– Wybrane przez nas na tegoroczne Narodowe Czytanie osiem polskich nowel obrazuje sto lat dziejów Polski – podkreślił Prezydent Andrzej Duda, rozpoczynając w samo południe 7 września finał tegorocznej akcji Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim w Warszawie.
Ale zastrzegł też: To Narodowe Czytanie jest inne, może trudniejsze. Czytaliśmy już powieści, dramaty. Tym razem czytamy nowele reprezentujące różne style, różny język.
Na ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała osiem lektur:
- Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
- Dym – Maria Konopnicka
- Katarynka – Bolesław Prus
- Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
- Orka – Władysław Stanisław Reymont
- Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
- Sachem – Henryk Sienkiewicz
- Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Jak podkreśliła Agata Kornhauser-Duda, nowele zawsze były utworami na wskroś polskimi i są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury. Zaznaczyła, że w tym roku po raz pierwszy w ramach tej akcji czytamy utwory napisane przez kobiety: Elizę Orzeszkową i Marię Konopnicką.
Pierwsza Dama przypomniała też, że w tym roku mija sto lat od opublikowania pierwszego cyklu komiksowego w niepodległej Polsce. Do tej rocznicy nawiązała scenografia tegorocznego Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim – plansze komiksowe stworzone przez Marka Oleksickiego i Tobiasza Piątkowskiego.
Pojawili się także m.in. Ewa Dałkowska, Edward Linde-Lubaszenko, Bartłomiej Kasprzykowski, Robert Gonera, Anna Dymna, Anna Dereszowska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska i Rafał Zawierucha.
W sumie udział w tegorocznej akcji zadeklarowało ponad trzy tysiące organizatorów z 31 krajów całego świata. Wśród zgłoszeń dominowała Europa, ale wspólnie czytano też w Afryce, Azji, Ameryce Południowej, Australii i Nowej Zelandii. Czytano nie tylko po polsku, nowele przetłumaczono nawet na esperanto. Do pierwszych dwóch tysięcy organizatorów trafiły pamiątkowe pieczęcie tegorocznej odsłony Narodowego Czytania pod tytułem Nowele polskie, by mogli złożyć pamiątkowy stempel na przyniesionych przez uczestników egzemplarzach lektur. Także podczas sobotniego Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim była możliwość złożenia pamiątkowego stempla na przyniesionych książkach.
Jak zapowiedział Prezydent Andrzej Duda, podsumowując wieczorem tegoroczną akcję, w przyszłym roku czytać będziemy Balladynę Juliusza Słowackiego.
Narodowe Czytanie to społeczna kampania promująca czytelnictwo. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, następnie Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie od lektury Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W minionym roku – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz Antologii Niepodległości (zbioru utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej).
(KPRP)