracującymi z lotniskiem, kontrola formalna i merytoryczna dokumentacji, kontrola praktyczna na lotnisku i finalnie wydanie decyzji przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Ze względu na ogromną skalę przedsięwzięcia oraz uwarunkowania operacyjne i finansowe lotniska, certyfikacja była rozłożona w czasie. Informacje o przyznaniu certyfikatu i niezbędne dane operacyjne zostaną teraz opublikowane w systemie międzynarodowej informacji lotniczej – AIP (Aeronautical Information Publication). Dzieje się to za pośrednictwem tzw. zmiany AIRAC (Aeronautical Information Regulation And Control). Termin cyklu AIRAC, który umożliwi rozpoczęcie wykonywania cywilnych operacji lotniczych na Lotnisku Warszawa-Radom to 20 kwietnia 2023.

„To niezwykle ważna decyzja, która bardzo nas cieszy z dwóch powodów. Po pierwsze potwierdza ona, że Lotnisko Warszawa-Radom spełnia wszystkie wymogi formalne, techniczne oraz bezpieczeństwa. Ponadto, jest to również potwierdzenie naszych wcześniejszych informacji o planowanym terminie uruchomienia lotniska. Pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z radomskiego portu już w tę majówkę” – mówi Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze.

Z Lotniska Warszawa-Radom będziemy mogli polecieć do pięciu kierunków regularnych, które będą oferowały PLL LOT: Kopenhaga, Paryż, Preweza, Rzym, Tirana. Dodatkowo radomski port zaoferuje siedem kierunków czarterowych, takich jak: Antalya, Burgas, Dżerba, Monastyr, Palma de Mallorca, Taba, Warna.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button