ŚWIAT

Nowo wybrany Parlament Europejski potwierdza silne wsparcie dla Ukrainy. Viktor Orbán „rażąco narusza traktaty UE”

Unia Europejska

W obliczu trwającej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, Parlament potwierdził w środę swoje przekonanie, że UE musi nadal wspierać Kijów tak długo jak będzie to konieczne do zwycięstwa.

Rezolucja, która określa pierwsze oficjalne stanowisko nowo wybranego Parlamentu Europejskiego w sprawie agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, potwierdza niezmienne poparcie posłów do PE dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach. Wzywa UE do utrzymania i rozszerzenia polityki sankcji wobec Rosji i Białorusi, monitorowania i przeglądu jej skuteczności i wpływu oraz systematycznego zajmowania się kwestią obchodzenia sankcji przez firmy z siedzibą w UE, strony trzecie i kraje trzecie.

Konfiskata rosyjskich aktywów państwowych zamrożonych przez UE

Potwierdzając swoje głębokie przekonanie, że Rosja musi zrekompensować finansowo zniszczenia, jakie spowodowała na Ukrainie, posłowie z zadowoleniem przyjmują ostatnie wysiłki UE zmierzające do skierowania dochodów pochodzących z zamrożonych rosyjskich aktywów na wsparcie ukraińskich działań wojennych. Posłowie chcą również „solidnych podstaw prawnych dla konfiskaty rosyjskich aktywów państwowych zamrożonych przez UE”.

Parlament z zadowoleniem przyjmuje również wyniki ostatniego szczytu NATO i potwierdza swoje stanowisko, że Ukraina jest na nieodwracalnej drodze do członkostwa w NATO. Posłowie wzywają UE i państwa członkowskie do zwiększenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne i w dowolnej formie. Wzywają również Komisję Europejską do zaproponowania długoterminowej pomocy finansowej na odbudowę Ukrainy, w oparciu o doświadczenia nowo utworzonego Instrumentu Pomocy dla Ukrainy.

Viktor Orbán „rażąco narusza traktaty UE i wspólną politykę zagraniczną”

Parlament potępia barbarzyński atak rakietowy Rosji na szpital dziecięcy Ohmadyt w Kijowie oraz niedawną wizytę premiera Węgier Viktora Orbána w Federacji Rosyjskiej, podczas której nie reprezentował on UE i która stanowi rażące naruszenie traktatów UE i wspólnej polityki zagranicznej. W tekście stwierdzono, że Węgry powinny ponieść konsekwencje tych działań. Biorąc pod uwagę, że atak na szpital dziecięcy nastąpił zaraz po tak zwanej „misji pokojowej” premiera Węgier, w rezolucji stwierdzono, że pokazuje to „nieistotność” rzekomych wysiłków pokojowych Orbána.

Głosowanie imienne

Pełen tekst rezolucji, przyjęty 495 głosami za, 137 przeciw, przy 47 wstrzymujących się

Sesja plenarna. Debata posłów z Ursulą von der Leyen przed głosowaniem plenarnym nad jej wyborem

Dziś rano Ursula von der Leyen nakreśliła swoje priorytety, jeśli zostanie ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej. Głosowanie tajne rozpocznie się o godzinie 13:00.

Ursula von der Leyen przedstawiła swoją wizję silniejszej i lepiej prosperującej Europy. Kluczowe inicjatywy obejmują nowy Plan Przemysłowy Zielonego Ładu, który ma przyspieszać neutralność emisyjną i wzrost przemysłowy, oraz Europejski Fundusz Konkurencyjności w celu pobudzenia innowacji. Zapowiedziała, że zwiększy bezpieczeństwo poprzez podwojenie liczby pracowników Europolu i potrojenie liczby Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej do 30 000. Zaproponowała Europejską Tarczę dla Demokracji w celu przeciwdziałania zagranicznym manipulacjom i ingerencjom informacyjnym oraz Europejski Plan Mieszkaniowy.

Zasugerowała również plan dla rolnictwa w celu zaspokojenia potrzeby dostosowania się do zmian klimatu oraz harmonogram na rzecz praw kobiet. Mówiąc, że „musimy umożliwić młodym ludziom jak najlepsze wykorzystanie europejskich swobód”, podkreśliła znaczenie programu Erasmus+, zdrowia psychicznego i rozwiązywania kwestii związanych z czasem spędzanym przed ekranem i mediami społecznościowymi, w tym praktykami sprzyjającymi uzależnieniu.

Ursula von den Leyen szczególny nacisk położyła na obronność, proponując utworzenie nowego stanowiska komisarza ds. obrony w celu kierowania Europejską Unią Obronną i wzywając do stworzenia kompleksowego systemu obrony powietrznej – Europejskiej Tarczy Powietrznej – w celu ochrony przestrzeni powietrznej UE i „jako silnego symbolu europejskiej jedności w kwestiach obronnych”.

Zapewniła też o niezachwianym wsparciu UE dla Ukrainy, potwierdzając, że „Europa będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne”.

Nowe funkcje komisarzy, które ogłosiła, obejmują mieszkalnictwo, aby rozwiązać kryzys mieszkaniowy na kontynencie; obszar Morza Śródziemnego, aby wspierać stabilność i współpracę regionalną; oraz sprawiedliwość międzypokoleniową, aby zapewnić, że polityka uwzględnia potrzeby przyszłych pokoleń.

Reakcja posłów do PE

Odpowiadając na jej przemówienie, posłowie podkreślili znaczenie uważniejszego wsłuchiwania się w głosy pracowników, rolników i przemysłu. Z zadowoleniem przyjęli koncentrację nowej polityki na mieszkalnictwie i podkreślili potrzebę uczciwej konkurencji międzynarodowej, silnego wsparcia dla Ukrainy, zakończenia wojny w Strefie Gazy i lepszej kontroli migracji. Wielu wezwało do kontynuowania wysiłków na rzecz przeciwdziałania wzrostowi skrajnie prawicowej polityki oraz promowania sprawiedliwości społecznej, działań na rzecz klimatu i równości płci. Kilku eurodeputowanych domagało się większego nacisku na walkę z ubóstwem, bezrobociem i na solidarną Europą.

Niektórzy posłowie argumentowali również za tym, jak ważne zwrócenie uwagi na postulaty obywateli dotyczące ochrony, tożsamości i suwerenności, odrzucając nadmierne regulacje i masową imigrację, wzywali jednocześnie do autonomii strategicznej. Niektórzy potępili obecną politykę gospodarczą i rolną, opowiadając się za Europą wolnych i suwerennych narodów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button