POLSKA

Nowe zasady segregacji śmieci w Łodzi

Od 1 lipca 2018 r. mieszkańcy Łodzi muszą stosować się do nowych zasad selektywnej segregacji odpadów.

Zmiany wprowadzają obowiązek wyrzucania odpadów surowcowych z rozdzieleniem do osobnych pojemników lub worków oznaczonych kolorami:

niebieskim – papier
zielonym – szkło
żółtym – metale i tworzywa sztuczne
brązowym – odpady ulegające biodegradacji
czarnym – odpady pozostałe (resztkowe)

– W domkach jednorodzinnych najczęściej korzysta się z kolorowych worków oraz zgodnie z wymogami sanepidu czarnego pojemnika na odpady resztkowe. W przypadku zabudowy wielorodzinnej, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że do pergoli nie zmieści się taka ilość pojemników, administratorzy i prezesi spółdzielni wystąpili do nas z prośbą o pojemniki typu dzwon w kolorach niebieskim, zielonym i żółtym, które będą stały najczęściej przy pergolach – tłumaczy Ewa Jasińska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.  

W ramach wprowadzanych zmian właściciele nieruchomości muszą odpowiednio oznaczyć wykorzystywane zbiorniki, a do 30 czerwca 2022 r. wymienić je na pojemniki kolorowe. Mieszkańcy domów jednorodzinnych korzystać muszą z worków w odpowiednich kolorach, które dostępne będą w sprzedaży. Te same zasady obowiązują w zabudowie letniskowej oraz nieruchomościach niezamieszkałych, czyli np. zakładach przemysłowych, sklepach czy magazynach.

Aby odpowiednio przygotować łodzian do stosowania nowych zasad, miasto rozpoczęło kampanię informacyjną. Władze miasta apelują, by zwrócić uwagę na potrzeby ekologiczne i zachęcają do segregacji odpadów w gospodarstwach domowych. – Segregacja w domach nie zawsze cieszy się dużym zrozumieniem, dlatego prowadzimy inicjatywy edukacyjne w szkołach i przedszkolach, by od najmłodszych lat uczyć ekologii. Te działania będziemy kontynuować i intensyfikować, aby każdy mieszkaniec Łodzi wiedział, dlaczego i po co segregujemy odpady – tłumaczy wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela. Kampania prowadzona będzie dwuwymiarowo – po pierwsze łodzianie są informowani o zachodzących zmianach, a po drugie, prowadzone są także działania edukacyjne, przygotowujące do świadomej i zgodnej z zasadami ekologii segregacji odpadów.

Zmiany nie wiążą się z koniecznością składania nowych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i obowiązywać będą aktualne stawki opłat.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button